Murders in the Rue Morgue

Krimi / Horor / Mysteriózní

USA, 1932, 61 min

• hladass

Tenhle kus mám ve sbírce už hodně dlouho, ale z nějakého nejasného důvodu jsem jeho shlédnutí pořád odkládal... A kdybych ho odkládal i nadále, nic by se nestalo... Murders in the Rue Morgue je stejnojmenou Poeovou povídkou inspirován jen hodně volně (spíše mi připomínal Cabinet dr. Caligariho), film se i přes velmi krátkou stopáž neskutečně vleče, Lugosi se svým přerostlým obočím zbytečně přehrává a všeobecně jsou herci dost nevýrazní (jediný, kdo mě bavil byl Dupinův spolubydlící)... Prostě nic, co bych musel vidět znova...(24.9.2012)

Vynikající je výtvarná stránka, vliv expresionismu je znát. Rovněž skvělých je pár jednotlivých scén, třeba ta s náhodnou obětí doktora Mirakla by se neztratila ani v moderních exploitation horrorech. Velmi dobrá je pak i hravá kamera, některá kouzla byla až nadčasová (houpání na houpačce). Ovšem zbytek stál doslova a do písmene za verbalovo vyliž. Přehrávající herci, zejména Lugosi se skutečně "vytáhl", na Draculu zapomeňte, plytký příběh a skřípající a nadbytečný humor. Zatím nejhorší Universal a vratké tři.(20.11.2018)

Poté, co mu Universal sebral možnost režírovat Frankensteina, natočil Robert Florey tento horor volně inspirovaný povídkou E. A. Poea (ve finální verzi z ní zbyly jen některé dílčí motivy). Mnohem více společného má snímek s Kabinetem dr. Caligariho. Látka Floreymu nabídla spoustu příležitostí k uplatnění expresionistických postupů - od stylizovaných kulis, přes vysoce kontrastní svícení až po netradiční úhly kamery (Karl Freund). Potěší rovněž scéna s houpačkou. Právě vizuál vyvažuje všechny potenciální nedostatky. Výkon B. Lugosiho je pak samostatnou kapitolou - je pouze špatný, nebo je tak špatný, až je vlastně dobrý? To už musí zvážit každý sám.(30.12.2011)

Z Poeovy povídky zůstaly jen některé motivy, ale to vůbec nevadí. Lugosi je v roli šíleného vědce opět nepřekonatelný (ten rozcuchanej účes mohli trochu vychytat). Mimo to je to tohle jeden z mála UNiversal hororů, kde se docela povedl i kladný hrdina, kterej konečně nevypadá a nechová se jako idiot :-)(23.7.2008)

• p6qwre

Z povídky od E. A. Poa si tento film vzal několik postav a asi tak půlku příběhu. Druhá půlka je spíše podobná pozdějšímu filmu Bride of the Monster, ve kterém Lugosi hrál opět lehce šíleného vědce. Ve své době to mohlo být napínavé, dnes je tento film vhodný spíše jako nenáročná podívaná na deštivé odpoledne.(18.11.2006)

• - Anachronismus: Film se odehrává roku 1845, ale zmiňovaná Darwinova teorie evoluce byla publikována až roku 1859. (liquido26)

• - Mezi karikaturami namalovanými na zdi Dupinova bytu je jedna připomínající E.A. Poea, který napsal povídku podle které byl film natočen. (liquido26)