Plán 9

(festivalový název)

Horor / Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 1959, 79 min

• Niktorius

Guilty pleasure? Úsměvně blbý brak z něhož sálá láska ke kinematografii? Tim Burton to tak možná vnímá, ale většina nezaujatých smrtelníků bude Plan 9 from Outer Space jistojistě hodnotit jako nepozemsky zfušované a smrtelně nudné COSI zachycené na filmovém páse. Nemít občas radost, že vidím skutečné předobrazy hrdinů Burtonova Eda Wooda, asi bych si z nudy uhryzal všechny prsty....(25.11.2008)

• Bloody13

"Dřív jsme se s nima snažili spojit přes vysílačku, ale nereagovali." Námět nebo ty dialogy? Těžko říct, co je stupidnější. Každopádně nálepku jednoho z nejvíc legendárních braků drží právem. Film se v podstatě odehrává jen na několika čtverečních metrech: buďto v "lese" s jedním stromem a třemi křovinami, nebo na "hřbitově" s pár náhrobky a jámou, okolo níž projdou herci asi dvacetkrát. Pak je tu ještě ten "super moderní" kosmický talíř, jehož vnějšek tvoří dveře se žebříkem a jeho interiér zastává poloprázdná místnost... a zase ten žebřík! Prostě sranda, i když jen místy, jelikož ke konci Woodovi už dochází umělecký cit. Slovy jedné z postav: "Už mě to přestává bavit, Larry!" To mě taky Larry, to mě taky.(9.4.2014)

• tron

Postava B naháňa postavu A. Hlboká noc. Záber na postavu A: uteká (= robí dva kroky za minútu, potom sa potkne a spadne vedľa náhrobku), šero. Strih, záber na postavu B: slnečný deň. Strih. Záber na postavu A, pozviecha sa od náhrobku a zasa uteká (noc). Ed Wood sa s tým fakt nekašľal, to mu treba priznať. Len čo mu uprostred nakrúcania zomrel Béla Lugosi, zohnal herca s približne rovnakým účesom (!) a zakryl mu tvár (!!). Logika tiež nebola Edovou silnou stránkou (vojenský expert X rokov monitorujúci mimozemskú aktivitu na Zemi je prekvapený, keď mu povedia, že mimozemšťania existujú). A keď už sme pri Edových slabých stránkach, ani pozornosť nemal (dýchajúce mŕtvoly). A myslím, že raz mu padla kamera. Plus sa radšej ani nebudem vyjadrovať k mučeníckym hláškam („V živote každého muža nadíde čas, kedy neverí vlastným očiam.“). Ed Wood nakrúcal sra*ky, rozhodne mi ale bol/je sympatický svojou filozofiou (narýchlo splašiť pár kamošov, nahnať ich pred bohviekde ukradnutú kameru a doma v kuchyni vystrihnúť z automobilových diskov "lietajúce taniere" a natrieť ich striebornou farbou, potom to všetko dať dokopy a urobiť z toho akčný sci-fi triler.(17.3.2010)

• Gilmour93

Že ti baptističtí producenti nepodrželi členy štábu při bazénovém křtu o trochu déle pod vodou.. Letecký kokpit s kuchyňským závěsem místo dveří, talíře na šňůrkách a věčná sláva dřevěným žebříkům, které odjakživa patří k povinnému vybavení kosmických lodí vyspělých mimozemských civilizací. Jedna hvězda za nezměrnou odvahu Edwarda D.Wooda jr. pronést při natáčení jakékoliv scény tohoto filmu větu: „Cut! That was perfect!“ Škoda, že se Bela nedožil premiéry - v kinosále mohl všem okolo píchnout dávku morfia..(5.2.2010)

Patřím k té nadšenější skupině diváků. Té, které miluje černobílé obludy a baví se při každé pitomině. Ze začátku jsem se lehce nudil a až do příletu talířů nechápal označení kult, ale pak to přišlo a v druhé půlce gradovalo. Útěk na hřbitov je veledílem. Nechci moc citovat, ale toto si neodpustím:"Ať bylo s mou pistolí cokoliv, ten náraz ji spravil." Nechápu, že nepřišla z Hollywoodu nominace alespoň za střih. Mám na tyhle "horory" slabost a chci vidět další a další. A mít je doma všechny v originálkách s těma nádhernejma plakátama.(2.11.2010)

• - Zkušený maskér Harry Thomas trval na neuvedení svého jména v titulcích. Stalo se tak po jedné z jeho hádek s Woodem. Je tam tedy k vidění pouze jeho asistent Tom Bartholomew. (DaViD´82)

• - Celé legendy se vypráví o tom co vše Wood použil jako modely pro létající talíře. Skutečnost je však taková, že prostě v prvním hračkářství, na které narazil, nakoupil umělohmotné atrapy nádobí. (DaViD´82)

• - V knize The Golden Turkey Awards byl označen za nejhorší film všech dob. (Kulmon)