Plán 9

Plán 9 z vnějšího vesmíru

(festivalový název)

Horor / Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 1959, 79 min

Samozřejmě že Plan 9 je absolutní odpad. V tomhle filmu není opravdu vůbec nic co by se dalo hodnotit, alespoň průměrně. Děj je šíleně idiotskej, scénář působí jak kdyby ho psalo 10leté dítě. Herci jsou taktéž podřadní. Ale stejně jsem se náramně bavil. Ano, dost jsem se nasmál tomu, že tohle může někdo myslet vážně. Absolutní špatnost tak paradoxně dodává filmu určitou hodnotu. Jako vtip je to bezkonkurenční. Nejlepší je několikrát pouštěný záběr Bély Lugosiho. Je to hovadina, ale kultovní..(25.1.2007)

• MM_Ramone

Režisér tohto snímku Edward D.Wood Jr. raz o ňom povedal: "...Plan 9 je moja hrdosť, moja radosť. Použili sme tam kryty na kolesá z Cadillacov ako lietajúce taniere." Čo ku tomu dodať? Snáď ešte to, že je to sci-fi horror s úžastne hlúpym scenárom, plný do očí bijúcich režisérských chýb, hlboko podpriemerných hereckých výkonov, lacných kulís a smiešných kostímov... naozaj je to zlý film. Jednu hviezdičku dávam preto, že na filmovú katastrofu v spojení s menom tohto režiséra som bol pripravený a tiež, že som tu mohol zhliadnúť v akcii prvú horrorovú dámu - Vampiru. *(10.1.2009)

Zcela absurdní. Člověk by si myslel, že člověk jako Ed Wood snad ani nemůže existovat, nebýt mnoha dalších "edů" ve filmové branži. Tohle je ovšem klenot a přímo učebnicový příklad braku: mdlý, pitomý, táhnoucí se scénář, který je debilní a nudný natolik, až se u něj člověk popadá za břicho, efekty zcela kreténské, režie odfláklá, dialogy nudný jak smrt točený staticky a bez střihu a většinou hned na první pokus, nemluvně o akcích typu "noc/den", "ufo na šňůrce" ... Tohle se zcela minulo žánrem, protože jako úmyslná komedie by to bylo za 5* !!!(27.5.2005)

• viperblade

Po tom všem, co jsem ohledně tohohle filmu slyšel, jaká velká sračka to je a podobně, jsem se připravil na nejhorší a film začal. A nebylo to tak špatný. Jistě, herci dřevění, že by i Pinocchio záviděl, scénář v některých místech opravdu na nic (v těch lepší stojí jen "za houby" :-)) a efekty byly takové, že i v tehdejší době se museli diváci smát. Nicméně, čekal jsem to mnohem horší, takhle jsem se alespoň mohl zasmát. Proto dávám 2 hvězdy. A mimochodem, viděl jsem mnohem horší filmy.(5.2.2010)

• H34D

"Future events such as these will affect you in the future." Plán 9 je napsán i natočen jakoby v rychlosti, režisérem plným entusiasmu a nadšení, ale bez jakéhokoliv rozmyslu. Ed Wood skládá scény jen tak, aby divák zhruba pochopil o co se jedná, vůbec mu nezáleží na dramatické koncepci, soudržnosti, estetice, či práci s divákem, točí si jen to svoje, jako malý Jarda na písečku. Nudná kamera zabírá prostor jen aby dění bylo zhruba uprostřed, střihne se náhodně po skončení jednoho z idiotských dialogů, herci absolutně nejsou vedeni a odříkávají své repliky jak roboti, např. když člověk vidí poprvé v životě UFO, naprosto suše se založenýma rukama řekne "Svatá Makrelo". Nejde však jen o režisérskou neschopnost a antitalent, i samotný děj je neskonale debilní, opravdu škoda, že nechtěná vtipnost vydrží jen 20 minut. 0/10(9.6.2009)

• - Když film vyšel na VHS kazetách, tak byl na obalu mezi hereckým obsazením avizován i Bela Lugosi, ale s uvozením "Málem hrající". (DaViD´82)

• - Vznikla i stejnojmenná počítačová adventurní hra, ve které šlo o to získat zpět kotouče s filmem, které odcizil Lugosiho dvojník. Ke hře byl přibalen i samotný film na VHS kazetě. (DaViD´82)

• - Jedna z lokalit, která se objeví ve filmu, je domov Tora Johnsona. (Kulmon)