Plán 9

• Česko Plán 9 z vesmíru (více)
Trailer 1

Vedle nejrůznějších anket o nejlepší film všech dob existují samozřejmě i žebříčky opačné. Prakticky ve všech zaujímá čelné místo Plán 9 z vesmíru (1958). Jeho tvůrce Edward D. Wood, Jr. (1924–1978) vyprodukoval v průběhu padesátých let několik celovečerních filmů, jež díky neskrývanému amatérismu všech zúčastněných složek rychle zmizely z povrchu zemského. Ovšem ne navždy. Po své smrti (na selhání srdce následkem dlouholetého alkoholismu) byl nadšený filmař znovuobjeven filmovými nadšenci, hledajícími zapomenuté kuriozity, jako „nejhorší režisér všech dob“ a v roce 1994 se dokonce stal předmětem životopisného filmu Ed Wood, jejž natočil Tim Burton s Johnnym Deppem v titulní úloze. Z Woodovy tvorby je patrně nejznámější právě Plán 9 z vesmíru, sci-fi snímek, natočený podle „zaznamenaného místopřísežného svědectví“. Jeho jednoduchý děj líčí neúspěšný pokus o mimozemskou invazi do losangeleského San Fernando Valley. Podstatou titulního plánu je oživení mrtvých na místních hřbitovech, kteří mají pomoci při likvidaci odbojných pozemšťanů. Ve filmu se ve své poslední roli objevuje známý herec maďarského původu Bela Lugosi, který během natáčení zemřel a jehož roli převzal jiný (zřetelně vyšší) protagonista, který si v zájmu utajení neustále zakrýval kápí obličej. Plán 9 je dnes jistě zajímavým dokladem, jaké filmy také vznikaly v Hollywoodu (byť nezávisle na studiové produkci). (Česká televize)

Trailer 1

POMO odpad!

Tak zhliadnutie tohto 'niečoho' vyžaduje naozaj extrémnu dávku trpezlivosti. Pobavil som sa, to je sice pravda, ale nie zase až tak, ako som čakal. Tej nudy bolo omnoho viacej. Buď je Burton je prílišný idealista, alebo som po tom jeho zázraku čakal až príliš. V každom prípade, fanúšikom skrz-naskrz špatných filmov odporúčam dať prednosť filmu ROBOT MONSTER (1953). Vyznie to síce veľmi neuveriteľne, ale ten je ešte omnoho naivnejší, hlúpejší a - a to je najdôležitejšie - omnoho zábavnejší! ()

Isherwood odpad!

Mimozemšťani křísí zombíky a celý svět je v ohrožení. Woodova režijní invence je nulová. Ale aby byla tak špatná, až aby byla geniální? Snad v každé scéně se najde něco, co negativně zapůsobí. Levné studiové interiéry, které mají představovat hřbitov či kosmickou loď. Křečovité dialogy pronášené příšerně přehrávajícím hereckým ansáblem, špatně načasovaný střih a trhavá kamera Dalo by se vyjmenovávat do nekonečna a na posledním místě by stál scénář, který však má (!) myšlenku. Jistě, její neotesané podání je k smíchu, ale opravdu má něco do sebe. Plan 9 from outer space je špatný (možná by se daly použít i horší synonyma), ale je „jenom“ špatný. Občas je totiž řádně nudný a ve srovnání s Tuckerovým Robot Monster také o dost méně „zábavný“. Ale i přesto jej stále lze předkládat filmovému obecenstvu s tím, „jak by to opravdu vypadat nemělo“. ()

Tsunami_X odpad!

Je tak lehké podlehnout idealizování a posmrtnému kultu, který přišel o mnoho let později, ale ani vytříbené budování aury kolem netalentovaného, avšak o to více zapáleného režiséra, nedokáže zachránit jeho samotné výtvory. V tomto případě film poněkud rozbíjí představu o záměrně špatné podívané a bohužel místo posměvačné zábavy nabízí pouze okázalou nudu. ()

Matty

Na světě je mnoho špatných režisérů, Edward D. Wood Jr. má to štěstí, že je z nich nejhorší. Plan 9 from Outer Space je obdivuhodným výsledkem naprosté režijní neschopnosti. Zapomeňte na to, že filmy zpravidla mívají něco jako příběh, že herci hrají, že kulisy nevypadají a nechovají se jako z papundeklu, že když nad městem prolétává UFO, tak nevypadá jako alobalové cosi zavěšené na rybářském prutu, zapomeňte na to všechno a užijte si film nadpozemských kvalit. Něco podobného prostě člověk stvořit nemohl. Jak totiž ví nejenom Tim Burton, Ed Wood byl bůh! Zajímavé komentáře: Cival, zputnik, Marius, Dadel, Véča, Brennos, Divočák, Allan ()

Lima

5 hvězdiček....Asi si někteří pomyslíte, že jsem padlej na hlavu. Ale film, jako je tento se dá hodnotit dvojím způsobem - rozumem nebo srdcem. Hodnoceno rozumem, je to jasný odpad, protože něco tak filmařsky příšernýho se jen tak nevidí. Ale srdcem - to je jasná pětka, protože já se tak bavil! Když odmyslím tři nudné a dlouhé dialogové scény, je to jeden nášleh vedle druhýho. Nezapomenutelným vrcholem filmu je pro mne scéna, kdy vampír honí pilotovu ženu po hřbitově. Díky nadpozemsky příšernému střihu se tu v jeden okamžik střídá den a noc, světlo se šerem, Bela Lugosi ve statickém záběru a jeho dublér se zakrytou tváří, aby nebylo poznat, že nejde o Lugosiho (což je samozřejmě velmi směšné). Tato sekvence se okamžitě zařadila mezi můj TOP 10 mých oblíbených filmových scén všech dob. Rozum se vzpírá tomu uvěřit, že to nebyl od Eda Wooda záměr. Úžasný je také interiér ufonské lodi, sestavený ze dvou stolů, jedné stoličky, pár přijímačů a jednoho žebříku (!!!). A korunu všemu nasazuje armádní velitel, který v jedné scéně udává armádě povel k palbě. Má to vypadat, že stojí kdesi venku, přitom za jeho zády vidíme ateliérovou stěnu se záhyby, na kterou ještě herec vrhá stín. A podobných perel tam je nepočítaně. Celé je to tak hrozně špatné a přitom zábavné, že je to mimo normální hodnotící kategorie. Proto se přimlouvám - mějme rádi Eda Wooda. Bez něho by filmový svět byl nudnější. ()

• Film se natáčel v San Fernandu a v Hollywoodu v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)
  • Maska "zombie" Tora Johnsona se v Americe stala nejoblíbenější Halloweenovou maskou vůbec. (Divočák)
  • Existuje i barevná verze tohoto snímku uvedená v roce 2006 na DVD. Na této fanouškovské edici její tvůrci nabídli na eBayi i dvě nezvyklé aukce. V první šlo o to, že bude digitálně dopsáno jméno dotyčného plátce na náhrobek ve scéně s Torem Johnsonem a v druhé šlo o to, že fotka dotyčného bude digitálně přidělána do scény s Paulou Trent a Ghoulím mužem. Mezi nevážnými bonusy na tomto DVD bylo i osm zmizelých předcházejících plánů. (DaViD´82)