Plán 9

Plán 9 z vnějšího vesmíru

(festivalový název)

Horor / Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 1959, 79 min

Lietajúce taniere, oživovanie mŕtvych, mimozenštania... neviem, ale nenatočil Ed Wood tak trochu nadčasový film? O tomto režisérovi sa hovorí ako o najhoršom na svete. No ja neviem, nevidel som veľa filmov z tej doby tak nemôžem moc porovnávať. Netuším či to na tú dobu bol až tak zlý film. Na dnešné pomery je to už len ako výlet do múzea. Strašné triky(predsa len spraviť lietajúci tanier z puklíc na auto je sila), otrasné a strojené dialógy, o hereckých výkonoch sa ani nedá hovoriť. Je len jedna vec, ktorú by som mohol pochváliť a to hudba. Mňa film bavil, pretože námet je to viac než dobrý i keď celkové prevedenie je také aké je. Ako som už napísal je to výlet do múzea a film sa nedá brat vážne a ani objektívne ohodnotiť. Ale dávam 80%(5.1.2008)

• Bloody13

"Dřív jsme se s nima snažili spojit přes vysílačku, ale nereagovali." Námět nebo ty dialogy? Těžko říct, co je stupidnější. Každopádně nálepku jednoho z nejvíc legendárních braků drží právem. Film se v podstatě odehrává jen na několika čtverečních metrech: buďto v "lese" s jedním stromem a třemi křovinami, nebo na "hřbitově" s pár náhrobky a jámou, okolo níž projdou herci asi dvacetkrát. Pak je tu ještě ten "super moderní" kosmický talíř, jehož vnějšek tvoří dveře se žebříkem a jeho interiér zastává poloprázdná místnost... a zase ten žebřík! Prostě sranda, i když jen místy, jelikož ke konci Woodovi už dochází umělecký cit. Slovy jedné z postav: "Už mě to přestává bavit, Larry!" To mě taky Larry, to mě taky.(9.4.2014)

Nejhorší? Ale jděte... trochu nadhledu:) Myslím, že v dnešní době by Ed Wood svými filmy řádně nakopal zadek mnohým béčkovým filmům. A možná nejen jim:) A Plán 9 je o to více působivější a nostalgičtější, že pochází z dávných let, kdy se filmaři stále ještě rozkoukávali a hledali různé tvůrčí i technické možnosti pro realizaci svých vizí. A Ed Wood se toho řádně obul a šel si za svým. A své "mistrovské" triky si udělal po svém:) Někdo prostě řekl, že Plán 9 je nejhorší film všech dob a mnozí jdou zkrátka s davem. Kdyby filmu nikdo tento titulek nepřidělil, možná by se o něm pak hovořilo "pouze" jako o "tom" Plánu 9. Chápu, v té době to musel být pro publikum šok, a proto nešetřili krutou kritikou. Já zastávám názor, že Plan 9 from Outer Space je kult. Špatný či dobrý, podle toho, jak se na něj díváte:) Někoho může urazit, či jím bude znechucen, jiný může být pobaven.(12.4.2012)

• stilgar1

Tohle je neskutečná hovadina. Pan Burton se očividně ve svém filmu snažil vše zidealizovat, jak jen se to dalo, což ostatně každý pozná už po několika prvních minutách. Nemůžu však říci, že jsem se nebavil - byla legrace sledovat ty létající talíře na provázcích či monstrózního zombíka alá Tor Johnson. Nejslabším článkem jsou asi dialogy, které jsou někdy až příliš zdlouhavé a nesnesitelně nudné. Naopak mezi nejlepší momenty patří rozhodně scény s Belou Lugosim a následně s jeho dvojníkem. Jeho zástup byl vyřešen vskutku excelentním způsobem (;-D)(26.1.2008)

• POMO

Tak zhliadnutie tohto 'niečoho' vyžaduje naozaj extrémnu dávku trpezlivosti. Pobavil som sa, to je sice pravda, ale nie zase až tak, ako som čakal. Tej nudy bolo omnoho viacej. Buď je Burton je prílišný idealista, alebo som po tom jeho zázraku čakal až príliš. V každom prípade, fanúšikom skrz-naskrz špatných filmov odporúčam dať prednosť filmu ROBOT MONSTER (1953). Vyznie to síce veľmi neuveriteľne, ale ten je ešte omnoho naivnejší, hlúpejší a - a to je najdôležitejšie - omnoho zábavnejší!(12.4.2002)

• Vampira

• - Některé scény filmu byly natočeny v bytě, jehož kuchyň představovala pilotní kabinu letadla. (raininface)

• - Na název filmu odkazuje pojmenování experimentálního distribuovaného operačního systému Plan 9 od Bell Labs. (Drom)

• - V titulcích filmu je Lugosiho postava uvedena jako ghůlí muž, avšak ve Woodově scénáři byla vedena jakožto "postava Draculy". (DaViD´82)