Plán 9

• Česko Plán 9 z vesmíru (více)
Trailer 1

Pilot Jeff Trent nevěří vlastním očím, když během běžného letu narazí na kosmickou loď, patřící mimozemšťanům z daleké planety. Ti přiletěli na Zem, aby zabránili lidstvu v sestrojení zbraně, schopné zničit veškerý vesmír. Bohužel, všechny pokusy o nekonfliktní řešení jsou marné, a tak vetřelci musí přistoupit k radikálnímu řešení – použijí Plán č. 9. Oživí všechny nedávno zemřelé obyvatele Země a s pomocí takto vzniklé zombie armády se pokusí lidstvo zastavit. Svou invazi začnou na hřbitově nedaleko místa, kde bydlí Jeff se svou rodinou. Odvážný pilot je tak první, kdo se musí agresorům postavit... (Řitka video)

Trailer 1

POMO odpad!

Tak zhliadnutie tohto 'niečoho' vyžaduje naozaj extrémnu dávku trpezlivosti. Pobavil som sa, to je sice pravda, ale nie zase až tak, ako som čakal. Tej nudy bolo omnoho viacej. Buď je Burton je prílišný idealista, alebo som po tom jeho zázraku čakal až príliš. V každom prípade, fanúšikom skrz-naskrz špatných filmov odporúčam dať prednosť filmu ROBOT MONSTER (1953). Vyznie to síce veľmi neuveriteľne, ale ten je ešte omnoho naivnejší, hlúpejší a - a to je najdôležitejšie - omnoho zábavnejší! ()

Lima

5 hvězdiček....Asi si někteří pomyslíte, že jsem padlej na hlavu. Ale film, jako je tento se dá hodnotit dvojím způsobem - rozumem nebo srdcem. Hodnoceno rozumem, je to jasný odpad, protože něco tak filmařsky příšernýho se jen tak nevidí. Ale srdcem - to je jasná pětka, protože já se tak bavil! Když odmyslím tři nudné a dlouhé dialogové scény, je to jeden nášleh vedle druhýho. Nezapomenutelným vrcholem filmu je pro mne scéna, kdy vampír honí pilotovu ženu po hřbitově. Díky nadpozemsky příšernému střihu se tu v jeden okamžik střídá den a noc, světlo se šerem, Bela Lugosi ve statickém záběru a jeho dublér se zakrytou tváří, aby nebylo poznat, že nejde o Lugosiho (což je samozřejmě velmi směšné). Tato sekvence se okamžitě zařadila mezi můj TOP 10 mých oblíbených filmových scén všech dob. Rozum se vzpírá tomu uvěřit, že to nebyl od Eda Wooda záměr. Úžasný je také interiér ufonské lodi, sestavený ze dvou stolů, jedné stoličky, pár přijímačů a jednoho žebříku (!!!). A korunu všemu nasazuje armádní velitel, který v jedné scéně udává armádě povel k palbě. Má to vypadat, že stojí kdesi venku, přitom za jeho zády vidíme ateliérovou stěnu se záhyby, na kterou ještě herec vrhá stín. A podobných perel tam je nepočítaně. Celé je to tak hrozně špatné a přitom zábavné, že je to mimo normální hodnotící kategorie. Proto se přimlouvám - mějme rádi Eda Wooda. Bez něho by filmový svět byl nudnější. ()

Matty

Na světě je mnoho špatných režisérů, Edward D. Wood Jr. má to štěstí, že je z nich nejhorší. Plan 9 from Outer Space je obdivuhodným výsledkem naprosté režijní neschopnosti. Zapomeňte na to, že filmy zpravidla mívají něco jako příběh, že herci hrají, že kulisy nevypadají a nechovají se jako z papundeklu, že když nad městem prolétává UFO, tak nevypadá jako alobalové cosi zavěšené na rybářském prutu, zapomeňte na to všechno a užijte si film nadpozemských kvalit. Něco podobného prostě člověk stvořit nemohl. Jak totiž ví nejenom Tim Burton, Ed Wood byl bůh! Zajímavé komentáře: Cival, zputnik, Marius, Dadel, Véča, Brennos, Divočák, Allan ()

Isherwood odpad!

Mimozemšťani křísí zombíky a celý svět je v ohrožení. Woodova režijní invence je nulová. Ale aby byla tak špatná, až aby byla geniální? Snad v každé scéně se najde něco, co negativně zapůsobí. Levné studiové interiéry, které mají představovat hřbitov či kosmickou loď. Křečovité dialogy pronášené příšerně přehrávajícím hereckým ansáblem, špatně načasovaný střih a trhavá kamera Dalo by se vyjmenovávat do nekonečna a na posledním místě by stál scénář, který však má (!) myšlenku. Jistě, její neotesané podání je k smíchu, ale opravdu má něco do sebe. Plan 9 from outer space je špatný (možná by se daly použít i horší synonyma), ale je „jenom“ špatný. Občas je totiž řádně nudný a ve srovnání s Tuckerovým Robot Monster také o dost méně „zábavný“. Ale i přesto jej stále lze předkládat filmovému obecenstvu s tím, „jak by to opravdu vypadat nemělo“. ()

Tsunami_X odpad!

Je tak lehké podlehnout idealizování a posmrtnému kultu, který přišel o mnoho let později, ale ani vytříbené budování aury kolem netalentovaného, avšak o to více zapáleného režiséra, nedokáže zachránit jeho samotné výtvory. V tomto případě film poněkud rozbíjí představu o záměrně špatné podívané a bohužel místo posměvačné zábavy nabízí pouze okázalou nudu. ()

• Na název filmu odkazuje pojmenování experimentálního distribuovaného operačního systému Plan 9 od Bell Labs. (Drom)
  • Snímek se umístil na 16. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném od čtenářů časopisu Empire. (orkadimenza)
  • Lugosi hraje ve svém vlastním kostýmu, ve kterém představoval postavu Draculy na svém turné po městech a jejich divadelních jevištích. (DaViD´82)