Willy Kufalt

Tak smíchy jsem se u toho po podlaze neválel, ani jsem u toho nadšeně nehíkal úžasem... Tvorbu Jeana-Pierra Mockyho mám sice z větší části v oblibě a chápu, co asi chtěl výtečník říct tímhle filmem, s jakým cílem ho točil a sice vysmát se snobům a lidem hrajícím se na intelektuály napříč různými pracovními obory. Ale nemohu si pomoct, celé mě to strašně minulo jak tematicky, tak často těžkopádnými pokusy o absurdní vtipy a rovněž formou, která spíše připomíná volný mozaikový slepenec, než celistvý příběh. Originální, absurdní a svérázné je to asi dostatečně, ale skutečně vtipné jen pramálo. Blanche a Mansard se tady zřejmě předháněli, kdo ze sebe vydá skřehotavější hlas a výstřednější projev, více herců tu hrá strašně afektovaně, jakoby je Mocky ještě moc nedokázal vést, a humor mi místy připadal až nechutně slizký. Asi tak, jsem smířen s tím, že v tvorbě režiséra, který natočil několik desítek filmů a s oblibou kráčel proti davu, nutně narazím na slabší i vyloženě slabé kousky, navíc dá se říct, že tady se Mocky ve svém třetím snímku stále ještě spíše hledal (a celkem zajímavé je zde v některých scénách vidět pár motivů a nápadů, které pak více a většinou i lépe zužitkoval v dalších filmech), ale pocity značného zklamání mě neminuly. Nezbedný farník z hned nasledujícího roku se mi líbil mnohonásobně víc. Tady na mě nejvíc kromě Kosmovy hudby zapůsobila závěrečná sekvence z kostela, ta mi připadala hodně povedená, ale celkově bídné dojmy úplně nemohla zachránit. Nejen, že film rozvíjí téma snobů, ale místy mi také připadal jakoby pro snoby stvořený... hmm... „myslíte, že i kůň by mohl být snobem?“ [45%] ()