Chaplin ve filmovém ateliéru

The Pride of Hollywood

Chaplin vo filmovom ateliéri

Krátkometrážní / Komedie / Romantický

USA, 1916, 15 min

Čím jsem starší tím méně mi grotesky s Chaplinem baví. Přijde mi to jako kolovrátek stále dokola. Neříkám, že se u toho člověk občas nezasměje. Navíc, když vezmu v potaz, že film jako takový byl ještě v plenkách - zrovna téhle grotesce už je prakticky 100 let. Ale co je to platné, pro mě osobně šlehačková bitva léty (mým věkem) ztratila kouzlo.(4.9.2013)

Ako si Chaplin rozhneval pomocníka u kulís alebo ako viedol koláčovú vojnu v čase skutočnej vojny alebo ako sa paradoxne na svoju budúcnosť nezapojil do štrajku, lepšie povedané nepodporil ho alebo robil problémy pri fotografovaní, ktoré v tej dobe nejaký čas trvalo a on paradoxne nám priniesol z tej doby jedny z najhodnotnejších diel. Pokazil mi dojem záver s výbuchom, ale trocha aj to škrtenie predtým padacími dverami.(20.7.2015)

Jako dítko jsem na Chaplina chodila ráda. tehdy bylo zvykem před každým filmem promínat nějaký krátkometřážní film. Buď šlo o animované kusy nebo o černobílé grotesky. Zajímavé, že se nikdo nepozastavoval, že jde o němý nebarevný film, řechtali se všichni. Teď po letech oceňuji precizní vystavění scén a hlavně Chaplinovu všestrannost. Myslím si, že ještě pořád se od něj máme co učit.(30.12.2017)

Chaplin jako víceméně zneužívaný David, pomocník kulisáka Goliáše, předvádí nečekanou pracovní morálku i schopnosti - nestačil jsem počítat, kolik židlí si byl schopen přehodit přes rameno. Brzy se z něj stane i nesolidární stávkokaz - cech kulisáků odmítne pracovat s uraženým ohrazením se:" Jakým právem nás budíte?". Z gagů nemá chybu Chaplinovo bourání spolupracovníků i herců středověkou kulisou a závěrečná dortová megabitva vyzní také velice vtipně - Chaplin ji díky své nebývalé obratnosti snad jako jediný přežije zcela bez úhony.(20.7.2005)

vynikající groteska ve které Chaplin "hází" jednu perlu za druhou a zdatně mu sekunduje jeho osvědčený ansábl....DÁLE HRAJÍ: John Rand (Scene Shifter) Leo White (Scene Shifter) Frank J. Coleman (Producer) Charlotte Mineau (Actress) Leota Bryan (Actress) Tom Wood (Actor) James T. Kelley (Cameraman)(12.7.2009)

• - Chaplin film označil jako satiru na poměry v atelierech Keystonu. (everlong)

• - Vôbec prvý film v dejinách, v ktorom sa objavil homosexuálny vtip. (dyfur)