Chaplin ve filmovém ateliéru

• USA Behind the Screen (více)

Charlie pracuje vo filmovom ateliéri ako pomocník, svojou nešikovnosťou sa však opakovane dostáva do problémov pri práci so statívom či ďalším zariadením. Napokon ho obsadia do grotesky s tortovou bitkou, ktorá sa však z komediálneho oddelenia rozšíri aj do historického filmu, ktorý nakrúcajú vedľa. (STV)

troufalka

Jako dítko jsem na Chaplina chodila ráda. tehdy bylo zvykem před každým filmem promínat nějaký krátkometřážní film. Buď šlo o animované kusy nebo o černobílé grotesky. Zajímavé, že se nikdo nepozastavoval, že jde o němý nebarevný film, řechtali se všichni. Teď po letech oceňuji precizní vystavění scén a hlavně Chaplinovu všestrannost. Myslím si, že ještě pořád se od něj máme co učit. ()

classic

Až tretí krátky film Charlieho Chaplina po sebe, sa zaslúžene dočkal maximálneho ohodnotenia, lebo sa to aj inak nedá, keď behá, ako splašený pes po filmových štúdiách, v ktorých sa horúčkovito nakrúca o stošesť... Charlie sa snaží zamestnať, uchytiť sa, ako rekvizitár vo filme, poprípade si zahrať jednu z ponúkaných úloh, a taktiež nebude núdze o štrajkujúcich pracovníkov, ktorí sa chcú s dynamitom v ruke vypomstiť, “bohužiaľ” , to by tam nesmel byť tento večne ponevierajúci sa chlapík, ktorý je vždy „v správny čas na správnom mieste” . Vlastne je to taký MINI film o filme, a to je na tom to NAJ. ()

Anderton

Táto zaujímavá groteska ma trochu minula, za čo môže zrejme fakt, že mám radšej nemé gagy predvádzané vo vačšej dynamike a pohybe (inými slovami v exteriéri), ako sme toho svedkami u Bustera Keatona. Chaplina mám radšej ako kritika modernej doby, romantika vo svetlách veľkomesta a hľadača zlata. 15 minút plných gagov niekedy originálnych, inokedy predvídateľných a častokrát sa opakujúcich. Ale svojim spôsobom je to samozrejme stále geniálne. ()

Pohrobek

Chaplin jako víceméně zneužívaný David, pomocník kulisáka Goliáše, předvádí nečekanou pracovní morálku i schopnosti - nestačil jsem počítat, kolik židlí si byl schopen přehodit přes rameno. Brzy se z něj stane i nesolidární stávkokaz - cech kulisáků odmítne pracovat s uraženým ohrazením se:" Jakým právem nás budíte?". Z gagů nemá chybu Chaplinovo bourání spolupracovníků i herců středověkou kulisou a závěrečná dortová megabitva vyzní také velice vtipně - Chaplin ji díky své nebývalé obratnosti snad jako jediný přežije zcela bez úhony. ()

Marek1991

Ako si Chaplin rozhneval pomocníka u kulís alebo ako viedol koláčovú vojnu v čase skutočnej vojny alebo ako sa paradoxne na svoju budúcnosť nezapojil do štrajku, lepšie povedané nepodporil ho alebo robil problémy pri fotografovaní, ktoré v tej dobe nejaký čas trvalo a on paradoxne nám priniesol z tej doby jedny z najhodnotnejších diel. Pokazil mi dojem záver s výbuchom, ale trocha aj to škrtenie predtým padacími dverami. ()

• Vôbec prvý film v dejinách, v ktorom sa objavil homosexuálny vtip. (dyfur)
  • Chaplin film označil jako satiru na poměry v atelierech Keystonu. (everlong)