Bílá Zombie

Horor

USA, 1932, 69 min

Victor Halperin

Předloha:

William B. Seabrook (kniha)

Edward Halperin

Harold McLernon

Masky:

Jack Pierce

Pravděpodobně úplně první objevení se zombie ve filmu. Victor Halperin při natáčení tohoto filmu vycházel z poznatků v knize J. Seabrocka „Magický ostrov“, který popisoval woodoo a oživování mrtvých prováděné na Haiti. A také ve filmu je inspirace woodoo cítit velmi silně – pracuje se tu s pověrami a woodoo panenkami. Bela Lugosi pomůže jistému Beaumontovi získat ženu, po které touží – uspí ji, že vypadá jako mrtvá. Její snoubenec však odhalí, že jeho milenka není mrtvá a chce ji získat zpět. Sám Beaumont se stane zombie a ve finále se i s hlavním padouchem vrhne ze skály do mořského příboje. Rok vzniku se na filmové stylizaci podepsal. Přestože jde o zvukový film, Halperin se ještě zcela neetabloval na nové možnosti, které zvuk přináší a tak je tu mnoho prvků z předchozí éry – finále, které je téměř celé v intencích němého filmu (tedy beze slov, příběh je vyprávěn pouze prostřednictvím obrazu) nebo místy expresionistická kompozice mizanscény. To se projevuje i v hereckých projevech – herci zkrátka strašně přehrávají. To platí i pro hororovou Star Belu Lugosiho. Jeho ďábelský vzhled je ale opravdu působivý, navíc ještě umocněn způsobem, jakým je snímán – v polodetailech a z podhledu. Film svou naivitou v dnění době spíše jen pobaví, ale na svou dobu se jedná o zcela výjimečný snímek, který nastartoval celou odnož hororového žánru, a navazují na něj další snímky, jako například The Walking Dead Michaela Curtize nebo I Walked With a Zombie Jacquese Tourneura.(5.11.2005)

První zombie film historie. Říkal jsem si, že případně přimhouřím oči nad dějem apod., ale k mému překvapení jsem nemusel. Děj je lepší než valná většina nynějších zombie hororů, k tomu je i dobře zpracovaný a zahraný. Lugosi je prostě ďábel a tyto role mu sedí. Obrovsky charismatická postava. Černobílá atmosféru filmu umocňuje, což na filmech z té doby miluji a škoda, že z nynějších snímků sílu BW provedení pochopil asi jen Tom Six s The Human Centipede II (Full Sequence). Pár mušek by se na Bílé Zombie našlo, ale ty jsou nepodstatné, jelikož se vztahují spíše k trikovým částím u kterých se k roku vzniku přihlédnout musí, nebo aspoň mělo by podle mě.(10.4.2013)

Jakýkoli film s Belou Lugosim nemůže zklamat, já alespoň žádnej špatnej neviděl, a tak ani White Zombie není výjimkou. Lugosi je tu opět draculovsky efektně uhrančivej, s podmanivou měkkou výslovností a aristokratickým vystupováním, nakonec je to film, kam přesně pasuje, a proto není divu, že každá scéna s ním je lahůdková. Problém je, že tento snímek funguje tak nějak obráceně - první polovina je skvělá a atmosférická, po celém Haiti duní vúdú bubny, napětí graduje, návštěva v Belově mlýně je dramatická a znepokojivá - ale od chvíle, kdy Neil začíná pátrat po ztracené Madeleine, se to jenom zhoršuje. O velmi jednoduchém finále ani nemluvím. I tak jde o vynikající kousek, který by měl vidět každý milovník starých hororů, ale kdyby se udržela nastavená laťka první části, mohlo jít o dokonale vybroušený diamant.(22.7.2013)

Škoda jen, že vrcholné scény přicházejí už na začátku a postupně se z filmu vytrácí atmosféra. Vrcholem je pro mě scéna, kdy Beaumont přichází za nekromantem Lugosim do mlýnu na cukrovou třtinu plného oživlých mrtvol. Lugosi je démonický čaroděj a jeho nemrtví sluhové jsou docela děsiví. Je tady vidět, že z masky zombie nemusí nutně odpadávat odumírající tkáň. Aby maska působila strašidelně stačí vytřeštěný pohled, temně podbarvené oči, bledá pleť a strnulý pohyb. Vypadá to patřičně efektně.(27.12.2006)

Vlastně se jedná o jakýsi zpomalený mluvený expresionistický němý film. Herci mají tváře zvýrazněné bílým make-upem, v průběhu celého filmu hraje hudba, jaká zdobila němé filmy a také výrazy a gesta odpovídající odeznívající éře silent movies. Lugosi je jako již tradičně úchvatný a jeho pohled nezaměnitelný. (Mimochodem někteří lidé tvrdí, že přestože zde Lugosi nehraje upíra, jsou mu v jednom záběru vidět upíří špičáky a považují to za nezvratitelný důkaz toho, že Bela byl vlastně Drákula. Já si ničeho takového nevšiml:-)) Mimocodem, některé scény se odehrávaly v kulisách z Draculy, které měli tvůrci filmu od Universalu pronajaté.(23.8.2008)

• - Ačkoli film realizovala malá produkční společnost, probudila Bílá zombie senzační zájem o haitskou magii, k čemuž přispělo vydání stejnojmenného bestselleru a broadwayská adaptace. (Petrus1)

• - Legendární Bela Lugosi byl pro své podivínství a historky o všem možném, mimo jiné i o svérázných milostných praktikách, považován za skutečného upíra. Fanouškům vampirismu ještě přidalo to, že se Lugosi ve filmech ze zásady nikdy nezubil. Ve White Zombie však omylem ukázal své- skutečné- prodloužené tesáky. Za tento nepovedený střih, který diváci rozhodně neměli spatřit, byl vyhozen střihač a pokutou potrestán i režisér. (DareDeer)

• - Líčení herců měl při práci na filmu na starost Jack Pierce, známý svými maskami pro filmy Frankenstein (1931) a Mumie (1932). (Oktavianus)