poster

Bílá Zombie

 • anglický

  White Zombie

Horor

USA, 1932, 69 min

Režie:

Victor Halperin

Předloha:

William B. Seabrook (kniha)

Producenti:

Edward Halperin

Střih:

Harold McLernon

Masky:

Jack Pierce
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • MM_Ramone
  ***

  Toto je doposiaľ najstarší snímok, čo som videl, ktorý sa zaoberá témou živých mŕtvych. Tí sa tu ešte nekontrolovateľne nesápu po ľuďoch s úmyslom zožrať ich mozgy, ako je súčastný divák zvyknutý. Ide o voodoo zombie, ktoré oddane slúžia svojmu pánovi. Toho si zahral sám veľký Bela Lugosi. Mám rád podobné archaické horrory a tento kúsok určite patrí medzi tie lepšie. Takže od teraz si budem "White Zombie" pamätať nie len ako hudobnú skupiny frontmana Roba Zombie (dnes už tiež tvorivého režiséra), ale aj ako dosť dobrý starý film. ***(26.9.2008)

 • tron
  ***

  Jedna z prvých zombíčin, čierno-biela White Zombie, vsádza na poctivých zombíkov, t.j. žiadny toxický odpad, mimozemská vesmírna žiara alebo Krysia opica z Ostrova lebiek, ale klasické šamanské woodoo zaklínadlá na ovládnutie jednoduchých ľudských duší za účelom privyrobenia si. Pochmúrne ponurá, strašidelná hmla sa i po desiatkach rokoch od svojho vzniku atmosféricky zakráda na divákov pochopiacich, že žáner nezačal písať Romero, och ani zďaleka nie! Problém je len v tom, že kvôli drakulovskému Bélovi snímka stráca na tajomnej atmosfére a miestami pripomína grotesknú rozprávkovú paródiu plnú smiešnych kvázi uhrančivých pohľadov. A to tak, že dosť.(12.1.2007)

 • Xeelee
  ****

  Pouhá kapička, monsieur Beaumonte. Do sklenky vína, nebo snad na květinu? Zapomeňte na zahnívající nemrtvé, se kterými přišel Romero. Tohle jsou zombie přímo od zdroje z Haiti. Zombie jsou ale jen okrajový jev, který s náboženstvím voodoo nemá nic společného, a propichování panenek sloužilo pro označování akupresurních bodů v léčitelství. Zombie nepřiváděli na svět kněží ale černokněžnící a film se tohoto faktu drží. O voodoo v něm není ani zmínka. Panenky si ale tvůrci upravili k obrazu svému. Označení nemrtvých, tak jak je známe teď, je přejaté odtud kvůli jisté shodě v chování. ● Bílá Zombie připomíná spíš němý film. Pojetí je velmi expresionistické, ve fimu se moc nemluví, herci přehrávají a film má bohatý hudební doprovod. Je to takový hybrid z raného období mluveného filmu, který stojí především na úžasné atmosféře, vizuálu a ďábelském Belovi, který vyřezával ze svíček voodoo panenky a oběti dostával pomocí drog do katatonického stavu blízkého smrti, aby je po pohřbení mohl „oživit“ a zotročit. Docela ale zamrzí, že celkově velmi dobrý pocit zabije odfláknutej konec. ● Mezi nejlepší voodoo počiny považuji videoklip Voodoo People od Prodigi. Než však odhalíme pravdu, můžeme odhalit takové hříchy, za které by se styděl i sám ďábel.(25.5.2009)

 • Anderton
  ***

  Kulisy sú kúzelné, atmosféra temná, herecké výkony nekonečne teatrálne, masky vydarené a metafory ľahko čitateľné. Takže čo viac si od 80 rokov starého hororíku želať. Asi viac napatia, lepšie tempo príbehu a menej pátosu. Ale bolo by to potom ešte ono? Nie je práve naivita podania v kombinácii s revolučnými myšlienkami, ktoré tieto staré diela ponúkajú práve to, prečo si k nim nachádzajú cestu dnešní fanúšikovia hororu? Kvôli strachu a zakrývaniu očí White zombie a jej podobné filmy predsa nepozeráme. WZ je inteligentné a brakovo naivné podobenstvo zároveň.(4.9.2013)

 • Paldini
  ****

  Škoda jen, že vrcholné scény přicházejí už na začátku a postupně se z filmu vytrácí atmosféra. Vrcholem je pro mě scéna, kdy Beaumont přichází za nekromantem Lugosim do mlýnu na cukrovou třtinu plného oživlých mrtvol. Lugosi je démonický čaroděj a jeho nemrtví sluhové jsou docela děsiví. Je tady vidět, že z masky zombie nemusí nutně odpadávat odumírající tkáň. Aby maska působila strašidelně stačí vytřeštěný pohled, temně podbarvené oči, bledá pleť a strnulý pohyb. Vypadá to patřičně efektně.(27.12.2006)

 • - Snímek byl inspirován románem Williama Seabrooka "The Magic Island". (Hans.)

 • - Film se dlouho považoval za ztracený a byl znovuobjeven v roce 1960. (liquido26)

 • - Zde se v jakožto historicky prvním snímku poprvé setkáváme s postavami zombie, které jsou v hororové vlně snad tím nejkultovnějším elementem. (Sfinkter)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace