Kamufláž

• slovenský

Kamufláž

Akční / Thriller

Izrael / Velká Británie / USA, 1991, 87 min

Je to úplne priemerný krimi thriller s Dolphom Lundgrenom, ktorý patrí medzi jeho najslabšie filmy. Má celkom dobrý príbeh o reportérovi, ktorý je vyslaný do Izraela, kde bol spáchaný atentát na americkú vojenskú základňu, ale postupne odhaľuje skutočnú pravdu, že atentár bol len kamuflážou pre krádež biologických zbraní a tak má problémy nielen so CIA, ktorá chce pravdu zatajiť, ale aj s atentátnikmi. Spracovanie je ale určite sklamaním, ešte úvod vyzerá celkom nádejne, ale inak tu nie je moc o čo stáť. Hlavným problémom je, že to nie je akčný film, vtedy by to bolo ideálne, ale tento film by chcel byť krimi thrillerom odhaľujúcim rozsiahle sprisahania, ale to mu vôbec nejde. Nemôžem tvrdiť, že by to bolo úplne zlé, dá sa na to pozerať a dokonca až na pár chvíľ ani nenudí, ale celý film má pomalé tempo a dej pôsobí dosť jednoducho, takže sa mu vôbec nedarí skutočne upútať a aj tie zaujímavejšie situácie sú podané len obyčajne. Akcie je tu veľmi málo a nie je úplne zlá, ale moc ma nezaujala. Lundgren tu má dva súboje proti jednému protivníkovi, ktoré ale sú len priemerné, nájde sa tu aj jedna obyčajná automobilová naháňačka, pár slušných výbuchov a ešte niekoľko maličkostí, ktoré ani nestoja za pozornosť, takže v rámci akcie tu skutočne nemá moc čo zaujať. Herecké obsadenie nie je zlé, Dolph Lundgren v hlavnej úlohe je tu bez problémov, je rozhodne hlavným kladom filmu a dokonca aj túto neakčnú úlohu celkom slušne zahral, ale aj tak som si celý film radšej prial, aby už konečne vzal samopal a všetkým to ukázal. Okrem neho poteší ešte aj Louis Gossett Jr, ale inak ma už nikto moc nezaujal, hlavne záporáci sú úplne nevýrazní, ale zase ani nemajú moc priestoru. Réžia pôsobí takým unaveným dojmom, tu vôbec nie je o čo stáť, ale aspoň technická stránka je celkom slušná. Škoda, že si tvorcovia vybrali práve tento smer, Lundgren je tu v najlepšej forme, film má slušný rozpočet a aj obstojný príbeh, kľudne to mohlo byť vydarené akčné béčko v štýle Lundgrenových klasík. A miesto toho vznikol tento priemerný ničím výnimočný thriller, ktorý stojí maximálne za jedno pozretie a aj to len Lundgrenovým fanúšikom. Objektívna kvalita filmu- 52%, film sa páči mne na 57%.(16.6.2009)

Vedle snímku ´Zúčtování v Malém Tokiu´, který Dolph Lundgren natočil ve stejném roce, docela výrazná změna. Dramatickou roli reportéra snažícího objasnit pozadí teroristického útoku na námořní základnu by u něj asi málokdo očekával. Jeho první odklon od akčního žánru a ne zrovna nejhorší. Zkusil to a snad by to i vyšlo, jenomže si k tomu bohužel zvolil nijak výrazný scénář a značně malou produkci. Spíše televizní film nijak nenadchne, ale ani neurazí. Díru do světa však žádném případě nemohl udělat a není divu. Na takovéto téma s politickým pozadím jsou daleko výraznější filmové počiny.(4.3.2018)

Viac triler ako akčný, a Lungren sa predsalen hodí viac do akčňákov. Vyvrcholenie zápletky ala 'vrahom je záhradník' je tak trochu predvídateľné, napriek tomu sledovanie tohoto trileru nebol zabitý čas, hlavne vďaka charizmatickému Lungrenovi. Škoda, že príbeh neponúkol žiadnu nadstavbu iba priemer.(13.9.2016)

• Anderton

Už neviem, ako to hodnotiť, lebo som to videl kedysi dávno, keď som mal dvanásť rokov v jednom zaniknutom bratislavskom kine, z ktorého si pamätám balkón s nepohodlnými sedačkami (nie Hviezdu). S kamošom sme vtedy Lundgrena žrali, pretože sme chceli byť iní, tí ostatní žrali hlavne Van Dammeho, ktorý mi bol od začiatku nesympatický. Ale viem, že z filmu som bohvieako nadšený nebol ani vtedy.(12.10.2012)

[5.5/10] Klasický Lundgren, tentokrát v zaujímavej úlohe s dobrým hereckým výkonom, ale bez ničoho viacej. Vedlajšie úlohy príliš nezaujmú, dej ma bavil asi tak pol hodinku, potom to upadne, ale stále to nieje zlé, niektoré scény nudia, ale myslím si že ten priemer to u mna bol. Pár akčných scén takisto poteší. Celkom sa mi páči aj prostredie kde sa film odohráva. Takže tie priemerné tri hviezdičky sú u mna viac ako dostatočné.(5.8.2013)

• - Natáčalo sa od 13. apríla do 1. júla 1990 v Izraeli. (m.a.t.o.)

• - Film měl režírovat William Tannen, odstoupil však těsně před začátkem natáčení. (Terva)

• - Film sa premietal v kinách po celom svete okrem USA a Veľkej Británie. (m.a.t.o.)