Top Secret

The Peacekeeper

Prísne tajné

Akční

Kanada / USA, 1997, 98 min

Dolph Lundgren si v klasickém, ale slušném akční béčku zahrál majora amerického letectva Franka Crosse, který po nepovoleném humanitárním letu, při němž shodil hladovějícím Kurdům vaky s rýží, je „potrestán“ tím, že se stává mužem starajícím se o prezidentův černý kufřík, který obsahuje veškeré materiály amerického nukleárního programu. Následný děj je více než na snadě – kufřík někdo ukradne, odpálí jaderné rakety a Dolph je tím, který musí odstranit teroristy a zachránit Ameriku. Dočkáme se velmi povedené a originální automobilové honičky po střechách výškových domů, několika klasických přestřelek a sem tam suchých hlášek (Dolphem střelený terorista nestačí zasadit zásobník do zbraně a kolem uhánějící Lundgren mu kvituje slovy „Díky, kámo!“). Celé je to samozřejmě spíše úsměvné, ale v Lundgrenově filmografii jde o velmi solidní a ne nijak nudný snímek. Hudba: François Forestier(1.10.2003)

Nic naplat, je to špatný film a to po všech stránkách. Námět příběhu až moc jednoduchý a scénář spíchnutý snad za večer. Teroristická skupina zase něco ukradne prezidentovi USA a hrozí jaderný konflikt. A nezničitelný major Frank Cross mající problémy se sebekázní v podání Dolpha Lundgrena s vervou sobě vlastní zachraňuje co se dá. V rámci nízkorozpočtových videosnímků se jedná o přirozený filmový standard, kde se na kvalitu nikdy nehledí, ale přeci jenom alespoň kameraman si mohl dát více záležet. Například pohled z helikoptéry přes hlaveň střílejícího kulometu po onom majorovi. Noční scéna na střeše výškové budovy. Stačí si všimnout, jak neobratný ten major je a jak pomalu otevírá dveře, aniž by ho trefila jediná kulka. Ale jakmile za těmi dveřmi zmizí, ze střelce se rázem stane čarostřelec a střílí salvu přímo do dveří a nikam jinam. Ne, tohle už opravdu skutečně ne. Zkratkovitý děj plný děr a nelogičností s nemalým množstvím akčních scén. Určité napětí to má a akční filmová zábava funguje, jen je potřeba při sledování skutečně nad tím nepřemýšlet, jinak běda. Takže další nevýrazný akční nízkorozpočtový videofilm Doplha Lundgrena o jednotlivci zachraňující svět. Nebo jinak řečeno, další verze dle námětu ´Die Hard´.(20.8.2018)

Je to úplne priemerný akčný film s Dolphom Lundgrenom, ktorý patrí medzi jeho horšie filmy. Má dosť dobrý príbeh o vojakovi, ktorý kvôli zhodeniu zásob hladným civilistom dostane za trest nosiť prezidentov kufrík s odpaľovačmi pre jadrové rakety, ale zmocnia sa ho teroristi, ktorí sa ho chystajú použiť a tak vojak urobí všetko preto, aby ho získal späť. Spracovanie sa mi tiež páči, už od úvodu pôsobí dobre, je tu viacero zaujímavých prvkov ako využívanie hlasov alebo pomerne originálna požiadavka od prezidenta. Po dobrej prvej polovici sa začne variácia na Prepadnutia a Smrtonosnú pascu, čo mám tiež rád, takže celkovo na mňa príbeh pôsobí viac než dobre. Akcie tu nie je až tak moc, ale nakoniec to ani nepovažujem za zápor, kedže sa moc nevydarila. Ešte zo začiatku pôsobí dobre, automobilová naháňačka je originálna a dobre zvládnutá, ale ked´ sa dej prenesie do nukleárneho sila, tak už akcia v ničom nezaujme. Prestrelky sú na najobyčajnejšiej úrovni, nudne natočené, bez jediného nápadu alebo aspoň dobre natočeného zásahu a o súbojoch platí to isté, sú pomalé a prakticky bez choreografie. Ale aspoň hlášky behom akcie sú na tom dobre. Technickú stránku filmu môžem celkom pochváliť, nie je ničím výnimočná, ale potreby filmu bez problémov spĺňa. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak Lundgren pôsobí veľmi dobre, vedľajšie postavy tiež nesklamú, ale záporáci sa mi vôbec nepáčia. Myslím si, že Top secret mal potenciál zaradiť sa medzi najlepšie Lundgrenove filmy, ale nedostal sa ani len do priemeru. Príbeh, hlavný hrdina a technická stránka je bez problémov, ale všetko kazí nudná akcia a ani záporáci nepomáhajú. A pritom lepšiu akciu má Lundgren aj vo svojich nových nízkorozpočtových filmoch. Je to škoda. Objektívna kvalita filmu- 50%, film sa páči mne na 56%.(18.7.2010)

• choze

Zajímavá věc. V dubnové Cinemě z roku 1996 se píše: Sylvester Stallone by měl v nejbližší době podepsat smlouvu na nukleárně teroristický thriller A Man with a Football. Sly žádný takový film neudělal a rok po této zprávě bylo natočeno lundgrenovské nukleárně teroristické béčko PEACEKEEPER, ve kterém Lundgren musí chránit "Football", kufřík s kódy pro nukleární hlavice. Vzhledem k časové shodě a s přihlédnutím k faktu, že žádný jiný film o "Footballu" předtím ani potom nevznikl, mě logicky napadá, že jde o tentýž projekt a nezbývá mi než Slyovi k odřeknutí účasti pogratulovat, protože kromě vyjednaných 20 milionů o nic nepřišel. Po příjemném rozjezdu s teroristou laškujícím po telefonu Lundgrenovým hlasem s jeho starou a s krásně komiksovou automobilovou honičkou po střechách domů (kterou se Nolan zřejmě inspiroval v BATMAN ZAČÍNÁ) film upadne do nudné videovykrádačky SMRTONOSNÉ PASTI (Lundgren likviduje teroristy v jimi obsazeném raketovém silu), ze které se už do konce nevyškrábe. Ale určitě to patří k těm lepším pozdním Lundgrenům a k těm lepším titulům z produkce Nu Image, která naše videopůjčovny zásobuje všemi těmi KROKODÝLI, PAVOUKY, OCTOPUSY, SHARK ATTACKY a také hrůznými videopočiny JCVD a Stevena Seagala. Roy Scheider se po TERČ: PREZIDENT USA opět mihne v roli amerického prezidenta.(6.4.2006)

• Divočák

Docela příjemné videobéčko ve stylu Smrtonosné pasti nebo Přepadení v Pacifiku. Na Lundgrenovy starší filmy to sice nemá, ale v roce 1997 se na tohohle statného Švéda pořád ještě dívat dalo a i když je menší rozpočet docela vidět (většina filmu se odehrává uvnitř nějakého bunkru), film nenudí a ke konci má dokonce i slušný tah na branku. Autoři se sem tam vytáhli s dobrým nápadem (Mount Rushmore never more;)) nebo hláškou ("Koukejte chlapi, nějakej kosmonaut nám otvírá dveře!") a dobrý záporák každému filmu jenom pomůže. Co naopak Top Secret hodně táhne dolů je minimální akční rádius. Jasně, sem tam někdo na někoho vystřelí, ale na podobný film je to opravdu málo a když už dojde k souboji muži proti muže, nastává to pravé utrpení připomínající gladiátorské zápasy poloochrnutých důchodců. Jak může takhle blbě a toporně u sobojů vypadat někdo, kdo dřív vyhrával turnaje v Kyokushin karate, opravdu nechápu. Škoda jen, že od tohohle filmu to šlo s Dolphem už jenom dolů. Podobný konec jsem mu rozhodně nepřál. P.S. Taky vám připadá záporákova smrt jako citace Burtonova Batmana?(30.10.2007)

• - Lundgrenov honorár bol 2 500 000 dolárov. [Zdroj: IMDb] (m.a.t.o.)