Noční můry

Zmory

Nightmares

Nočné mory

Polsko, 1979, 111 min

Netuším, proč to církevní cenzura nepouštěla, zlá klišé o katolictví jsou tam daleko četnější v náznacích, a pokud napřímo, tak vcelku důstojně. Upřený, zkoumavý pohled obou představitelů hlavního hrdiny podtrhuje psychologickou podstatu filmu. Pořád jsem si říkal, že je tam cosi českého - nevšiml jsem si, že autorem scénáře je Pavel Hajný. Atmosféra ve filmu by se dala krájet. Z polského pohledu se jedná o velice zdařilou autokritiku, která je skoro až antagonismem wajdowského Polska, jakožto Krista národů.(8.4.2013)

Překvapivé je, že i po 40 letech je celkem nepříjemné Noční můry sledovat. Následující frázi nemám příliš rád, ale zde se hodí: Něco takového by se dnes už natočit nemohlo. Detailní záběry zabíjení různých zvířat či častá nahota (u obézních lidí i malých chlapců), to jsou jen některé důvody, kvůli kterým na rozdíl od uživatele yangzhening tuším, proč církevní cenzura film nepustila. Například výstupy superkonzervativních a přísných katolických učitelů, co nabádají žáky, aby své kamarády mlátili kusem dřeva přes prsty, jsou tak přehnané, tak zkarikované, až je - jak jsem již psal - vyloženě nepříjemné se na ně dívat. Díky skvělé hudbě, kameře, celkové atmosféře je to ale takové to nepříjemné sledování, které si vlastně užíváte.(20.1.2018)

Tento polský film, který byl po mnoho let zakázán církevní cenzurou, pojednává o dospívání malého chlapce. Film se odehrává jakoby ve dvou rovinách. První rovina zobrazuje přerod chlapce v muže, jeho první sexuální zážitky, uměleckou činnost. Rovina druhá nám vyzobrazuje prostředí, ve kterém se vše odehrává. Právě okolí, ve kterém už nemají cenu hodnoty, ale pouze normy a zákazy, má největší dopad na chlapcovu duši.(10.5.2006)