Pětiboj

Pentathlon

Akční / Drama

USA, 1994, 101 min

• otík

Úmorná snaha o charakterní herectví Dolpha Lundgrena naráží na jeho toporné herectví. Tento snímek, který podle názvu mohl být sportovním dramatem o sportovci, který chce opět dosáhnout vrcholu (film občas připomíná Rockyho, ale uboze), sklouzl do akčního klišé nejtvrdšího zrna. Ze sportu nám tu autoři nabídnou jen začátek (moc krátký) a pak část přípravy Dolpha na americkou klasifikaci na olympiádu v pětiboji (nezáživná). Podobně jako Sly běhal ve vodě při přípravě na boxerské zápasy, běhá zde i Lundgren, ale jeho běh připomíná kulhavého slona, výraz tváře se rovná mučivé snaze dosáhnout něčeho, co není v jeho silách a vyvolává úsměv na tváři. Film není o sportu, ale je trapným thrillerem, který je spíš k smíchu. Ve vážných scénách herci strašně přehrávají, akční scény ubohé a romantika žádná. Prostě opět jen a jen Lundgrenův filmový trapas. A ta jedna hvězdička je za velmi slušivou americkou atletku.(17.11.2003)

• Lacike

Co to sakra bolo? Nejaky mix sportoveho filmu, dramy, thrilleru so stipkou akcie. Vsetko dokopy a nic poriadne. Vysledok je nefunkcny chaos s naivnym Lundgrenom. Hm. Tu jednu hviezdicku davam za technicku stranku, ktora bola v tej dobe oproti dnesnym podfinancovanym Lundgrenovkam na urovni. Plus sem tam nejaka ta kratucka bitka je ok, ale inak je to prazdny film a uplna strata casu. 3/10.(10.10.2015)

• SOLOM.

Politická masáž a náckové versus olympijský vítěz Dolph Lundgren – no tak to mě poser na holé záda…Opravdu velmi úsměvný kousek plný nelogických kopanců a scénáristických blikanců. Nu což hlavně že se akční blonďák předvedl v plavkách, dal do držky bývalým parťákům z repre a emigroval do vysněné USA. Mělo to pár světlých okamžiků, ale ani ty nestačili alespoň na průměrné ohodnocení. Slabota!(29.7.2020)

• Terva

Hrej na vítězství, nebo zemřeš... Po zisku olympijského zlata v pětiboji v Soulu emigroval mladý východoněmecký sportovec Eric Brogar do USA. Po letech jeho extrenér chystá pomstu. Tentokrát bojuje Eric ve smrtelné hře o svůj život. Scénář : Gary DeVore, Bruce Malmuth, William Stadiem a Gary T. McDonald Kamera : Misha Suslov Hudba : David Spear(14.5.2011)

• Paldiny

Príbeh o olympijskom víťazovi čo dal zbohom rodnej domovine, aby mohol v krajine s hviezdami a pruhmi začať od piky. Pre Dophíka to zo začiatku vyzerá ako príma zmena, je nádejným päťbojárom, vie teda jazdiť na sedle, plávať ako ryba, behať ako kamzík, mieriť vždy do čierneho a šermovať alá mušketier. Lenže pri úteku ho zrania a v germánskej koži to nemá v novej krajine vôbec ľahké. Najsympatickejšia pasáž prichádza, keď sa ho ujme boss of burger a začne trénovať na kvalifikáciu, lenže potom sa nastolený smer utne a zmení na nudnú, utrápenú, politickú frašku s náckami a kvalifikácia dobre, že sa nepripomenie až po titulkoch. Škoda, potenciál bol, len ho utopili bočné, bohvieaké úmysly.(9.7.2017)

• - Plavecké preteky sa natáčali na plavárni Pepperdine v Malibu. (m.a.t.o.)

• - Kinopremiéru mal film iba v Južnej Kórei, Japonsku, Taliansku a Španielsku. V ostatných krajinách vyšiel rovno na videu. (m.a.t.o.)