Mstitel

Akční / Krimi / Drama / Thriller
USA / Austrálie, 1989, 89 min

Hlavní postavou je bývalý policista Frank Castle, jehož manželka a děti se před pěti lety staly obětí atentátu, bomby, kterou pod jejich auto nastražil úlisný mafián Gianni Franco. Protože také on byl úředně prohlášen za mrtvého, zmizel v podzemí města, kde si v systému kanalizačních stok a chodeb vybudoval tajnou základnu. Od té doby se zjevuje s heslem vinní budou potrestáni jako nelítostný soudce, porota i kat zabíjí zločince, kteří unikají spravedlnosti. Za těch pět let jich má na kontě hodně přes stovku a brzy přibudou další. Jedním z těch, kdo tuší pravou totožnost tajemného mstitele je bývalý Castlův parťák Jake Berkowitz. Do tuhého jde v okamžiku, kdy se do města vrátí Franco, aby znovu doplnil prořídlé řady zločinu, zdecimované nelítostným Punisherem. Chce spojit všechny mafiánské rodiny pustit se s nimi do boje proti japonské Yakuze, vedené nelítostnou kráskou Lady Tanakou, která se chce zmocnit nadvlády nad městem. Její tah je krutý a postaví Punishera do nečekané situace. Tanaka totiž unese mafiánům jejich děti, včetně Francova syna Tommyho. A protože Punisher netrestá nevinné, pronikne do sídla Yakuzy a zachrání je. Jediný, kdo shodou okolností zůstane v zajetí japonské mafie je právě Tommy. Punisher se pro něj vrátí, ale je přitom dopaden. Zoufalý ze ztráty svého syna, pomůže Franco Punisherovi uniknout z vězení a přesvědčí ho, aby se společně s ním vydal zachránit jeho syna. Společně pobijí poskoky Lady Tanaky a nakonec i ji samotnou. Zachrání Tommyho, ale nakonec stanou proti sobě. Dva nesmiřitelní rivalové. (oficiální text distributora)

Shit

Nechápu jak mi tohle béčko mohlo v dětství uniknout, tohle je prostě řežba a i když comics neznám, tak je mi jasný, že tohle zpracování je k němu asi hodně blízko. V podstatě ještě než sem se stačil pořádně posadit, tak Dolph, coby Punisher, už mel na kontě čtveru likvidaci nějakejch zmetků a jeden totálně zdemolovanej barák, což na úvodních pět minut nebyl špatnej výsledek a můžu prozradit, že jeho závěrečnej bodycount na čísle 4 rozhodně neskončí, obzvlášť po závěru, kdy to tam kosí v desetivteřinových intervalech a zářezy se počítaj do desítek a když už mu dojde střelivo, tak použije ty svoje tlapy a láme vaz, no prostě kvalitní film, což se ale dalo vytušit hned na začátku. The guilty will be punished ()

Flipnic

Výborné akční béčko pozdních 80. let a jeden z nejlepších filmů Dolpha Lundgrena. Film jsem vlastnil v dětství na jedné ze svých vhsek a byl to jeden z mých nejoblíbenějších. I dnes má film stále svoje jisté kouzlo. Je to prostě docela dobrý akční film, dobře natočený, od začátku do konce se v něm něco děje, Lundgren je řádně brutální a nesmlouvavý, vůbec neuznává nějaká pravidla "rovného boje" (většinu protivníků rovnou střílí, ať už se jedná o mafiány se zbraní či japonce s katanami), používá celou řadu zbraní, ve finále co je mu po ruce ... s nikým se nesere a i když dostane několikrát na držku, jako by mu to vůbec nevadilo. Film má perfektní střih, díky kterému je řada akčních scén velice dobře zvládnutá, dinamická a ani po letech diváka neruší. Dále musím vyzdvihnout perfektní hudbu a vzpomenout scénu "rozstřílení kasina", kterou považuju za jednu z "nejhezčích" scén akčích filmů... Škoda, že z filmu není více cítit jeho komixová předloha. Srovnávat jej s o mnoho mladším bratříčkem nemá smysl, jedná se o naprosto rozdílné filmy. ()

T2

Klasické 80.roky a jeho zaužívaná šablonová akčná bečkovitosť, Dolph Lundgren je ako tak v úlohe Punishera / Pomstiteľa strávteľný, akcia miestamy odpackaná až všedná, hlavne pri strihu to dosť trpí svojou určitou nesúrodosťou vo využitý a budovaní atmosféry. Na jedno pozretie sa to dá stráviť, nový Punisher(2004) je omnoho zaujimavejší. Vedľajšie postav od záporákov po policajtov vyznejú dosť komicky či že nijako, pre dej moc nespolupracujú, pri prestrelkách padajú k zemi ako také jednohubky. ║Rozpočet $10miliónovTržby USA $-Tržby Celosvetovo $533,411()

tron

„Ak Punisher neexistuje, kto potom posledných päť rokov zabíja vašich ľudí?“ – „Stres.“ POMSTITEĽ je druhý režijný počin (po hororovej komédii s Treatom Williamsom DEAD HEAT z roku 1988) jedného z najslávnejších hollywoodskych strihačov, Marka Goldblatta (PIRAŇA, KVÍLENIE VLKOLAKOV, HALLOWEEN II, TERMINÁTOR 1 - 2, KOMANDO). Celé je to krvavé (prerezané hrdlá, katany v srdciach, odseknuté končatiny, rozmliaždené hlavy) a príjemne jednoduché (čosi ako zápletka začne existovať až po hodine). Ale vďaka dobre zvládnutej akcii a výprave (atmosférická kanalizačná sieť, wow) sa na to nielenže dá pozerať (a zamračený Dolph Lundgren s miernym strniskom vôbec nie je zlý, nevraviac o Louisovi Gossettovi Jr. a Jeroenovi Krabbém), ale dá sa na to pozerať dokonca veľmi dobre. Bavilo ma to o čosi viac, ako neskorší Punisher s Thomasom Janeom, ale stokrát menej, ako seriálové spracovanie tejto drsnej marveláckej postavy v druhej sérii netflixáckeho Daredevila. ()

Djkoma

Ani jeden Punisher se nepodařil, ale Doplh Lungren se svým stařičkým snímkem je rozhodně blíž podobě comicsové hrdiny, který vraždí všechny ty, které měl ještě nedávno zavírat do vězení. Nejde o nějaký extra silný zážitek, ale DL se poměrně slušně převtělil do mstitele, který se před ničím nezastaví dokud nepomstí všechny a všechno. Pár chybiček a stáří jsou na filmu dost patrné a proto nelze jít nad 2*. ()

• Film bol pôvodne zakázaný v Juhoafrickej republike. Dva roky po celosvetovej premiére bol však nakoniec na videu oficiálne vydaný i v JAR. (m.a.t.o.)
  • Dolph Lundgren zvládol väčšinu svojich kaskadérskych kúskov sám. (m.a.t.o.)