Zúčtování v Malém Tokiu

Zúčtovanie v malom Tokiu

Akční / Drama / Komedie / Krimi

USA, 1991, 79 min

• kinderman

Film by se mi nelíbil ani v době svého vzniku, protože Lundgren byl z těch osmdesátkových bijců vždycky herecky největší dřevák. Hvězdička navíc za obdivnou repliku B. Lee směrem k nordickému polobohu: "Teda ty máš to největší péro, jaký jsem v životě viděl." Jednak upomíná na Suchánkova Karla ve Sněženkách a machrech, jednak se vnucuje otázka, kolik penisů Leeho postava do té doby vlastně viděla. (Ta první hvězdička je samozřejmě za T.Carrere.)(18.7.2013)

Mark L. Lester má za sebou dva slušné filmy, respektive kultovní Komando a tohle akční dostaveníčko. Zbytek nestojí za řeč. Obrovitý Dolph Lundgren to do protivníků znovu slušně sype, a i přes nevkusný samurajský obleček u toho divákovi není mdlo. Brandon Lee, který mi osobně nejvíc zachutnal v kousku Rychlý jako blesk, je mu zdatným parťákem, Cary-Hiroyuki Tagawa zase dokonalým záporákem, Tia Carrere pak úžasným ženským doplňkem. Solidní béčkový kult, který se na véháeskách ve videopůjčovnách zrovna dvakrát neohřál.(30.4.2015)

• Pepinec

Vážně netuším, proč bych měl tomuto šestasedmdesátiminutovému šikmookému masakru nabušeným Lundgrenem dávat více pěticípích. Rozumím, že film nebyl natočen pro nějaké hlubokomyslné poselství (tedy, plně v to doufám...), ale pro zábavu diváka. Narozdíl od Atentátu, ke kterému jsem psal předcházející komentář, mě však při sledování Zúčtování nebavily ani scény hloupé, jednoduché či zastaralé. Navíc to kvantum trapných keců okolo... Buď jak buď, s přihlédnutím právě k letopočtu vzniku této šílenosti udílím jednu čestnou hvězdu. Umístil bych ji Lundgrenovi nad prsní bradavku přesně tam, kam ho v závěru střelil copatý Japončík. Zajímalo by mě, kde má Dolph srdce. Kdyby jej měl na správném místě, patrně by nedohrál... :-)(3.1.2010)

Hustě! Nejlíp snad o filmu vypoví několik vět z něho převzatých naskládaných bez jakéhokoliv ladu a skladu. "... až s ním skončíme, dáme si rybu na těch nahatejch číčách!" --- "Byla vyděšená." "Viděl jsem tě svlékat, taky bych byl vyděšený ... Máš největší péro jaký jsem kdy viděl." --- "Ukaž na co máš ty svaly Kennere!" --- "Máš právo nic neříkat. Máš právo na obhájce ... Máš právo být mrtvý." --- "Pěkně jsi ho naporcoval, parťáku." ... V tom flmu je prostě všechno, krásná ukázka 90. let!(23.9.2009)

Pred dvadsiatimi rokmi som tento film totalne zboznoval. Pred desiatimi rokmi, ked som mal intelektualne obdobie mi pripadal ako strasna blbost. No a dnes je to niekde medzi. Najväcsou slabinou je pribeh, ktory je strasne hlupy a napriek tomu, ze sa vo filme casto hlaskuje, tak je podany seriozne. Komando je hlupe, ale neberie sa vazne a na svoju hlupost je hrde. V tomto filme ale ta hlupost a rôzne logicke nezmysly cely film zhadzuju. Nastastie to producentom doslo este pred uvedenim a tak film zostrihali na nutne minimum, takze ked si odmyslime uvodne a zaverecne titulky, tak ma film ledva 70 minut. Vdaka tomu ma film zbesile tempo, kedze je zlozeny len z nonstop akcnych scen, ktore na par sekund prerusia rozhovory v ktorych sa hláskuje. No a akcie je aj po rokoch paradna. V bitkach sa vo väcsej miere predvedie aj sam velky Lundgren so svojim neobratnym stylom. Ale co sa tyka tvrdosti chvatov, tak exceluje. Najlepsiu bitku ma v tych kupeloch s este väcsim sumo bojovnikom. Nejak takto by dnes vyzeral suboj Lundgren vs. Seagal. :) Zahanbiť sa neda ani Brandon Lee. Prave naopak svojim elegantnym stylom Lundgrena hravo zatieni a okrem ineho tu ma perfektny suboj s holohlavym poskokom hlavneho zaporaka. Toho stvarnil supehnusny xicht Cary-Hiroyuki Tagawa. Bohuzial o co hnusnejsie sa tvari o to horsie sa vie bit a finalny suboj s Lundgrenom je dost slaby. Potesi vyskyt aj par dalsich notoricky povedomych xichtov. Legendarny Al Leong tu odzadu zneskodni samotneho Brandona, ktory mu to vo filme Rapid Fire vrati aj s urokmi. Tu sa mu tej pocty chcipnut dostane od Lundgrena. Dalej tu je Simon Rhee, ktoreho chudaka po ponizeni s odfaklutym prstom zabije samotny Tagawa. No a mihne sa tu aj Okamura (bohuzial nie Tomio) ako expert na mucenie a skonci pekne prepeceny. Skoro som zabudol na sexi devu Tia Carrere. Mrcha jedna sa neukaze hore bez a namiesto nej svoje vnady ocividne predvedie nejaka dablerka. Ale inak ok. Odhalenych vnád sa tu dockame dost pri kazdej moznej prilezitosti. Nakoniec spomeniem perfektny soundtrack so skvelym motivom, co robim pri starych akcnych filmoch dost casto. Jak to, ze dnes ani len hudba v beckach za nic nestoji? Takze celkovo tu je dost bitiek, prestreliek, nejaky ten vybuch a vsetko pekne prehladne a dostatocne velkolepe. Proste oldschool svizne becko svojej doby. Keby to nebolo tak tupe, tak dam ciste 4*, ale pod 7/10 ist nemôzem. To by so mnou Waco uz dalej neprehovoril. :) No a co sa tyka dabingu, tak dodnes mame tri. Pôvodny VHSkovy s Mahdalom a Bubnikom je skvele obsadeny a zahrany ale preklad miestami nedava ziadny zmysel. Treti dabing ma dobry preklad ale stareho znudeneho Soukupa a na Brandona nevhodneho Tumu. No a ten druhy s neznesitelynm Teršom nechcem ani pocut. A original zase kazia mizerne titulky. (vegetol by to mohol prelozit znova namiesto tych volovin, ktore bezne preklada) Takze si clovek nevyberie.(8.5.2016)

• - Ve filmu se objevuje ceklem 13 nahých žen. (LION-MR.T)

• - Asi v 12. minúte je možné vidieť, že telo, ktoré bolo v aute pred tým, ako ho lis zlisoval, bolo nahradené figurínou. (marciano)

• - Tia Carrere měla v choulostivých scénách dublerku. (Vojcl)