Nadie oyó gritar

(neoficiální název)

Horor

Španělsko, 1973, 90 min

Antonio Fos

Iglesiovo "Nadie oyó gritar" je často označováno za režisérův majstrštyk, já bych v tomto případě šetřil takovou chválou, ale celkem bez problému bych ho označil za velmi kvalitní inteligentní kriminální psychologický thriller s menšími prvky hororu. Ro '73 byl pro režiséra Iglesiase vůbec plodný, a stal se bez debat jeho nejspěšnějším rokem vůbec, natočil v něm patrně tři své nejlepší filmy, které spadají do jakési jeho osobní trilogie, byly to filmy "Cannibal Man", známý "Nasties" gore-horor film a vykrádačku (nebo spíše jakousi osobní verzi) světové klasiky "A, Clockwork Orange", "Murder in a Blue World". Herci Carmen Sevilla a Vincete Parra v nezapomenutelném představení, oba dva byli dvorními a oblíbenými herci režiséra Iglesiase, krásná Sevilla si zahrála už ve filmu "Glass Ceiling" z roku "71, a Parra ztvárnil nezapomenutelnou roli chladnokrevného vraha v "La Semana del asesino" z roku '73. "Nadie oyó gritar" je zajímavý thriller s velmi dobrým ale zase nikterak novátorským scénářem, snímek je v mnoha svých částech a cestách, podobný tomu, co se točilo tou dobou v Itáliii, není zde nouze o různá překvapení a zvraty, divákovi se dostává patřičně vysokého napětí, a za zmínku stojí i vynikající závěrečná zápletka, obsazené je skvělé, atmosféra, kamera a hudba rovněž. Nej scény (výtahová šachta a zabalení mrtvého zkrvaveného těla, mrtvé tělo v kufru auta, drcené pod sílou kufru opakovaně při zavírání kapoty, to vše za dohledu policie, nebo divoká sekvence na jezeře-krásné to prostředí mimochodem, dke bych se strašně rád vykoupal). Maximální spokojenost, tenhle španělský zapomenutý klenot, musím konstatovat že Iglesia měl skutečně talent.(8.11.2011)