S tebou i bez tebe

Me Without You

• Německo

Meine beste Freundin

Velká Británie / Německo, 2001, 107 min

Film si vybírá téma lidských vztahů a je tomu právě klíčové přátelství mezi dvěma dívkami. Jak nevinné dokáže být pouto dívek a právě jak vyhrocené, dusivé a hořké. Volby tématu si cenním, protože mám dojem, že prvek přátelství bývá ve filmech pomíjen na úkor častějšího vyhroceného vztahu dvou a více milenců. Přátelství je pak mnohdy zidealizované či přímo vedené na vedlejší dějovou linii. Avšak. V S tebou i bez tebe není vztah mezi dívkami ideální od počátku filmu, čímž film ztrácí možnost postupně cosi odkrývat, vytrácí se momenty překvapení. Příliš brzy mizí možnost zachytit skutečnost, o což se patrně tvůrci pokouší. Postavení obou dívek je zřejmé a tato situace zůstává neměnná. Obě dívky se velmi odlišují myšlenkově i vizuálně, možná jsou obě příliš extrémními protipóly. Marina ve skryté opozici proti své kamarádce. Cokoliv Marina dělá je ze žárlivosti a závisti vůči sečtělejší a skromnější Holly, na svou inteligenci až extrémně naivní spící princezně. Podobně prvoplánově na mne působí zdánlivé komplikace ve volbě partnerů obou dívek, romantické jiskření mezi Holly a bratrem Mariny přece evidentně vede ke šťastnému soužití v závěru. Tento film je bohužel nevěrohodný pokus o zachycení jevů, ke kterým mezi přáteli dochází, což podporuje i stylizace prostředí. Hravé barvy, vizuální proměna jednotlivých postav, retrospektivy však na druhou stranu neuráží a alespoň tak tvoří filmu zajímavou tvář. Toť vše.(5.5.2008)

Rozhodně na první pohled zajímavý snímek, navíc s Michelle Williams a Annou Friel. To je na začátek slušné lákadlo. Ve své podstatě ale film o ničem novém, stále na stejné brdo a navíc ještě nepříliš dobře provedené. Připadá mi, že ty dvě neřeší pomalu nic jiného než drogy, sex a vzájemné obelhávání a film tak spadá kamsi hodně do hlubin. Bohužel. I přesto by neměl zapadnout do šedi průměru.(3.12.2009)

Scénář: Sandra Goldbacher, Laurence Coriat .. Mnohaletý příběh, kde sledujeme dvě holky, které jsou od dětství přítelkyně. Jedna šuk* s každým a ta druhá je z toho nešťastná.. Slabší film o tom jak vás přátelství může dusit s hodně uplakanou Michelle Williams. 50%.(30.3.2005)

Nechápu jak se to může někomu zdát ploché, nebo nudné. V žádném případě to není ani jedno, ale myslím, že to co ten film přináší, jsou často pocity, které znají jen holky, slečny, ženy....Je to šíleně silný příběh o dvou životech, které jsou navždy spojeny osudem. Je to lásce, rivalitě, přátelství, závisti, kráse i těžkosti života, je to o tom, že někdy se nedá věřit ani těm nejbližším a přece je vlastně pouto mezi dvěma lidmi víc než cokoli jiného. Páni, já sem po dlouhé době viděla opravdu film, který mě bavil od začátku až do konce, obě herečky jakoby ani nehrály a jen to celé žily, a kostýmy?Paráda, šílené šaty, které umocňují atmosféru...Prostě bych dala 99%( a to jen proto, že se Holly nikdy nedozvěděla, že jí Mariny bratr napsal dopis...já nemam ráda, když se něco ve filmu stane a pak se to nevyřeší, ale to už jen moje puntíčkářská povaha:-) )(19.2.2008)

Tento příběh má pro mne zvláštní kouzlo, když jsem ho viděla poprvé procházela jsem podobnou situací jako hlavní hrdinky a skoro celý příběh jsem jen souhlasně kývala ano to je opravdu možné, takhle se mi to také stalo a nemohla jsem tomu věřit. Myslím si, že někdy prostě filmu dokážete odpustit cokoliv jen proto, že si s ním rozumíte a toto je i můj případ. Maličko se ale děsím, že to kouzlo pomine až se na film příště podívám, protože se prostě už nebudu moci ztotožnit s dějem, ale i tak to byl hezký zážitek...Ještě musím dodat, že S tebou i bez tebe byl první film, kde se mi Michelle Williams představila jako opravdová herečka.(8.12.2009)