Zpětná reakce

Spätná reakcia

Drama / Thriller / Akční

USA, 1996, 94 min

• Djkoma

Slabý film, v kterém se snaží Kyle MacLachlan hrát, ale moc mu to nejde. Některé filmy ve mě vyvolávají smutek, když vidím, jak se v nich Kyle dokáže zakopat a být nevýrazný i přes svou bradu... Elisabeth Shue je vedle něj vrchol erotické vzrušenosti a je neustále oblečená a chová se jako "lehká holka". To mi ve filmu vůbec nesedělo a od prvního náznaku ploché postavy jsme se o ni nezajímal, protože její "příběh" byl jasný a jednoduchý. Bohužel. Celkově film nenabízí žádné překvapení, ani pořádnou atmosféru, která je opravdu slabá. Prvotina a hned nejslabší film jinak známého a celkem úspěšného scénáristy Davida Koeppa. Prázdný film, který chtěl sázet na příběh o "apokalyptickém" světě a tahle sázka vůbec nevyšla.(30.12.2008)

V programu bylo napsáno "apokalyptický thriller“, ale nač volit tak silná slova, když vám jen pár dnů nejede lednička..? Koeppův film je spíše rodinné drama, kde během energetického blackoutu čekáte, co se bude dít a ono nic. Zůstane jen poznání, že MacLachlan je zdatný vytrvalostní běžec, že v Americe je snadný přístup ke střelným zbraním a že E.Shue má hezké prsa. Teda až na toho Kyla žádná velká překvapení..(5.1.2009)

Spíše bych se přiklonil k nižšímu hodnocení. Psychologie ale sem tam funguje výborně, scénář si může skřípat jak chce (i když to od Koeppa zarazí) - takže proč ne. Chvílemi jsem měl dojem, že je to spíše TV film, jenomže pak se v druhé polovině rozjede solidní thrillerová hra a hodina a půl uteče vcelku rychle. Takže ač velmi sterilní a snadno zapomenutelné, zabitého času nakonec nelituji.(20.2.2011)

Trigger effect (efekt spouště) - velmi rychlý přechod systému do jiného stavu pod působením vnitřních lavinovitých procesů rozvinování. ___ Zajímavé je, že v kritickém stavu se u lidí snadněji spouští reakce nedůvěry, agrese a strachu. Jestli se v nás a ve společnosti projeví altruistická pomoc nebo sobecká útočnost, záleží na tak niterných drobnostech, že je jednodušší uhodnout, jaké bude počasí za pět let, než to, jak se v ohrožení života zachová nejen náš soused, ale i my sami.(26.5.2011)

Trochu mě celý film mátlo to žánrové označení na obalu DVD. Sci-fi? Ani náhodou, to že někde na pár dní vypadne elektrika z filmu sci-fi neudělá. Akční? Ani pár výstřelů z pistole z filmu akčňák neudělá. Thriller? To už trochu přihořívá. I když ze všeho nejvíce je to spíše "sociálně-civilizační" drama s (mezi)vztahovým přesahem. Docela mě zaujalo zjištění, že v tom filmu zase tak o moc nejde a zápletka vlastně nemá vůbec žádné rozuzlení. Ale na to, jak je to ukecané, to obsahuje pár hodně dobrých scén. Hned ta úvodní v kině je asi nejlepší z celého filmu, když se objevil podivínský Michael Rooker, až jsem si řekl, zda nejde náhodou o náhlý crossover s Henrym a ty lehce erotizující okamžiky s Elisabeth (z níž ta erotičnost tryskala prakticky každou vteřinu, co byla v záběru - podotýkám že, až na nebezpečně průhlednou podprsenku, zcela oblečená)... Nevím jedtli hodně dobrý, ale zajímavý ten film je.(12.12.2013)