Zpětná reakce

The Trigger Effect

Spätná reakcia

Drama / Thriller / Akční

USA, 1996, 94 min

Los Angeles se ponoří do tmy - výpadek proudu ochromí takřka celé město, počítače, telefony, televize - vše je mimo provoz. Nikdo netuší, jak dlouho bude výpadek trvat - což ve většině z lidí začne vyvolávat ty nejhorší pudy. I Matthew se svou ženou a kamarádem se snaží ve svém domě zabezpečit - před vpády různých zlodějů, než usoudí - že potřebují zbraň a hlavně vypadnout z města ... Na tomto filmu je asi nejlepší první půl hodinka, přičemž prvních pět minut je vskutku dokonalých (návštěva kina je perfektně natočená). Škoda že se tím asi David Koepp vyčerpal, a zbytek filmu už je pak "až příliš" obyčejných. Koepp se nechtěl pouštět do postapokalyptických vizí, a tak toto téma je trochu nakousl a zbytek filmu se jen motal okolo, odnikud nikam. O herecké stránce lze snad říct jediné - nic extra, nijak nenadchne, ani nezklame (člověk musí překousnout trochu podivné chování obou rodičů - mají nemocné dítě, nemají léky ale to jim nebrání si udělat párty a pořádně se ožrat). Za film dávám dvě hvězdičky, a jednu přidám za téma - byť nedotažené...(1.8.2011)

The Martians have landed. They want our women. 1) V době velkých postapokalyptických blockbusterů je toto spíš psychologicky laděné skromnější dílko v určité nevýhodě, ale svého diváka si, věřím, stejně najde. 2) Zvláštní pozornost si zaslouží velmi přitažlivý 33letý Dermot Mulroney (rodinný přítel Joe).(4.3.2014)

• Pepinec

Další z řady apokalyptických pohádek, kterou na jistou míry koukatelnosti posouvá Howardova hudba. Ale i z ní mám pocit, že při psaní moc dobře věděl, čemu se to upsal a zrovna dvakrát se proto nesnažil. No a proč že je to pohádka? Protože já také můžu začít psát scénář, ve kterém naši malou vesnici ochromí záplava bláta. Ale pokud vzápětí nevysvětlím, kde se to bláto vzalo, a nebude-li jasně ukázáno, že mohutně prší, tak to bude co? No přece pohádka! Kromě tohoto film sráží špatné dialogy a psychologie ústředních postav, kterou neshledávám zdařilou. Rovněž jejich uvažování občas zavání úrovní publika, jemuž by jako pohádkoidní žánr měl být tento film správně určen.(27.5.2011)

V programu bylo napsáno "apokalyptický thriller“, ale nač volit tak silná slova, když vám jen pár dnů nejede lednička..? Koeppův film je spíše rodinné drama, kde během energetického blackoutu čekáte, co se bude dít a ono nic. Zůstane jen poznání, že MacLachlan je zdatný vytrvalostní běžec, že v Americe je snadný přístup ke střelným zbraním a že E.Shue má hezké prsa. Teda až na toho Kyla žádná velká překvapení..(5.1.2009)

Hned na začátku je cítit z dialogů ohromná negace. Od všech. Tak ani netuším, zda si vyberu někoho komu fandit. CITÁT - To byl idiot co?........... Jsme konzumní společnost, závislá na několika faktorech. Voda, teplo, elektřina a další vymoženosti bez kterých si už snad ani svět nedokážeme představit. CITÁT - Ach jo, vypli proud.......... Ale co když prostě něco přestane fungovat? Nepoteče voda, nepůjde centrální topení a nebo elektřina. A co bude, když je výpadek na delší dobu? Týden nebo měsíc a jsme v prdeli. Co se z nás stane? Celý ten film je o pokažených lidských charakterech. Podivná situace nastala okolo 46 minuty. Padl výstřel, nefungují telefony a přece se na místě objeví policie. Kdo ji zavolal, když nic nefunguje? Film tak nějak nastoluje, co by se asi stalo, kdyby něco základního přestalo fungovat. Jak by se asi lidé začali chovat. Je pravdou, že to tvůrci berou až moc z lehka. Dle mého by se v podobné situaci z lidí stali větší zvířata. Tvůrci se tu drží až moc u zdi, jak se tak říká. CITÁT - Chci auto!! Chci auto!!......... Mělo to ke všemu ještě podivný konec. Tohle byl velmi nevyužitý potenciál.(16.11.2012)