Krycí jméno Donnie Brasco

Donnie Brasco

Krycie meno Donnie Brasco

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1997, 127 min (SE: 147 min)

Netradiční gangsterka s tradičně vynikajícím Al Pacinem,v níž máme možnost právě díky Al Pacinovi poznat drsného gangstera také z té druhé, mnohem lidštější, stránky, jako dobrého kamaráda, spolehlivého otce a vůbec jako citlivého člověka, který je i přes takřka celý život, jenž obětoval službě mafii, jen bezvýznamnou rybou bez peněz a trvalejšího respektu. V této roli bych si ho dříve nedovedl představit, ale nyní vím, že by nepřekonatelně stvárnil kohokoli, jakkoli by bylo třeba. Film se bohužel dělí na místa, která jsou prosvětlena Al Pacinovou přítomností a na ta, v nichž není, a která tak upadají do průměru. Nicméně velice silně působí srovnání rodinné atmosféry té nejspodnější vrstvy mafie a odosobněné, strojové a mechanicky aplikované oficiální spravedlnosti, což je velice trefně předvedeno nanejvýš trapným a nicneříkajícím závěrečným ceremoniálem údajného ocenění práce tajného agenta Donnieho Brasca.(30.10.2004)

Spoilery! Úplně netuším, kam přesně mám posadit hodnocení. Snímek obsahoval spoustu luxusních scén a na druhou stranu spoustu scén, které pro mě byly vysoce neatraktivní. Úplně mě neoslovily manželské etudy. Ať už se jednalo o rodinku Donniho a nebo jeho "kámoše". Naopak sonda do rodiny mafiánské byla více než působivá a nekonečně zajímavá. Vůbec mi v tomto filmu nescházel větší příval akci či násilí, které je pro mafii tolik typické. Al Pacino, Johnny Depp i spousta dalších do svých rolí skvěle pasovali. Fungoval i lehký humor. Nejvíce mě pobavil závěr. FBI si vážila 7letého nasazování života, konstantního strachu a opomíjení rodiny vedoucí téměř k jejímu rozpadu na $500 a bezcennou medaili. Určitě zajímavá věc. Nudnější pasáže připisuji asi hlavně tomu, že je snímek životopisný a snaží se co nejvěrněji držet faktů na úkor lehké dramatizace, což je až trendem posledních let. Lepší tři kousky.(1.4.2018)

Jeden z najsofistikovanejšých a menej brutálnejších mafianských filmov, ktorého domenou je to že vychádza zo skutošnosti a výkony hercov - pacino, depp, madsen. Newell je asi jeden z mála režisérov, ktorého štýl absolútne nepoznám a mám taký dojem že ani štýl nemá. Natočí raz dobrý raz zlý film a keď sa to tak zoberie tak aj tak všetko viac menej zachraňuje scenár. Tento film musím ale aj napriek tomu označiť nálepkou ako jeho najlepší film, ktorý má hutnú atmosféru New Yourku a dokáže s toho čerpať a ani veľa amerických režisérov nedokážu natočiť Big Apple tak ako Newell v tomto filme. Možno že by som to preca len spravil troška krutejšie, kedže sa jedná o mafiu napríklad taký scorsese to robí omnoho realistickejšie ale možno práve preto si tento film zaslúži obdiv pretože ako jeden z mála obstál v konkurencií ani nie ako mafianský film ale skôr ako silný príbeh.(9.8.2006)

Rychlá a relativně zábavná story, těžící především z výtečných hereckých výkonů živelného Pacina a Deppa. První zmiňovaný přitom nehraje nic nového. Stále je to ta stará dobrá mafiánské póza. Množství vulgarismů a své uvažování aneb tak, jak jsme na to zvyklí. U Deppa je pro změnu nesmírně zajímavá jeho proměna, kterou podstoupí v průběhu snímku. Vazby mezi charaktery jsou pečlivě podány, je znát perfektní timing i vypiplané dialogy. Přesto všechno je přece jen tenhle příběh už troch provařený. A to i za faktu, že Al tentokráte není ten velký kápo, ale těžký Outsider špatně nesoucí jeho životní neúspěch. Na jeho velkém srdci to však nemění zhola nic. Zábavná věc, ale zdaleka ne tak kvalitní jako jiné milníky.(8.12.2007)

Gangsterka založená na skutečné události vypovídá příběh Joa Pistona, který pronikl mezi New yorkskou mafii pod jménem Donnie Brasco a sedm let s nimi žil a shromažďoval důkazy pro obhajobu. Johnny Depp zahrál bravůrně a je zajímavé sledovat jeho proměnu v chování během filmu. Al Pacino snad ani špatně zahrát neumí. Další kdo zaujal je Michael Madsen jako "kápo" a Anne Heche, která hraje manželku Deppa. Není to sice špička ve svém žánru, ale mě se to moc líbilo a za zkouknutí to určitě stojí.......(10.2.2008)