Krycí jméno Donnie Brasco

Donnie Brasco

Donnie Brasco

Krycie meno Donnie Brasco

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1997, 127 min (SE: 147 min)

Trochu jsem se tohoto snímku bál, jelikož poslední film, který měl základ ve skutečném příběhu, mě značně nudil. Donnie Brasco však vyvrátil veškeré mé obavy a po celou dobu jsem zaujatě sledoval obrazovku a pln napětí očekával, jak vše dopadne. Samotný děj je zajímavý, dobře ztvárněný a dekorovaný fenomenálním Al Pacinem, který si postupem času získaval mé sympatie víc a víc, přesvědčivým Johnnym Deppem a typickým Michaelem Madsenem, jemuž role bezcitných tvrďáků či gangsterů dokonale sedí. Posledních několik minut bylo poměrně dost emotivních (zejména pak poslední scéna s Leftym), na čemž se ve velké míře podepsala i podmanivá hudba. Příjemné překvapení.(19.12.2010)

Vyšetřování provedl zvláštní agent Joseph D. Pistone..... Kolečka ve stroji. Stroj jménem mafie a soukolí FBI...... J.Deep, Al Pacino - to je klasika, i když právě Pacinova role je spíš nenápadnější. Nápadný je spíše M. Madsen. U mafiánských filmů jde o příběh. Tento není ničím vyjímečnej, ale ani tuctovej - takže v pohodě. Lepší tři hvězdy. Opravdu lepší !(16.9.2007)

Osobně je pro mě Donnie Brasco jedním z vrcholů gagsterského žánru, proto mě poměrně nízké hodnocení zde dost překvapuje. Výborné výkony skvěle obsazených herců (Al Pacino v roli vysloužilého mafiána prostě nemůže zklamat i kdyby chtěl, stejně tak Johnny Depp taky neumí hrát špatně) a hlavně dokonalé prostředí servírující nám kontrast mezi rodinnou vřelostí a ctí tradiční mafie, čili těch zlých a strohou bezpohlavní odlidštěnosti CIA, jednající tvrdě v zájmu dobra. Jako sonda do zákonitostí života uvnitř uzavřeného kruhu mafiánů, malých ryb i bossů jde jednoznačně o pětihvězdičkovou záležitost….Nech to plavat!(5.2.2006)

Zvláštní pohled na celou věc z trochu jiné strany. Jasně, máte tu zákony versus organizovaný zločin, přičemž to první se musíte pokusit bránit, zatímco to druhé naprosto potřít. Jenže společně se zákony prezentovanými tajnými službami přichází také chlad celé organizace. O lidi přece nejde, jde jen o to, aby právě ony zákony byly dodržované. Ať už to v konečném důsledku znamená, co chce. Ať už to více lidem pomůže, nebo uškodí. Naopak s mafií přichází nečekaně i porozumění, zájem, rodina. A vy najednou stojíte před těžkým rozhodnutím... Můžete se postavit k zákonům zády, nebo prostě podrazit lidi, kterým na vás záleží. Poklepete si s kolegy po rameni, řeknete si, jak jste dobří, a odškrtnete jedno z políček stále se rozrůstajícího seznamu. Ty největší ryby ale stejně nikdy nedostanete. Vždyť zákony a spravedlnost jsou někdy dvě naprosto odlišné věci. /Poznámka k hodnocení: Gangsterky mám hodně hodně moc ráda, ale co sakra dělat, když Mike Newell rozhodně nepatří mezi ty nejzručnější vypravěče žánru (třeba do Scorseseho má daleko) a když se Johnny Depp, z mě neznámých důvodů, neřadí zrovna mezi herce, ze kterých skáču nadšením?(20.8.2007)

Mafiánske filmy ma väčšinou bavia, postavy infiltrovaných policajtov a ich citové a morálne problémy ma tiež väčšinou bavia, superhviezdne obsadenie detto. Musí to byť ale perfektne natočené nejakým inteligentným režisérom. Napríklad hneď Mikeom Newellom. Možno to nie je vrchol žánru a film nedosiahol taký výrazný kredit, ako Scorseseho, alebo Coppolove diela, ale ja všeobecne radšej držím palce outsiderom a prehliadnem sem tam aj nejakú nedokonalosť.(30.11.2012)

• - Slovo "fuck" uslyšíme celkem 185krát. (don corleone)

• - Joseph Pistone (Johnny Depp) střílí na střelnici českou zbraní CZ 75 ráže 9x19mm. (dc125)

• - Jde už o druhý film v pořadí, kde roli, kterou měl dostat Joe Pesci, nakonec získal Bruno Kirby. Prvním filmem bylo druhé pokračování Kmotra, kde měl hrát Pesci mladého Clemenzu. (don corleone)