Chaplin boxerem

Chaplin boxerom

Komedie / Krátkometrážní / Sportovní

USA, 1915, 33 min

Charlie Chaplin

V této grotesce vystupuje sociální motiv, když v sobě chudý tulák z hladu překoná strach a vstoupí do ringu, kde mu při jeho postavě hrozí těžké ublížení na zdraví... ale to by nebyl Charlie, aby i z této šlamastyky nevyvázl se ctí. Třetí snímeček pro Essanay, uveden 11. března 1915. Skvělý herecký výkon tu předvádí také pes :-).(18.1.2019)

Upraveno v říjnu 2019. Šampión dává neposedné dychtivosti po násilí smysluplné naplnění. Drobný sociální aspekt se stal výchozím bodem vnitřní stimulace, škodolibost si dobírá škrobenost a působivě rozpohybovaná taneční choreografie klání boxerů uchvátí svou náročnou sestavou. Vedle zprvu ostýchavého a později zuřivého boxerského vyzyvatele Charlieho zde upoutá pozornost mladá a k Charliemu náklonnost pociťující trenérova dcerka (Edna Purviance), jemně a vytrvale trénující boxer těžké váhy s nedostatkem tréninkových partnerů Spike Dugan (Ernest Van Pelt), trenér i vysílený rozhodčí vrcholného boxerského mače o nového šampióna (Lloyd Bacon), ztrestaný ctihodný návštěvník tělocvičny (Leo White), statný boxerský šampión Bob Uppercut (Bud Jamison), či odpadávající tréninkoví parťáci (Carl Stockdale, Billy Armstrong a Paddy McGuire). Film Šampión aneb Chaplin boxerem dává smysluplnější rozměr klaunskému násilí, dokonalý souzvuk pohybů je vítaným osvěžením.(24.10.2009)

Chaplin byl z vizuálního hlediska jednou z inspirací Rowana Atkinsona a teď už vidím proč. V pozdějším Diktátorovi jsem asi neviděl to kouzlo, asi komikův věk a hlavně mluvená slova! Pokud jde o tento snímek, ehm! Tolik grimas, hereckých kreací a situačního humoru namícháno tak, ať ten dortík chutná, aby člověk pohledal. Když políbil to psisko, nemohl jsem. Závěrečný mač je pořádný cirkus. I přes značně využitý groteskní potenciál té hlavní propriety - piva na trénink či jakýkoli jiný fyzický výkon, dafuq?(15.10.2019)

The Champion - Charlie Chaplin boxerom. Charlie prijíma výzvu na plote hľadajúcu sparingpartnerov pre boxérskeho šampióna. Šťastie v podobe podkovy prinesie Charliemu status obávaného boxera. Pod dohľadom trénerovej dcéry (Edna Purviance) Charlie trénuje na rozhodujúci zápas. Vypätý súboj je plný zvratov a odpočítavaní na oboch stranách, žiadny zo súperov si nič nedaruje.(12.4.2012)

Já viděl nějakou asi useknutou dvacetiminutovou verzi. Byly tam okamžiky, kdy jsem se výborně bavil (Chaplin, dělá sparing partnera, Chaplin trénuje ...) ale pak tam taky byly chvíle, kdy jsem totálně vypnul a myšlenky mi utekly jinam. Závěrečnej zápas byl dobrej, ale na ten ze Světel velkoměsta to nemělo.(23.9.2009)