Ripleyho hra

Ripley's Game

Drama / Thriller

Velká Británie / Itálie / USA, 2002, 110 min

"I pachanti maj kámoše !! Dokonce i ti mrtví !!" ;) Na neuvěřitelně vychvalovanou Ripleyho hru jsem se těšil velmi dlouho, když už jsem k ní však dostal, nestačil jsem se divit svému zklamání z podivně slabého filmu !! Johna Malkoviche, bez něhož by po Ripley´s Game ani pes neštěkl, mám moc rád, jistě mu ani zde neupřete gloriolu velkého herce, nicméně ta snaha italské režisérky Liliany Cavani, aby Tom Ripley vyzněl jako dokonale chladná bytost bez schopnosti empatie, což se jí až tak úplně nepovedlo, se přenesla na celý film, který ačkoliv se velmi slušně rozjede a naplno vás vtáhne do děje, aby vás zase po půlhodině nevděčně vyplivl, působí nesmírně studeně a odtažitě, a tak v divákovi nakonec zcela zákonitě nezanechá hlubší dojmy a prostě jen plyne.. Jistě, nabízí pár velmi povedených scén, jinak však spíš nudí a působí velmi laciným až televizním dojmem..(5.8.2013)

• JannieMc

Hola Guys! =´) Pan Malkovich je sice mistr herec a Lena Headey je mi svým herectvím nesmírně sympatická, ale ten film mě nudil...a vůbec nic mi nepředal. Samozřejmě pokud vyzdvihnout jednu věc, pak je to Dougray Scott...chladný a odměřený Tom Ridley, chladný a odměřený film, který mi ani nepotřásl rukou, když jsme se loučili. "Je mrtvý?" "Já nevím..už víme, že nejsem žádný expert."(28.6.2013)

Tak první zhlédnutá adaptace tohoto tématu, v TV. Neměl jsem v úmyslu dívat se, ale nedalo se odtrhnout. Spád podpořený skvělou hudbou. Thriller, psychologická sonda... Jonathan upadá do soukolí pekla a Tom Ripley ? I ve zrůdě se na chvíli pohne něco dobrého.... Je potřeba přijmout pravidla, o tom, proč Ripley jedná jak jedná a kde se odehrává jeho život vnitřní se dozvídáme velmi málo nebo nic. Film stojí s Malkovichem, o tom žádná. Chladný, bez emocí a snad i bez hnutí mysli, bez kategorizace dobrého a zlého. Trošku patosu na závěr a žádné mravní ponaučení. Žádný happy end.(6.11.2011)

Spolukomentátori, ktorí našli pozitívne stránky filmu, to tu opísali pomerne vyčerpávajúco. Aby som nenosil drevo, tak len dve poznámky. Západoeurópske železnice majú oveľa komfortnejšie a priestrannejšie vlakové wecká. V pohode sa do jednoho vojde päť dospelých chlapov, z ktorých dvaja-traja zvádzajú medzi sebou ľúty boj na život a na smrť a zvyšní sa v nebohom stave nachádzajú vo zvyšných priestoroch kabínky. Neskutočné! Druhá noticka je aj o osobnej posadnutosti hubami. Ide o scénu, kedy si mafián v reštaurácii dáva nastrúhať hľuzovku do jedla, pričom čašník trpezlivo po troške udžibne do taniera, mafoš netrpezlivo volá: "Ešte, ešte!" a čašník strúha a strúha. Nevyslovený, no obrazovo krásne stvárnený súboj medzi autoritou hosťa a ochotou obsluhy. Súboj týkajúci sa primeranosti množstva poskytovaných chuťových bonusov vyššieho labužníckeho levelu, spojenej so súčasnou povinnosťou nevybuchnúť na zákazníka a jeho arogantné dožadovanie sa nadštandardu.(21.11.2015)

• Markussis

Tento film má jeden velký problém. Je to především chabý a hloupoučký scénář, který je ještě navíc plný nelogičností a velikánských mezer. Dnes je trendy název Thriller, ale pokud to má nějak vypadat, tak by to chtělo také nějaký pořádný děj a především pořádnou zápletku, následnou gradaci a pořádné vyvrcholení, abych tomu mohl vůbec uvěřit. Možná i inspirace od starých dobrých kriminálek by v tomto smyslu nebyla na škodu, co říkáte? Na to je ovšem film tohoto typu příliš arogantní, což je mi velmi nesympatické. Film má samozřejmě i momenty, ve kterých se objevují zajímavé, sympatické myšlenky. John Malkovich jako starý Tom Ripley určitě je zajímavá alternativa, ovšem v celkovém kontextu děje jeho chování a působnost na diváka vyznívají spíše malicherně , než aby právě divák měl pocit nějaké hloubky Tomova charakteru vyplývajícího z jeho počínání. Námět tohoto filmu byl v každém případě skvělý nápad-oživit po letech tuto postavu a vdechnout jí tedy alespoň filmové pokračování. Bohužel tomuto se doopravdy říká promarněná příležitost, byť začátek vypadal docela slibně. Johne Malkovichi alias Tome Ripley, co by tomu řekl asi tak Philip? Chtělo by to větší odvaz a daleko větší psychologické sado maso. Jinak se prosím na plátně s touto tuctovostí už raději neobjevuj. Tohle postrádá smysl.(7.7.2011)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 11. (Zdroj: ČSFD.cz)