Ripleyho hra

Ripley's Game

Drama / Thriller

Velká Británie / Itálie / USA, 2002, 110 min

Již snad minimálně čtvrtá adaptace a zase zcela jiná jak pojetím, tak dějem i celkovým vyzněním. Tentokrát je to hodně komorní příběh odehrávající se v sychravém počasí na italském venkově. Tom Ripley je tentokrát zahrán Johnem Malkovichem a lépe zahrát postavu asketického, namyšleného, arogantního, geniálního zabijáka bez výčitek a svědomí, který se vždy drží v ústraní, příliš toho nenamluví, ale přesto tahá za nitky a jen tak z nudy si pohrává s osudy jiných, tak to už lépe zahrát snad ani nelze. K tomu více než zdatně sekunduje Dougray Scott v roli manipulovaného. Scéna z vlaku a Ripleyho zabijácká vložka se strunou nemá chybu... Úplně jiné než-li Černé slunce či Talentovaný pan Ripley, ale přesto kvalitativně určitě srovnatelné.(6.8.2004)

Připadá mi velmi zajímavý život v kůži člověka, který je chytrý, šikovný, mazaný, bohatý a hlavně nemá žádné svědomí. Šeredný John Malkovich zkrátka opět dokázal, že chci být jako on a to je patrně zásluha jeho hereckého výkonu. Také mi učarovala Ripleyho manželka, která bez zbytečných otázek plnila každé jeho přání, což bylo velmi milé. Zkrátka jsem si užil tu Malkovichem vytvořenou pohodovou atmosféru, kterou nemohla narušit ani nějaká ta struna utažená bez návodu kolem mafiánova krku.(31.3.2014)

Artový thriller -- má někdo zájem? Tady jeden je. A v něm metodický ďábel bez emocí a bez skrupulí, zato nikoli bez charismatu či uměleckého vkusu. Řezničina, řezničina, práce jako každá jiná. Talentovaných adeptů je na světě víc, než by se zdálo? Snad. A čtenář mezi diváky si řekne: jedna z postav se jmenovala Trevani. Není tu kromě Highsmithové i jiný inspirátor? Trevanian třeba? Nikoaj Hel, protagonista práskaného románu Šibumi, jako by stárnoucímu Ripleymu z oka vypadl. Vlastně naopak. PS. Doufám, že POMO od dob svého komentáře L.P.05 už trochu vyzrál. "Film bez myšlienky"? Uff. Chucpe.(6.11.2011)

Průměrné, blbě napsané, dílko, které je z mého pohledu částečně inspirované provařenými Nebezpečnými známostmi. Vadil mi i neripleyovský konec a vůbec ta spojitost s původním Ripleym mi přišla zbytečná, ačkoliv chápu, že na něco ty lidi přitáhnout museli. Nicméně k tomu by stačilo pouhé herecké obsazení v čele s jako vždy výtečným Malkovichem, jemuž zdatně sekundovala trojice Ray Winstone-Dougray Scott-Lena Headey. Právě herci zvedají obyčejný průměr na průměr lepší. 60%(13.3.2010)

Kdybych měla někomu pouze slovně přeříkat děj filmu a následně se přiznala, že je mi hlavní hrdina sympatický, asi bych vypadala jako případ pro psychiatra. Jenže v tom to právě je, že cynický, bezcitný a krutý vrah v podání Johna Malkoviche vzbuzuje naprosto nezdravé sympatie, tedy alespoň z mé strany mu bylo pozorně fanděno, aby ho nedostali. Až to děsí, když si to člověk přizná. A když se přidá mladý, smrtelně nemocný parťák, fandím znovu....polehčující okolností mi budiž, že oběťmi jsou stejní, ne-li větší zločinci. Dobře natočený temný thriller.(25.4.2015)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 11. (Zdroj: ČSFD.cz)