Reklama

Reklama

Píše se rok 1940. Do Hollywoodu přichází pětadvacetiletý mladík, jemuž se všeobecně říká „zázračný chlapec". Jmenuje se Orson Welles. Má za sebou doslova raketový nástup jako divadelní herec a režisér i jako tvůrce strhující rozhlasové hry Válka světů. Holywood je dalším cílem ambiciózního tvůrce a šéf studia RKO mu nabídne výjimečnou smlouvu. Díky ní bude mít Welles při natáčení svého filmu nevídanou tvůrčí svobodu, i když někteří mocní studioví šéfové pochybují, že arogantní mládenec dokáže takové smlouvy skutečně využít. Orson nejprve přemýšlí o adaptaci Conradova románu Srdce temnoty, ale poté, co se setká s tiskovým magnátem Williamem Randolfem Hearstem a jeho okouzlující milenkou Marion Daviesovou, se rozhodne pro zcela jiný příběh. Příběh o bezohledném, tvrdém muži a jeho vzestupu k moci a bohatství. Předobrazem ústřední postavy filmu, jehož název bude Občan Kane, se stane právě Hearst. Orson požádá o pomoc scénáristu Hermana Mankievicze a pustí se do práce, přestože oba vědí, na jak tenký led se pouštějí. Film se začne natáčet pod výrobním číslem 281 a kromě vedení studia RKO nikdo netuší, čím životem se Welles inspiroval. Teprve když je film hotov, se Hearst dozvídá pravdu a vyvine veškerý svůj vliv, aby zabránil jeho uvedení. Nemilosrdné vydírání šéfů studií má úspěch a zdá se, že osud filmu je zpečetěn. Jenže ani Hearst není úplně všemocný a obrovské dluhy mu zabrání dokonat dílo zkázy. 1. května 1941, v den Wellesových šestadvacátých narozenin, má Občan Kane premiéru. Těsně předtím se mladý autor náhodou setkává v hotelovém výtahu se šestasedmdesátiletým mužem, který se jeho dílo pokusil zničit. Snaží se mu vysvětlit, že Občan Kane je víc než jen životní příběh jednoho muže. „Je to moralita o člověku, který dobyl celý svět, ale ztratil přitom duši..." A Hearst odpovídá: „Já jsem svou bitvu se světem vybojoval dávno předtím, než jste se tu objevil. Ta vaše však teprve začíná..." (HBO Europe)

(více)

Recenze (39)

Anthony 

všechny recenze uživatele

Výborný snímek oceněný Zlatým glóbem za nejlepší TV film roku 1999 (+ Griffith a Schreiber byli nominováni). Zajímavé vykreslení zákulisí natáčení převratného snímku a hlavně toho, co následovalo potom. Myslím, že tvůrci ani příliš nepřehánějí -ono to skutečně bylo takové drama. RKO je vyprávěn se zaujetím, které se přenáší i na diváka a navíc v tom hraje spousta hereckých hvězd. Pro příznivce filmové hudby: všimněte si krásně nervního Bernieho. ()

Douglas 

všechny recenze uživatele

Počet záběrů (bez závěrečných titulků) 785, průměrná délka záběru 6,3 sekundy... podrobný graf mého měření tady. Film výrazně pracuje s hloubkou pole v návaznosti na citovaného Občana Kanea, ale nevyužívá jí stejně jako Občan Kane... Hodně často místo záběru/protizáběru setrvává na jedné mluvící osobě, a když už využívá záběru/protizáběru, jedná tak okázale jako v závěrečné scéně v zrcadly obloženém výtahu. Film často pomocí vnitrozáběrové montáže přechází z velkých celků na detaily a z detailů na velké celky, čímž jedním záběrem často odhaluje informace, které by klasický hollywoodský styl rozstříhal do záběrů tří a postklasický do mnohem většího množství (podle Bordwellových měření). ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Kvalitní film, který vysvětluje při jakých mediálních a politických vztazích byl stvořen jeden z nejlepších a nejzvláštnějších filmů všech dob Občan Kane. Možná, že Občana nemiluje každý kdo ho viděl, ale obdivovat jeho novátorství a genialitu Orsona Wellese musí každý. Liev Schreiber, původně divadelní gigant, vzal do svých rukou postavu Orsona Wellese a perfektně ji ztvárnil na plátně. Je to jeho asi nejlepší herecký výkon, v kterém dokazuje své kvality a potřebu hrát v malém filmu. Je to kvalitní herec, ale podle mě opravdu potřebuje klid na svou práci a poslouchat kolik ten film stojí a jak na jeho ramenou stojí 60 milionový snímek asi nejsou pro Shakespearovského herce příliš příjemné. Všechno kolo filmu Občan kane je perfektně vykresleno a dotváří celkový pohled na tuto klasiku. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Televizní drama přibližující natáčení veleslavného Občana Kanea. Zásluhu na jeho lehké stravitelnosti má nepochybně k divákům vlídná produkce HBO. Stále však platí, že bez znalosti výsledného majstrštyku, ke kterému vše střídmých 84 minut směřuje, těžko pochopíte, proč si zrovna Kane vysloužil celovečerní hraný „making of“ a moc tomu nenapomáhá ani závěrečný titulek o jeho několikerém umístění mezi nejlepšími filmy všech dob. Toužíte-li své znalosti o Wellsově pokladu obohatit pohledem osobnějším než jaký nabízí bonusy na (u nás nesehnatelném, ale ze zahraničí snadno dostupném) DVD, dopřejte si tento klasicky vystavěný „film o legendě“. Zajímavé komentáře: anais, sinp ()

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Díky tomuto dramatu o okolnostech vzniku Občana Kanea, bude divák zaručeně vnímat dané dílo z trochu jiného pohledu. Tvůrci RKO 281 sice místy dělají z celé záležitosti trochu "kovbojku" a mírně přehánějí, přesto se jim ale podařilo natočit strhující televizní film, který se navíc může pyšnit výbornými hereckými výkony. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (7)

Reklama

Reklama