RKO 281 (TV film)

• Česko

RKO 281 aneb Občan Kane

RKO 281

USA, 1999, 83 min

Televizní drama přibližující natáčení veleslavného Občana Kanea. Zásluhu na jeho lehké stravitelnosti má nepochybně k divákům vlídná produkce HBO. Stále však platí, že bez znalosti výsledného majstrštyku, ke kterému vše střídmých 84 minut směřuje, těžko pochopíte, proč si zrovna Kane vysloužil celovečerní hraný „making of“ a moc tomu nenapomáhá ani závěrečný titulek o jeho několikerém umístění mezi nejlepšími filmy všech dob. Toužíte-li své znalosti o Wellsově pokladu obohatit pohledem osobnějším než jaký nabízí bonusy na (u nás nesehnatelném, ale ze zahraničí snadno dostupném) DVD, dopřejte si tento klasicky vystavěný „film o legendě“. 70% Zajímavé komentáře: anais, sinp(2.5.2006)

Obcana Kanea jsem kdysi videl, libil se mi, ale vylozene jsem z nej hotovej nebyl. To samy se da vicemene rict o tomhle dramatu o jeho slozitym vzniku. Spoustu veci, co se tu probira, jsem vlastne ani netusil, takze to neni jen dobre natoceny drama, ale ma to i nejakou tu "dokumentarni" hodnotu. Na televizni film hodne dobre natoceny a s perfektnim obsazenim v cele s fajnovym Schreiberem. Obcas to sice pusobi lehce prehnane, nicmene tech 80 minut utece jako nic. Takze lepsi 4*.(14.1.2011)

Počet záběrů (bez závěrečných titulků) 785, průměrná délka záběru 6,3 sekundy... podrobný graf mého měření tady. Film výrazně pracuje s hloubkou pole v návaznosti na citovaného Občana Kanea, ale nevyužívá jí stejně jako Občan Kane... Hodně často místo záběru/protizáběru setrvává na jedné mluvící osobě, a když už využívá záběru/protizáběru, jedná tak okázale jako v závěrečné scéně v zrcadly obloženém výtahu. Film často pomocí vnitrozáběrové montáže přechází z velkých celků na detaily a z detailů na velké celky, čímž jedním záběrem často odhaluje informace, které by klasický hollywoodský styl rozstříhal do záběrů tří a postklasický do mnohem většího množství (podle Bordwellových měření).(4.1.2008)

Díky tomuto dramatu o okolnostech vzniku Občana Kanea, bude divák zaručeně vnímat dané dílo z trochu jiného pohledu. Tvůrci RKO 281 sice místy dělají z celé záležitosti trochu "kovbojku" a mírně přehánějí, přesto se jim ale podařilo natočit strhující televizní film, který se navíc může pyšnit výbornými hereckými výkony.(29.6.2003)

RKO 281 je film jako stvořený pro filmové fanoušky, kteří se zajímají o filmovou historii. Historie natáčení Občana Kanea je obecně známá a i když si ji tvůrci filmu trošku upravili a zdramatizovali, film se obecně drží známých faktů a v celku pravdivě zobrazuje tehdejší atmosféru a konflikt při výrobě filmu. Je to jeden z řady snímků o boji za svobodu projevu a obhajobu demokratických principů proti moci peněz, klientelismu a společenských konexí. Kladem filmu je výborné herecké obsazení v čele s Lievem Schreiberem - možná jeho zatím pro mě nejlepší herecký výkon. Zdatně mu sekundují i John Malkovich jako scénárista a Roy Scheider jako producent, ale v zásadě se ve filmu nevyskytují špatné herecké výkony. Slušný scénář a v rámci televizního filmu i slušná výprava. Celkový dojem: 90 %. Kladem dramatu je i nejednoznačnost filmových postav - Welles je vylíčen jako zapálený umělec, který má větší než malé ego a nijak se neohlíží na své okolí. Pro svůj úspěch neváhá zapřít podíl kolegy a přítele na společném díle...(20.4.2008)