poster

RKO 281 (TV film)

 • Česko

  RKO 281 aneb Občan Kane

 • USA

  RKO 281

Drama

USA, 1999, 83 min

 • Matty
  ***

  Televizní drama přibližující natáčení veleslavného Občana Kanea. Zásluhu na jeho lehké stravitelnosti má nepochybně k divákům vlídná produkce HBO. Stále však platí, že bez znalosti výsledného majstrštyku, ke kterému vše střídmých 84 minut směřuje, těžko pochopíte, proč si zrovna Kane vysloužil celovečerní hraný „making of“ a moc tomu nenapomáhá ani závěrečný titulek o jeho několikerém umístění mezi nejlepšími filmy všech dob. Toužíte-li své znalosti o Wellsově pokladu obohatit pohledem osobnějším než jaký nabízí bonusy na (u nás nesehnatelném, ale ze zahraničí snadno dostupném) DVD, dopřejte si tento klasicky vystavěný „film o legendě“. 70% Zajímavé komentáře: anais, sinp(2.5.2006)

 • B!shop
  ****

  Obcana Kanea jsem kdysi videl, libil se mi, ale vylozene jsem z nej hotovej nebyl. To samy se da vicemene rict o tomhle dramatu o jeho slozitym vzniku. Spoustu veci, co se tu probira, jsem vlastne ani netusil, takze to neni jen dobre natoceny drama, ale ma to i nejakou tu "dokumentarni" hodnotu. Na televizni film hodne dobre natoceny a s perfektnim obsazenim v cele s fajnovym Schreiberem. Obcas to sice pusobi lehce prehnane, nicmene tech 80 minut utece jako nic. Takze lepsi 4*.(14.1.2011)

 • Douglas
  *****

  Počet záběrů (bez závěrečných titulků) 785, průměrná délka záběru 6,3 sekundy... podrobný graf mého měření tady. Film výrazně pracuje s hloubkou pole v návaznosti na citovaného Občana Kanea, ale nevyužívá jí stejně jako Občan Kane... Hodně často místo záběru/protizáběru setrvává na jedné mluvící osobě, a když už využívá záběru/protizáběru, jedná tak okázale jako v závěrečné scéně v zrcadly obloženém výtahu. Film často pomocí vnitrozáběrové montáže přechází z velkých celků na detaily a z detailů na velké celky, čímž jedním záběrem často odhaluje informace, které by klasický hollywoodský styl rozstříhal do záběrů tří a postklasický do mnohem většího množství (podle Bordwellových měření).(4.1.2008)

 • KevSpa
  ****

  Díky tomuto dramatu o okolnostech vzniku Občana Kanea, bude divák zaručeně vnímat dané dílo z trochu jiného pohledu. Tvůrci RKO 281 sice místy dělají z celé záležitosti trochu "kovbojku" a mírně přehánějí, přesto se jim ale podařilo natočit strhující televizní film, který se navíc může pyšnit výbornými hereckými výkony.(29.6.2003)

 • gudaulin
  *****

  RKO 281 je film jako stvořený pro filmové fanoušky, kteří se zajímají o filmovou historii. Historie natáčení Občana Kanea je obecně známá a i když si ji tvůrci filmu trošku upravili a zdramatizovali, film se obecně drží známých faktů a v celku pravdivě zobrazuje tehdejší atmosféru a konflikt při výrobě filmu. Je to jeden z řady snímků o boji za svobodu projevu a obhajobu demokratických principů proti moci peněz, klientelismu a společenských konexí. Kladem filmu je výborné herecké obsazení v čele s Lievem Schreiberem - možná jeho zatím pro mě nejlepší herecký výkon. Zdatně mu sekundují i John Malkovich jako scénárista a Roy Scheider jako producent, ale v zásadě se ve filmu nevyskytují špatné herecké výkony. Slušný scénář a v rámci televizního filmu i slušná výprava. Celkový dojem: 90 %. Kladem dramatu je i nejednoznačnost filmových postav - Welles je vylíčen jako zapálený umělec, který má větší než malé ego a nijak se neohlíží na své okolí. Pro svůj úspěch neváhá zapřít podíl kolegy a přítele na společném díle...(20.4.2008)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace