Nečítal som Zweigovu predlohu, ani nevidel českú inscenáciu s Hrušínským a Munzarom. Bez nadšenia ale aj bez odporu som si pozrel túto inscenáciu s dobrými, i keď nie vynikajúcimi hereckými výkonmi. Chýbalo mi vytvorenie tej osudovej atmosféry okolo šachovej partie, v ktorej sa rozhoduje nielen o víťazstve, o stávkach na víťaza, ale najmä o satisfakcii za všetko prežité utrpenie. Predpokladám, že to bolo zmyslom Zweigovho diela a to malo byť súčasťou televízneho filmu na to, aby odo mňa dostal o hviezdičku viac.(23.3.2014)

Film o pomste a zadosťučinení prostredníctvom šachu. Takáto pomsta je chladná, nekrvavá, ale o to agresívnejšia. Staršiu českú humornú verziu som celkom nechápal a tu som konečne pochopil, o čo v predlohe Zweiga išlo. Nesklamali herci ani réžia, za mňa vedie Dančiak. –––– Je to absolútny primitív. S niekoľkými závitmi špecifickej geniality. Niečo ako ojedinelá zlatá žilka v tone hluchej doliny. ... Šach nie je preňho iba hrou, ale nástrojom hrubej moci a násilia. Kompenzáciou jeho pocitu menejcennosti. –––– Nepodceňujte ľudí, ktorých nenávidíte.(3.3.2020)

Tohle byl Dančiakův zřejmě nejlepší výkon. Jeho velmistr je prost jakýchkoliv citů krom ukrutné sebelásky, je soběstředný nadutec s prázdnýma očima. Dívat se do těch očí plných zla a ryzí hlouposti je skutečný zážitek.(19.8.2020)

Tento slovenský TV film je stejně skvělý jako ten český před 20 lety. Huba s Dančiakem stejně výborní jako tehdy Munzar s Hrušínským. Viz http://www.csfd.cz/film/226926-kralovska-hra/(26.2.2007)

Kráľovská hra je sfilmovaná podľa novely Stefana Zweiga Šachová novela.Keď ju Zweig dokončieval tak pod fašistickou diktatúrou hynulo jeho rodné Rakúsko.Do konca 2. svetovej vojny chýbali ešte 4 roky a on postupne dával život šachovému veľmajstrovi Juhoslávie Mirkovi Czentovicovi, človekovi, ktorý je síce šachový génius, ale je primitívom a nie je schopný iného citu, ako nenávisti. Proti nemu sa po vojne, na plavbe parníkom z New Yorku do Buenos Aires, na šachovom poli postaví Dr. Heinrich Kleibert, ktorý za druhej svetovej vojny bol 8 mesiacov väznený v samoväzbe zástupcom veliteľa gestape pre Viedeň SS Oberführer Hermanom Spitzom a tento pobyt vo väzení prežil len vďaka knihe rozborov šachových partii svetových šachistov.Na druhej strane bol Czentovic, ktorý bol priateľom gestapáka, ktorý vyšetroval Henricha na gestapu. Výzvu Czentovica, ktorý v tejto partii vidí ľahko zarobené doláre, Kleibert prijíma a v skutočnosti je to pre neho odplata za mučenie pri výsluchoch, ide o bitku na život a na smrť. Ako to všetko dopadne si môžete pozrieť v tomto vynikajúcom filme vo verzii z roku 1963 pod názvom Šach mat, alebo Hrušinského koncert v Královskej hre z roku 1980, respektíve v slovenskej verzii Kráľovská hra z roku 1999. Ide o veľmi silný príbeh, v jednoduchej zápletke sa rozvíja zložitosť ľudského myslenia, prežívania a jednania.(3.4.2017)

• - Tento slovenský snímek je posledním pro Martina Hollýho ml., který zemřel ve věku 73 let v roce 2004. (M.B)