Dutch aneb Bláznivá cesta

• slovenský

Dutch alebo Divoká jazda

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 1991, 104 min

Rozpočet $17miliónovTržby USA $4,603,929Tržby Celosvetovo $-(14.3.2009)

Celkem koukatelné. Nic objevného, ale dívat se na to dá. Ed O´Neill trochu jinak, Christopher McDonald klasický slizoun. Všichni ostatní v pořádku. Průměrný, ničím neurážející film. Téma sice již několikrát zpracované, ale natočeno dobře. Hudba Alana Silvestriho pěkná, ve filmu i písničky skupiny Yello - což mě obzvlášť potěšilo. 60 %.(28.12.2010)

• dobytek

John Hughes někdy na přelomu 80. a 90. let prošel jakousi změnou, že přestal psát vtipný scénáře k filmům pro dospělý diváky, ale začal vytvářet různý neškodný píčoviny pro děti. Tenhle film je někde mezi. Ještě to neni úplnej průser, ale zároveň taky nic, co bych snad někomu doporučil. Navíc John Hughes tady ani nepřišel s žádnym originálnim nápadem, ale jenom zrecykloval svoje předchozí scénáře. Použil svoje oblíbený témata (den díkůvzdání, komplikovaná cesta, nefunkční rodina, která nakonec začne fungovat, atd...) a uplácal z toho nemastnou, neslanou komedii, na kterou si za pár dní ani nevzpomenu. Našel jsem tam asi 3-4 vtipný momenty a pár písniček od Yello. Na 104-minutovej film dost málo...(29.11.2017)

Vôbec nie zlá "hughesovka", ktorá vyšla von niekedy medzi filmami Sám doma jedna a dva, ku ktorým písal Hughes takisto scenáre, a teda ešte v období, kedy mal Hughes čo povedať. Nemožno tu síce hovoriť o nejakej originalite, ale príbeh je svižný, nenudí a nájde sa v ňom zopár vtipných momentov. Navyše Ed O´Neill je sympaťák a mladý Ethan Embry mu dobre sekunduje (aj keď to samozrejme nie je žiadny McCulkin). Obdobne ako v staršom Hughesovom príbehu je dej zasadený do obdobia sviatkov vďakyvzdania (Američania zvyknú tento sviatok sláviť koncom novembra) a rovnako je tu zastúpený aj motív cesty, ktorú musí ústredná dvojica (absolútne kontrastných) charakterov podstúpiť, aby sa počas nej zblížila. Samozrejme, psychológia sa tu nijak nerieši a o tom, že ide o nenáročnú komédiu, ktorá má za cieľ jednoducho pobaviť, prezradí aj nie veľmi uveriteľný záver, ktorý však plní svoj účel vyhovieť svojej cieľovej skupine divákov. Príjemná záležitosť, od ktorej som dostal presne to, čo som čakal.(2.12.2018)

• Olík

„Al Bunda“ Ed O´Neill v roli neotesaného dělníka Dutche na bláznivé cestě napříč spojenými stát. Cílem není pouze dopravení snobského synka jeho nové přítelkyně z exkluzivní internátní školy domů na svátky Dne díkuvzdání, ale i získání vzájemného respektu. Lehce podprůměrná old school komedie tvůrce Krokodýla Dundee Petera Faimana.(31.12.2010)

• - Tento film se točil v Illinois a v Georgii v USA. (reich)