poster

Smrt na Everestu (TV film)

 • USA

  Into Thin Air: Death on Everest

 • Slovensko

  Smrť na Evereste

Drama / Dobrodružný

USA / Česko, 1997, 90 min

Scénář:

Robert J. Avrech

Kamera:

Neil Roach

Hudba:

Lee Holdridge

Producenti:

Rosalie Muskatt

Střih:

David Beatty

Scénografie:

Christiaan Wagener

Kostýmy:

Barbara Lane
(další profese)
 • Platom
  ***

  Filmový štáb si vyrazil do našich Krkonoš, aby zde natočil snímek o tragédii na Everestu... Opravdu to na mě tak působilo a herci zase tak přesvědčivě nehráli, aby jim člověk uvěřil, že se nacházejí na nejvyšší hoře světa, když kdejaký kopec na horizontu, byl opticky vyšší. Celkově ne úplně dobrý výklad osudového roku 1996. Nicméně i tak jde o ucházející podívanou, která posloužila v mnohém jako předloha pro Everest (2015), jelikož některé scény jsou naprosto identické. Jistě, oba snímky byly točeny dle skutečných událostí, ale pakliže se na snímky podíváte v krátkém časovém rozestupu, nelze pochybovat o tom, kde si bral novější snímek inspiraci.(29.9.2015)

 • JASON_X
  ***

  Slavnější, velkofilmovější a vizuálně mnohem působivější mladší bratr Everest z roku 2015 strčí tohohle televizního předchůdce ve všech směrech hravě do kapsy. Ale prý je zase jeho děj oproti novějšímu remaku bližší realitě, což nedovedu posoudit. Každopádně jeho postavy jsou většinou opět vykresleny jako soudnost nemající namachrovanci a hazardéři, takže divákovi jich opět nemusí být líto. Horolezci a horolezkyně holt nezodpovědně zariskovali a nevyšlo jim to, c'est la vie. Nepřeju jim to, ale jak během filmu zaznělo: "Odteď už každý sám za sebe". Vyškrábat se na vrchol s docházejícím kyslíkem, dávno po plánovaném čase, nebo dokonce nechat se tam téměř vytáhnout šerpou a spoléhat na to, že mi potom vyčerpaní kamarádi zezdola přijdou v nočním blizzardu na pomoc, je bezostyšný egoismus.(27.1.2019)

 • lillien
  ***

  Já se na to můžu koukat pořád dokola..lezou, lezou, něco se začne komplikovat, pak se překotně leze dolů a začíná boj o život. Dokonce i když není zpracování úplně na jedničku, vždycky mě tyhle horolezecké katastrofické příběhy budou bavit a to z jednoho prostého důvodu. Je to výborný krátkodobý lék na jakékoli deprese. Vždycky si totiž tváří tvář těmto událostem uvědomíte cenu života. Smrt na Everestu má opět plus v tom, že jde o popis skutečné události. Oproti většině filmů o riskantních výstupech, kdy na živáčka expedice nenarazí a pomoci se nedovolá, zde můžeme sledovat začátek éry adrenalinového kšeftování na Everestu, kdy si parta většinou neškolených a často vylízaných snobů "kupuje" výstupy na Everest za dohledu zkušených průvodců a šerpů a samozřejmě vybaveni kyslíkem a nejmodernější technikou pro přežití. A ejhle, ono se to i tak může velmi ošklivě zvrtnout. Čomolungma si totiž i se zkušenými horolezci umí zahrát smrtelný ping-pong, jak to asi dopadne, když selže lidský faktor ve skupině plné amatérů. Z teplé postele se na to kouká úplně nejlíp!(20.9.2012)

 • papuchalk
  ***

  Kombinace televizní film + stáří 20 let je dnes pro mnohé nekoukatelná. Zejména ve srovnání s novodobým Everestem z roku 2015 je tato starší verze opravdu slabá po vizuální stránce. Ale co se týče příběhu, je tam dost věcí lépe vysvětleno a chyby vůdců expedice jsou řečeny přímo bez obalu. Tato verze filmu je totiž natočena podle Krakauerovy knihy. Krakauer je určitě důvěryhodnější zdroj, sám se vstupu účastnil, a co je podstatné - je určitě lepší spisovatel.(9.3.2016)

 • poz3n
  ****

  Myslím si, že je obrovská škoda, že se tohodle příběhu nechopil někdo z předních režisérů, který by dal tomuhle neuvěřitelnýmu příběhu zaslouženej kabát. Od knížky jsem se nemohl odtrhnout a z určitýho pocitu vděku, že se tohle někdo vůbec pokusil zfilmovat, dávám 4 hvězdy. Film to není špatný, ale chápu, že pro lidi, kteří knížku nečetli, nebude asi nic extra.(23.2.2012)

 • - Film vznikol podľa rovnomennej knihy od Jona Krakauera Into Thin Air - Death on Everest, ktorá vyšla aj v českom preklade. (blinkman)

 • - Skutočný rozhovor s umierajúcim Robom Hallom môžeme počuť aj v dokumente pre IMAX Everest (1998). Členovia expedície IMAX sa dostali na Everest o niekoľko dní neskôr. (blinkman)

 • - Jon Krakauer je taktiež autorom svetového bestselleru Útek do divočiny, ktorý sfilmoval Sean Penn. (blinkman)