Psí život

Krátkometrážní / Komedie

USA, 1918, 40 min

Roland Totheroh

Charlie Chaplin

Tomu říkám dobrá Chaplinovka. Je pěkné sledovat vývoj Charlieho tvorby v pořadí v jakém točil, můžete krásně vidět, jak si čím dál více uvědomuje svojí sílu, ne jen ve vtipu, ale hlavně v lítosti. Už v dřívějších groteskách zapracovával řadu scén, ve kterých mohou diváci tuláka Charlieho litovat, ale zdá se mi, až do Psího života tomu nevěnoval tolik. V tom tkví jedna z Chaplinovo výhod, rozesmát uměl vždycky (stejně jako další komici jeho doby), ale pak přišel i s dojímáním. Zde znázorňuje život tuláka na ulici, který nemá kde smát, nemá co do pusy, a k tomu tulák potká tuláka, malého psíka, 1. opravdového kámoše, který ho přivede ke štěstí a vytoužené budoucnosti. Charlie začíná více dávat svým groteskám příběh, zde ještě doplněný o mnoho skvělých gagů.(7.1.2019)

Bídu a nouzi znal Charlie ze svého dětství až moc dobře. Jeho bratr Sidney vzpomíná : "Často se stávalo, že jsme neměli co jíst. Ani Charles ani já jsme však neměli boty. Proto si nejednou matka zula své, aby si je jeden z nás obul a doběhl tam, kde se vydávala polévka pro chudé a přinesl tak naši jedinou potravu dne. Stávalo se, že přišel exekutor a zabavil naše chudé zařízení, ponechav nám jen matraci. A když byla matka v nemocnici, stalo se nám často, že jsme museli spát na ulici. Živili jsme se pak ovocem a zeleninou, které jsme sbírali mezi odpadky na tržištích, a spali jsme na lavičkách v ulicích a v sadech." Charlie podepsal v září 1917 smlouvu s First National Pictures, a to nikoliv jako herec či režisér, ale jako samostatný výrobce. K zajištění plánované výroby si dal postavit i vlastní ateliéry. Najednou už nechrlil grotesky jako Baťa cvičky, filmů točil méně, ale byly mnohem propracovanější. Dokladem budiž právě ten první, "Psí život". Je to naprosto skvělý snímek, plný vydařených vizuálních nápadů. Není to ale jen veselohra, je zde cítit i autorovo sociální cítění. Jeden z těch Chaplinových filmů, který si zaslouží šťastný konec.(10.1.2019)

Viac ako vtip a gagy tu vystupuje do popredia smútok a sociálna empatia Chaplina. Je to akoby taká "skúšobná jazda" na budúce hity ako "Kid" a "City Lights".... láska, sociálna mizéria, melanchólia ale aj nepoddajnosť osudu, roztomilý spoločník Scraps, nádejný záver, ma akosi odkazovali práve na tieto neskoršie filmy(29.12.2011)

Příjemně zábavná groteska o těžkém životě tuláka (skvělý Charles Chaplin), který se náhodou a vytrvalostí změní v uskutečněný sen. Hledat práci v době krize je těžké. Schánět jídlo bez peněz je obtížné, ale také zábavné, jak se přesvědčil majitel rchlého občerstvení (Charlieho bratr Syd Chaplin). Tulák se dá dohromady se stejně zbídačeným psem, potkává svoji lásku v baru, která tam pracuje jako zpěvačka (Edna Purviance). Nakonec díky psovi přicází k penězům, ztrácí je a zase nabývá zpět. A pak už jen uskutečnění snu, farmaření na venkově se svojí láskou. Obzvláště opětovné získávání peněz zpět je velmi zábavné ve své dokonalé hravé drzosti.(15.11.2010)

Psí život sa presne javí tak,ako práve doba,ktorá je,1.svetová vojna,kde Tulák Charlie prežíva zo dňa na deň,keď ráno vstane,tak premýšľa,čo by zjedol,len nie je čo,alternatíva spočíva v tom,ísť tam,kde je niečo pod zub... Ako tak sa šikovne naje,aby stretol najlepšieho priateľa človeka,psa,ktorého svorka divokých psov chce odstrániť... Charlie sa ho ujme a ich cesta vedie do baru Green Lantern,kde sú vítaní najmä tí pri peniazoch,to dokazuje rozdiel medzi bohatou a chudobnou vrstvou,veď Tulák peniaze nemá a zamiluje sa do dievčiny,ktorá spieva melancholickú pesničku,že celý bar si zotiera slzy... Už len tie prachy,a ani nevie ako sa k nim dostane,aj to bude mať komplikované pokiaľ sa usalaší s priateľkou do nového domčeku...Banda lupičov okradne zbohatlíka,pri úteku schová jeden z nich peňaženku do zeme,že si potom prídu po ňu... Krátkometrážny počin v krutých časoch,kde priepasť spoločností bije do očí,kde majster remesla Chaplin servíruje dávku vynikajúceho humoru,ktorý mám tak rád... Na kratšiu dÍžku nie je problém pamätať si bohovské scény...Totálne geniálna je posledná v bare,kde zastupuje pantomímou lupiča pomocou rúk,ktorú zvládne Charlie s bravúrou.Ako to robí?Treba vidieť!(14.4.2014)

• - Ve filmu hrála i Zasu Pitts, její scény byly však vystřiženy. (Kulmon)

• - První film, který Chaplin natočil ve svém vlastním studiu a zároveň první Chaplinův film pro společnost Firts National. (everlong)

• - První film, ve kterém se Charlie setkal se svým bratrem Sydem. (Kulmon)