Maska smrti

Stephen Minasian

Scénografie:

Geoff Sharpe
  • Karamanlis

Neskutočne infantilná vyvražďovačka, ktorá zlyháva vo viacerých zásadných faktoroch. Debilný scenár, otrasní vyumelkovaní herci, žalostné pokusy o humor, škrekľavá punková hudba, prekrývajúca sa s akýmsi neidentifikovateľným vŕzganím - to všetko je úplne mimo misu a tých pár mordov to veru nezachránilo.(5.12.2011)

V súlade s myšlienkou "pomsta je jedlo, ktoré chutí najlepšie vychladené" sa aj tu zúčtovania dočkáme s niekoľkoročným odstupom od drsne končiaceho prvoaprílového žartovania stredoškolákov na účet svojho odhodka. Atmosféra 80. rokov je očividná nielen v syntetizátorovom leitmotíve, účesoch a ošatení hrdinov, ale i v celkovom stupídnom správaní sa väčšiny zúčastnených. Kopa logických zádrheľov, skvelá atmosféra opustenej školy a neveľa originálnych mordov. Celok je možné odporučiť ako prostriedok náhradnej satisfakčnej terapie pre všetkých šikanovaných.(28.7.2011)

• Slasher

Tak jeden slabý, zastaralý slasher se šášulou zabijákem. Šikana skončila tragédií a po letech konečně dojde na pomstu... Takže ta nejohranější zápletka, což by nevadilo, kdyby to celý stálo za něco. Tupost obětí překračuje všech tolerancehodných mezí, navíc jsou to samí kreténi. Šašek si potřebný respekt nezíská, pořád je to spíš ten blbec pod maskou. Blbý konec tomu všemu nasazuje korunu. Prostě takhle to vypadat nemá. (screeny)(4.2.2009)

Apríl je dnem, kdy si rádi utahujeme z druhých lidí, zkoušíme je nachytat na různé blbosti a žertíky, ale často se i my sami stáváme terčem podobných lumpáren. Zde máme šanci sledovat skupinu výrostků, kterak si neustále utahují ze svého spolužáka a to za všech okolností. Nemají absolutně žádné zábrany a někdy zajdou opravdu do extrémů. Jenže ne vždy se vydaří všechno tak, jak jsme si to naplánovali a následky můžou být opravdu drastické. Přiznám se však, že začátek filmu na mě velice zapůsobil především co se samotných hereckých výkonů týká. Nejde sice o žádnou galapřehlídku, ale charakteristika jednotlivých postav je tak pestrá, že jsem se prostě musel pořád smát. Místy šlo sice i o trapnou podívanou, ale právě tato skutečnost tomu dodávala ono kouzlo. Jakmile se totiž přeneseme v ději dále a z teenagerů se stanou dospělí jedinci, tak to přestalo mít šťávu. Hloupé dialogy doslova ubíjejí a než se začne něco dít, tak vás pomalu uspává nuda. Je nutné brát v potaz, že film je často uvádět nejen jako klasický slasher, ale také má jít o hororovou komedii. Právě proto jsem k tomu přistupoval trochu s odstupem a některé vraždící scény si docela užil. Jejich pojetí ala černý humor občas skutečně vykouzlí úsměv na tváři. Slaughter High měl podle mého našlápnuto k docela slušnému úspěchu, ale úsilí tvůrců ztroskotalo na jejich zkušenostech. Začátek totiž dokáže opravdu hodně navnadit a i samotná myšlenka nebyla vůbec špatná, jenže její zrealizování už tak dobré nebylo. Nudné místa a kolísavá atmosféra jsou hlavním důvodem, proč tomu nedám víc jak slabších 60%.(5.6.2011)

Svým způsobem docela úsměvný echt osmdesátkový slasher. Ono trochu trvá, než se začne něco dít, ale mordy jsou sice rychlé, ale poměrně nápadité (elektrizující vyvrcholení, koupel ve vaně). Je to rychlá a levná práce, nijak neskrývající na čem se veze (dokonce tam dvě hlavní ikony subžánru jsou přímo zmíněny), interiéry mi vůbec nepřipomínaly školu, v obsazení trčí jen Caroline Munro (ne, ž eby předváděla něco extra a ostatní se nesnažili, ale až na pár výjimek kromě ní zapomenete skoro všechny během závěrečných titulků. Kromě 80. atmosféry (a na tu já prostě slyším), skvělého titulního songu a parádní masky vraha, mě film zaujal ještě jednou věcí. Marně si snažím vybavit americký osmdesátkový horror, v němž hrála Asiatka a pokud přeci jen ano, tak, kde ji svlékli do půl pasu. Tady jo a pak přijde parádní smrt. Postavy se chovají fakt dost idiotsky, pohromadě to drží jen tak tak, závěrečný twist je snad až zbytečná snaha zaujmout, ale pořád je to koukatelný kousek, to jako jo. Když to milujete. A já jo.(7.3.2018)