Kočičí lidé

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Horor / Fantasy / Thriller

USA, 1982, 118 min

Malcom McDowell kouzelně přehrává, Nastassia Kinski se plíží po nocích nahá zahradou, občas zamňouká černá puma, občas někdo přijde o končetinu a pár vnitřností a hlavně...David Bowie zazpívá skvostnou pecku Putting out Fire, které, k mé velké radosti, vysekne o mnoho let později maličkou poklonu Quentin Tarantino ve svých Hanebných panchartech.(17.12.2006)

• Smok

Čierny panter je síce krásne zvieratko, naštvaného by som ho teda nechcel stretnúť, ale dvojhodinový film sám neutiahne. Pojem erotický horor si tvorcovia vysvetlili zrejme takto: "Šupnime tam raz za hodinu odhryznutú hnátu a jeden záber na kozy, ľudia budú blázniť". Áno, podarilo sa, bláznil som od nudy.(3.12.2009)

Nieje to doslovný remake, aj keď znalci originálu v ňom nájdu zopár takmer identických scén. Dejová línia je tu v 80% odlišná. Snímok je vizuálne pôsobivý, obsahuje pár krvavostí a jeho plíživá atmosféra mi občas pripomenula VLKA s Jackom Nicholsonom. Vystrihnúť tak 20 min, tie 4* by boli kvalitnejšie.(29.3.2011)

Je to horor? Jeví se to spíše jako lacinější psychologické drama. A podobenství by dávalo hlubší smysl a význam tomu všemu. Vnitřní stránka člověka, ta temnější, ta ctižádostivější, ta smyslnější, ta lačnější, ta krvežíznivější, ta děsivější, ta živočišnější je přirovnávaná k divoké šelmě uvězněné v duši člověka. Nechybí napětí, erotické jiskření, chtíč a mystické tajemno. Na druhou stranu to není výjimečné dílo, které by stálo za provolávání oslavného nadšení. Hlavní postavou je mladá a půvabná Irena Gallier (zajímavá Nastassja Kinski) a její postupné poznávání vlastního těla i skrytých tužeb. Probouzející se ženskost jde ruku v ruce s tajemnem, sexuálním napětím a touhou po tělesném naplnění a uspokojování. S tím přichází i tápání a hledání vlastní identity. Výraznou a temnější postavou je Irenin starší bratr Paul Gallier (démonický Malcolm McDowell). S vědomím svého netradičního postavení jde tvrdě a nekompromisně za svým cílem, za svým uspokojením a vysvobozením. Třetí výraznější postavou je vedoucí pracovník zoologické zahrady Oliver Yates (John Heard), Je přitahován a fascinován neznámou kráskou, se kterou chce dojít k úplnému naplnění. Z dalších postav: ošetřovatelka zoologické zahrady se zájmem o Olivera Alice Perrin (příjemná Annette O'Toole), ostražitá Paulova hospodyně Female (Ruby Dee), či nešťastník a další ošetřovatel zoologické zahrady Joe Creigh (Ed Begley Jr.). A jaký může být výsledek všech těch tužeb a záhadných mystérií? Představitel božstva končí s rozdrásaným srdcem, tajemná kráska je uvězněna ve své metamorfóze a za jediného vítěze se může považovat ten, kdo si chtěl jen užít nezávazného a žhavého sexu. Svůj úkol odreagování film víceméně plní, a o to především jde.(19.7.2016)

Poměrně nuda, ač se jedná o dobrý příběh, či dobrou režii tak jsem se neuvěřitelně nudil, a film jsem začal pořádně sledovat asi až po hodině. Moc se mi líbily efekty proměny ale je tu snad jen jedna, takže zase nuda o tom jak někdo někoho šuká. No nic já se pro příště pokouknu někde jinde protože tohle mi celkem dalo. Ale Kinski a McDowell jsou borci, když teda zrovna někoho netrhají na cucky.(25.2.2011)

• - Práce s leopardy je velmi obtížná a je velmi těžké je dokonale vycvičit. Místy za ně proto zaskakovali horští lvi, obarvení na černo. (Cherish)

• - Na scénu měly zakázán vstup děti a menstruující ženy, které by šelmy mohly znervóznit a vyprovokovat k útoku. (Cherish)