Exterminátor

Třída 1999

(neoficiální název)

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 1990, 99 min

V r. 1999 kriminalita mládeže narastá nekontrolovateľným spôsobom. Geto je obohnané ochranným múrom (toto nemá žiadny vplyv na dej). Do školy sú nasadený nový učitelia – roboti, ktorý zoberú výchovu mládeže do svojích rúk. Ukážkové Béčko tej doby ktoré upgradovalo pôvodnú Class of 1984 (kde učitelia boli tí dobrý) do terminátorskej polohy. Má dobrú atmosféru a ponúklo mi v podstate to čo som od neho očakával, škoda že nič viac.(3.7.2007)

Ked som bol mlady parila Trieda 1999 (ten nazov sa mi pacil viac) k jednym z mojich najoblubenejsich filmov. Dnes ked som si ho po dlhsom case znovu ma to uz tak nezobral ako kedysi, ale aj napriek tomu to stale ma nieco do seba. Pride mi tosku smutno ze dnes sa uz podobne filmy netocia. Je jasne ze uz vo svojej dobe to bolo becko ako vysite, ale bolo zabavne a pre mna aj tak trosku kultove.(23.12.2009)

Okej, nesmejte sa, dobieham detstvo a ranú mladosť ;-) .. Béčko jak gigantická mrkva, ťažiace z módnej vlny androidov každého druhu, ktorú v tom čase odpálil Cameron, ale tiež pracujúce s "cool" špinavou deprimujúcou apokalypticky industriálnou budúcnosťou roku 1999. Čo ma zaujalo hneď v úvode bola síce prispôsobená a trochu nadnesená, ale svojím spôsobom pomerne presná extrapolácia situácie v US školách - gangy, streľba, atď., ktorú filmy len o pár rokov mladšie reflektujú ako reálnu hrozbu, resp. ako aktuálny problém, či sa snažia o spätnú analýzu minulých udalostí. A tak trochu som sa pousmiala pri spomienke na dávnejšie videné Battle Royale I + II. Samozrejme, Class of 1999 sa o žiadnu štúdiu nepokúša, dezorganizovaná škola slúži ako "nový" priestor pre využitie humanoidných androidov, kedysi bojových, dnes "preprogramovaných" na pedagogických. Pedagogický program však funguje asi ako XP aplikácie vo Viste. No a potom je to hrdzavé, miestami kvílivé, tečú oleje a kyseliny a krv. Osobne by som sa trochu viac pohrala so zaverečným stretom v škole, ale aj takto to bolo funky. A drné, najmä vďaka cool kombinácii brutálnych elasťákov a vybíjaných kožených búnd pripomínajúcich "tú správnu" siluetu 1980´.(13.7.2008)

Extrémní béčko, které jsem jaksi neměl po jeho vzniku nikdy tu čest vidět. Podařilo se mi to až po 18ti letech, takže jsem vfilm mohl vnímat ve vztahu k ostatním filmům té doby a postupného vývoje akčních filmů. Lester 5 let po "Komandu" již řádně ztrácí dech a natáčí takovou spatlaninu, postapokalyptické-akční-scifi, která vykrádá mírně Terminátora (zejména na konci filmu), ale přichází z řadou nápadů, které se objevují v akčních scifi až o pár let později. Tak například myšlenka univerzálních vojáků je oživena ve Van Damovce o 2 roky později, "terminátoři" se zabudovanou zbraní v ruce o mnoho let později v třetím díle "Terminátora" apod. Je zajímavé dnes vidět, jak se ty filmy ve své době navzájem ovlivňovaly ... Film vypráví příběh o smutné budoucnosti, kde jsou do škol plné gangů povoláni 3 noví učitelé, kteří zde mají sjednat pořádek. V tu dobu se také domů z vězení vrací "hlavní hrdina" filmu a nastupuje opět do školy. Brzy zjistí že s novými učiteli není něco úplně v pořádku. Nejen jejich brutální metody vedoucí k zajištění klidu v hodinách, ale později i vraždění spolužáků vede k odhalení, že se jedná o ... no v podstatě o terminátory vyrobené spíš pro válečné účely než pro výuku... S tímhle je však divák seznámen hned od začátku. Film má sice ještě pořád "look" 80. let, ale jejich atmosféru (možná naštěstí) už ztrácí. Neobsahuje klasickou hudbu 80. let, nabízí vcelku zajímavou atmosféru. V roli ředitele se objevuje jako "guest star" Malcom McDowell a zajímavé bylo, že mladý hlavní hrdina mi vyzáží pořád připomínal hlavního hrdinu z "Mechanického pomeranče" (tento je však proti němu andílek). Akční scény jsou docela obstojné, triky na svoji dobu docela také. Vše se odehrává ve špinavém rozbitém prostředí, diváci se dočkají i nějakých těch gore scén a v druhé polovině filmu typických Lesterových hlášek. Je to prostě takový akční průměr, který ve své době nijak zvlášť nevynikal, ale na druhou stranu od jiných Lesterových filmů ani po letech příliš nezestárl.(17.6.2008)

Exterminátora jsem chtěl vidět od dob co jsem viděl Lesterova parádní film Třída roku 1984, který považuju prakticky za dokonalej film. Nicméně film jsem neustále odkládal, a viděl jsem ho až teď. První co mě lehce rozesmálo bylo prostředí a jestli si tvůrci myslely že takhle bude vypadat budoucnost. Herci jsou špatní a film je děsně "cheesy". Ale dokázal mě zabavit, efekty jsou ke konci pěkný a roboti je parádní. Béčko jak se patří které sice nedosahuje Třídy 1984 ale i tak mě to bavilo.(31.1.2014)

• - Film natáčeli v Seattlu a to hlavně v jeho severní čtvrti Wallingford. (KM Phoenix)

• - Malcolm McDowell měl původně hrát roli Dr. Forresta. (moukey)

• - Malcolm McDowell sa zúčastnil natáčania len 2 dni. (beso74)