V roce 1999 je město Los Angels plné násilí, drog a gangů. Je rozděleno na zóny volné střelby, kde nehlídá policie a neplatí žádné zákony. A přesně uprostřed této zony se rozhodne pan Miles otevřít střední školu pro mladistvé členy gangů. Za pomoci špičkových vědců sestrojí robotické učitele-cyborky, kteří se mají postarat o výuku dětí a o kázeň. A do této školy přichází Cody Calp, vězeň a člen gangu Černých srdcí, který má na výběr - bud bude studovat, nebo půjde zpět do vězení. Cody jako jediný si začíná pomalu všímat, že s učitelema není něco v pořádku... postupně se vymikají kontrole vědců a rozhodnou se rozpoutat svou vlastní válku se studenty. (matestlust)

obitus

Prakticky všechno je tu ve správné béčkové poloze, od příběhu s robotickými učiteli, přes plejádu skvělých herců, kterým vévodí ďábelský albín Stacy Keach až po bandy studentů, které jako by vypadly z Atomového gymnázia. A všechno to do sebe skvěle zapadá v řadě dnes již kultovních scén. Ani vlastně nevím, proč nedávám absolutní hodnocení. ()

Adrian

Ja viem, je to béčko ako vyšité (Terminátor sa tu vykráda vo veľkom), ale viažu ma na neho nostalgické spomienky, kedy som doslova tieto "braky" denne hltal. A robotická Pam Grier, z ktorej vyteká zelený sliz...no uznajte sami, to je k nakusnutiu :-) / UPDATE 14.1.06: Po dlhej dobe (cca 7-8 rokov) som si to pozrel znova a bavil som sa rovnako ako prvy krat. Uncut verzia zachadza este dalej ako svojho casu okliestene verzia pre TV a VHS (u nas film svojho času vyšiel pod názvom Exterminator) a ta jedinecna atmosfera deprimujucej vizie sveta (studenti po skole traviaci volny cas na bojisku za mestom, kde sa likviduju vo vazne mienenych gangovych stretoch) funguje stale. Industrialny, spinavy, politicky nekorektny, ale zvrhle pritazlivy film z doby mojho detstva. ()

Flipnic

Extrémní béčko, které jsem jaksi neměl po jeho vzniku nikdy tu čest vidět. Podařilo se mi to až po 18ti letech, takže jsem vfilm mohl vnímat ve vztahu k ostatním filmům té doby a postupného vývoje akčních filmů. Lester 5 let po "Komandu" již řádně ztrácí dech a natáčí takovou spatlaninu, postapokalyptické-akční-scifi, která vykrádá mírně Terminátora (zejména na konci filmu), ale přichází z řadou nápadů, které se objevují v akčních scifi až o pár let později. Tak například myšlenka univerzálních vojáků je oživena ve Van Damovce o 2 roky později, "terminátoři" se zabudovanou zbraní v ruce o mnoho let později v třetím díle "Terminátora" apod. Je zajímavé dnes vidět, jak se ty filmy ve své době navzájem ovlivňovaly ... Film vypráví příběh o smutné budoucnosti, kde jsou do škol plné gangů povoláni 3 noví učitelé, kteří zde mají sjednat pořádek. V tu dobu se také domů z vězení vrací "hlavní hrdina" filmu a nastupuje opět do školy. Brzy zjistí že s novými učiteli není něco úplně v pořádku. Nejen jejich brutální metody vedoucí k zajištění klidu v hodinách, ale později i vraždění spolužáků vede k odhalení, že se jedná o ... no v podstatě o terminátory vyrobené spíš pro válečné účely než pro výuku... S tímhle je však divák seznámen hned od začátku. Film má sice ještě pořád "look" 80. let, ale jejich atmosféru (možná naštěstí) už ztrácí. Neobsahuje klasickou hudbu 80. let, nabízí vcelku zajímavou atmosféru. V roli ředitele se objevuje jako "guest star" Malcom McDowell a zajímavé bylo, že mladý hlavní hrdina mi vyzáží pořád připomínal hlavního hrdinu z "Mechanického pomeranče" (tento je však proti němu andílek). Akční scény jsou docela obstojné, triky na svoji dobu docela také. Vše se odehrává ve špinavém rozbitém prostředí, diváci se dočkají i nějakých těch gore scén a v druhé polovině filmu typických Lesterových hlášek. Je to prostě takový akční průměr, který ve své době nijak zvlášť nevynikal, ale na druhou stranu od jiných Lesterových filmů ani po letech příliš nezestárl. ()

Djkoma

Béčko jak vyšité. S naprosto vším, co k tomu označení patří. Neumím si představit, že by dnešní Hollywood(no možná celá Amerika) dopustil natočení znovu něčeho tak šíleného. Vize dětí se zbraněmi, kteří jsou nezvladatelní není špatná a v dnešní době každodenních přestřelek bych ji viděl skoro až za "nepříjemnou" předpověď. Avšak robotičtí učitelé, kteří se trochu zvrtnou a začnou studenty vraždit to je opravdu síla. Jen je to všechno tak zábavné a tak kruté, že se na to člověk za každou cenu podívat musí. ()

JFL

Cyborgové a pankáči v akční exploatačce ze školních lavic pod taktovkou režiséra Komanda a Zúčtování v Malém Tokiu - tady je spokojenost labužníků uleželého braku zajištěna. "Class of 1999" představuje absurdní pandán k Lesterově staršímu exploitation bijáku ze školních lavic "Class of 1984". Oba filmy vycházejí ze stejné premisy, kterou je bulvární zveličení násilí mládže na školách a nulový respekt vůči autoritám. Ve starším filmu byli chuligáni záporáky v příběhu legitimizujícím násilnou odvetu na nich ve stylu "Přání zabít". Tentokrát Lester jako správný bezpáteřní brakový šejdíř v zájmu dobových trendů přelomu 80's a 90's otočil ideologickou korouhvičku a ukázal spravedlivý boj členů mládežnických gangů proti kybernetickým pedagogům, kteří představují bulvarizované stereotypy sadistických a pedantských učitelů. Jinými slovy zatímco o osm let dříve Lester cílil na dospělé diváky obskurních kin, v roce 1990 už nadšeně mámil ve videopůjčovnách peníze z peněženek dospívající mládeže. Ale coby správný řemeslník v obou případech udělal maximum a dostál jakýmkoli očekáváním. ()

• Film bol zakázaný na Islande. (Paldiny)
  • Malcolm McDowell měl původně hrát roli Dr. Forresta. (moukey)
  • Film natáčeli v Seattlu a to hlavně v jeho severní čtvrti Wallingford. (KM Phoenix)