poster

Xtro

Horor / Sci-Fi

Velká Británie, 1983, 81 min (Director's cut: 84 min)

Kamera:

John Metcalfe

Producenti:

Mark Forstater

Střih:

Nicolas Gaster
(další profese)
 • PetrPan
  ***

  Komentář obsahuje SPOILERY: Naprosto ujetá záležitost, která zřejmě Davenporta napadla v pořádném rauši a kterou spíchl dřív než stačil vystřízlivět. Blízké setkání čtvrtého druhu je záhy vystřídáno bizárním pátým druhem, kdo by nevěděl, jedná se o sex s mimozemšťanem, zde konkrétně o orální spojený s oplozením. Následuje porodnická vsuvka a otázka k zamyšlení, zda by rození dospělých jedinců lidského rodu nebylo evolučně i ekonomicky výhodnější. A poté tipuji vrchol drogového opojení, seznámíme se s oživlými hračkami, pumou neznámého původu, nakaženým dítětem, které sáním boku své chůvy do této naklade svá vejce, kteroužto schopnost mu zase sáním ramene předal jeho biologický otec toho času mimozemšťan. Na závěr otec seřve svého soka v lásce k smrti, promění se společně se synem ve zrůdu a v záblesku trojúhelníkového oka ( to nebude náhoda) odlétají vstříc dalším planetám. Na zemi zanechávají hned dvakrát traumatizovanou matku, poprvé z nevydařené soulože s již měnícím se (mokvajícím) partnerem a hned poté přichází o syna, manžela i milence. Zdrcena odchází domů, kde objeví pumu a mimozemská vejce. Stmívačka a křik. Možná puma, možná vejce, kdo ví...(30.12.2014)

 • Campbell
  ***

  Xtro je průměrné spotřební videobéčko, kterých bylo v 80 letech tucet. Jen trochu lépe vypadá, ale to je asi tak všechno. Pod poměrně pěkným coverem se skrývá pěkné a slizké monstrum, ale s naprosto příšerným příběhem a celkem dost funny scénama. Kde jinde uvidíte ženskou rodit dospělého chlapa?? Ale dám ty 3* za ze začátku pěknou atmošku, pěkného emzáka a tu třetí? No poměrně napětí. Ale rozhodně si to znova nepustím.(29.6.2010)

 • obitus
  ***

  Film, ktery proslavila jedina scena. Zena, rodici dospeleho muze se totiz jen tak nevidi. Navic, kdyz to obalite do hromad slizu a krve, jde o opravdovou lahudku. Dnes uz je tenhle, vpodstate komorni, pribeh o mimozemskych unosech po trikove strance celkem vycpely, ale misty si drzi hodne zajimavou atmosferu. Ta je, hlavne zpocatku, ne nepodobna ranym kouskum Davida Cronenberga, bohuzem s postupujici minutazi ubyva. Za pozornost tak krome zmineneho porodu stoji hlavne ustredni hudebni motiv z pera samotneho rezisera. Skoda, ze uz nikdy hudbu k filmu nedelal.(18.10.2005)

 • darkrobyk
  ***

  Hlavní cena na 13.mezinárodním festivalu fantastických a vědeckofantastických filmů v Paříži! Režisér natočil dvě různá zakončení - pro kino a pro video, zřejmě z cenzurních důvodů. Celý film je poněkud psychadelický, místy surrealistický. Maskéři se vskutku vyřádili, byť ústřední kreatura příliš nápaditá není. Pavučinové kokony připomenou Invazi zlodějů těl (1978), oplodnění oběti Vetřelce. Ke zrození dospělého muže však dojde klasickým porodem ( ve své době jedna z nejdiskutovanějších scén). V Xtro2, které nemá s jedničkou nic společného, se vetřelec už zrodí přesně podle Vetřelce - z explodujícího hrudního koše. Počáteční atmosféra filmu je napínavá, po pomalejší střední části se příběh přehoupne v krvavé finále.Hudba na elektronické varhany mi příliš nesedla, v tehdejších italských filmech byla daleko nápaditější. Naštěstí v momentech napětí se ozývaly spíše jen zvuky . Některé scény jsou vyloženě hnusné, filmaři si libovali v různých zpodobněních násilí. Vše spěje k neodvratně tragickému konci.(28.4.2011)

 • Kusko.t2
  ***

  Mimozemský šmejd Harryho Bromley Davenporta nadväzuje v čase osemdesiatych rokov na obľúbenú vlnu sci-fi hororov desiacu divákov v tmavých kinosálach zásluhou všemožných votrelcov, mutantov a inej neidentifikovateľnej hávede z vesmíru. Keďže Davenport predstavuje svojho béčkového hnusáka X-tra obecenstvu po takých vesmírne známych menách ako Ridley Scott či Steven Spielberg, reaguje nutne nepriamo aj na nich a to zásluhou jemnej inšpirácie ALIEN-om (1979) – jeden z alternatívnych názvov X-tra nesie dokonca označenie “Monstromo“, a obrátenej reklamnej kampani prekrúcajúcej rodinnú fantasy drámu E.T.: THE EXTRA-TERRESTRIAL z roku 1982 sloganom – “Not All Extra Terrestrials Are Friendly“. Okrem nich je postrehnuteľná aj inšpirácia takým INSEMINOID-om Normana J. Warrena. Spočiatku idylický príbeh rodiny Phillipsových narúša hneď v zárodku bežného slnečného dňa plného pohody ostrá žiara zatemňujúca svojim svetlom oblohu ako operačné svetlo režúce intenzitou jasu oči pacienta. Rodinné puto sa narušuje. O tri roky nato pretína oblohu vesmírne teleso opäť. S minulými udalosťami stále nevyrovnaná rodina musí čeliť novým skutočnostiam, prekvapeniam, slepej nádeji a teroru! Sila kostnatého X-tra metamorfóznych zručností sa začína orientovať na malého Tonyho. Horor krížený s komédiou sa rozbieha. Bizarný lunapark Harryho Bromley Davenporta sa tak otvára. ### Aj napriek tomu, že X-tro neoplýva výraznou porciou nechutností, v takom Fínsku a na Islande ho istého času dokonca úplne zakázali (vo Veľkej Británii sa o to pokúsili). V roku 1982, kedy sa do britských kín X-tro dostáva, je všetko ešte v poriadku – premieta sa nezostrihaná verzia v Uncut podobe obsahujúca vtedy ešte iné zakončenie než to, s akým sa film distribuuje dnes. Po kino prepustení prichádza zásluhou distribučného štúdia “Spectrum video“ X-tro aj na VHS nosiče v rovnako nezostrihanej podobe. To pobúrilo ochrancov mravu v Manchestery, Birminghame a v Newcastly natoľko, že žiadali od BBFC aby horor Harryho Bromley Davenporta umiestnili na zoznam tzv. Video nasties, čím by sa mohlo začať proti filmu stíhanie. BBFC žiadosť zamietla. Na trh sa po stiahnutí a preskúmaní požiadaviek dotknutých osôb X-tro obratom vracia (uncut). Na neslávne známy zoznam sa v skutočnosti teda nikdy NEDOSTAL. V roku 1987 sa podporila ponuka X-tra na trhu zásluhou vydania distribučného štúdia “Polygram“, v roku 1992 zasa zásluhou štúdia “First Independent“ (obe Rated:18, Uncut). Remasterované vydanie filmu na DVD prichádza v Británii v roku 2007 (Film 2000, Rated:15, Uncut) a koncom roka 2009 (Optimum Home Entertainment, Rated:15, Uncut). PS – videná samozrejme 84 minútová nezostrihaná uncut verzia.(4.4.2010)

 • - Vďaka niekoľkým ostrejším scénam bol film v Británii umiestnený na takzvané "videonasties" VHS. (Jello Biafra)

 • - Hudbu k filmu nahral samotný režisér Harry Bromley Davenport. (Jello Biafra)

 • - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 8. (Jello Biafra)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace