Chaplin hasičem

Chaplin hasičom

Komedie / Krátkometrážní

USA, 1916, 32 min

Charlie Chaplin

Vzhledem k tomu, že se v Chaplinově tvorbě pohybuju tak nějak pozpátku, jsem zvyklá na jeho perfektní Moderní dobu a Diktátora, které nesly nějaké poselství a spoustu zábavy. Tady se o poselství mluvit nedá, ale na druhou stranu jsem ráda, že i když se Charlie zaměřil převážně na humor a kopance, dokázal tam vtěsnat i nějaký příběh. Jeho pozdější filmy mi sice připadaly vtipnější, ale stále je to mnohem mnohem víc, než v těch ostatních rádoby komediích, proto pod 4* jít prostě nemůžu :)(4.10.2012)

CHAPLINA považujem za najvýraznejšiu kinematografickú osobnosť 20. storočia, a tak by teda nebolo od veci, dať si jeho kratšie veci, už keď je taká možnosť... Vidieť ho, ako extra nešikovného hasiča na požiarnej stanici, ktorý až také NEMEHLO v skutočnosti nie je, pretože dokáže zachrániť jeden ľudský život opačnému pohlaviu, po ktorom pasie, je vskutku niečo naprosto fascinujúce. Mám taktiež vo veľkej obľube, keď majster aj sám režíruje, a tak má dokonalý prehľad na pľaci. Týchto krátkych filmov nakrútil kvantum, tento nehodnotím, ako najlepší z nich, nemá k tomu síce ďaleko, ale taktiež sa mi zdá, že to postupne stráca švih. Stále sa jedná o vysoký nadštandard.(26.12.2017)

„Drobný človíček pronásledovaný obrem vzbuzuje vždycky sympatie" To bylo Chaplinovo motto v začátcích kariéry. Zde je to jasně vidět na konfliktu s hromotluckým velitelem hasičského sboru. Film se většinu času pohybuje v klasických mantinelech grotesky s pády a kopanci. Pro Chaplina jsou to stále začátky jeho slibně se rozvíjející kariéry. Už zde se ale objevje jeho tradiční motiv lásky k dívce svého srdce. Hasičské zásahové vozidlo z roku 1916 je opravdu stylové. Jo tenkrát ještě hasiči zachraňovali lidi při požárech. Dnes už je to spíš o stříhání plechů při autonehodách.(8.10.2016)

• Radko

Televízny, ani nie 10 minútový, zostrih obsahuje to, na čom sa diváci najviac zabávajú: smršť smiešnych kopancov, pádov a úderov. Zápletka s falošnou poistnou udalosťou vypadla, resp. bola zredukovaná na nezrozumiteľné minimum. Po rokoch som videl celú, takmer polhodinovú verziu. Stále je možno povedať, že ide o kopancovú show, no aké také miesto tam má i dej a reflexia potrebnosti a skutočnej akčnosti požiarnikov. Hodnotenie však ostáva rovnaké, pretože tieto zložky zanikajú v niečom, čo mi nikdy príliš vtipné nepripadalo. To jest: nakopať niekomu poriadne riť. Domodra kohosi skopať, poškodiť kostrč, obriať mu hlavu vriacou polievkou a ešte sa na tom rehotať do popuku.(6.11.2015)

Velmi zdařilá groteska, kde Charlie pracuje jako hasič. Ale bere to spíše jako nutné zlo a baví se po svém. A nejen on, když dojde k požáru, tak oběť(Leo White) aby všechno zařizovala sama. Ale pokud jde o ženu jeho srdce (kdo jiný než Edna Purviance), tak je schopný nevšedních a hrdinných činnů. I když má v lásce soka ve velitelovi hasičů (Eric Campbell). Zábavné, napínavé, kdy je třeba, ale také zároveň poučné.(25.10.2009)