Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Druhá část Andersonovy trilogie s postavou Micka Travise vznikla podle původního scénáře představitele ústředního hrdiny Malcolma McDowella, který popisoval své zkušenosti obchodního zástupce s kávou. Lindsay Anderson společně se scenáristou trilogie Davidem Sherwinem námět rozpracovali a připravili k realizaci. V téměř muzikálové koláži písní a jednotlivých epizod sledujeme bizarní cestu prodejce kávy, který se vydává do světa za štěstím a v rozmanitých prostředích (vojenský objekt, atomová elektrárna, kostel, noční párty) se setkává s různě zkorumpovanými představiteli moci. Malcolm McDowell je zde jako Šťastný muž naprosto neodolatelný a na samém vrcholu hereckého rozkvětu. Životní pouť jeho postavy, plná hrabivosti a chamtivosti mládí, odráží charakteristické jevy britské společnosti přelomu 60. a 70. let minulého století. Již potřetí se Anderson setkal s precizní prací kameramana Miroslava Ondříčka, na vynikající hudební složce se podílel Alan Price, který již dříve komponoval hudbu k některým předešlým Andersonovým divadelním inscenacím. Nakonec si spolu s dalšími hudebníky ve filmu zahrál sám sebe, podobně se v závěru filmu ve scéně konkurzu na Šťastného muže objeví i Lindsay Anderson. S výjimkou Malcolma McDowella se většina herců objeví v různých úlohách několikrát. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (24)

LeoH 

všechny recenze uživatele

Hravá, lehkonohá odysea ambiciózního hřebečka připraveného vysrknout svět jako ústřici (na což má ovšem svět úplně jiný názor), která mezi vršením čím dál bizarnějších epizod, neobvyklých filmařských postupů, jakož i po padesáti letech pořád dokonale aktuálních pošklebků nad všemožnými nevábnostmi moderní společnosti ani na chvíli nezapomíná na staré dobré vypravěčství. Anderson na absolutním vrcholu (vůbec nejvíc mi tu připadá jako takový přístupnější, veselejší brácha našeho Pavla Juráčka), McDowell dtto, mladinká Helenka Mirrenka k sežrání sladká – a vůbec, celé to několikrát symbolicky recyklované obsazení je typově jedna trefa vedle druhé, stejně tak Ondříčkova kamera a Priceovy písničky, všecko do sebe zvláštně zapadá, poutavě se proplétá a skládá v zábavný, břitký i zadumaný obraz lunaparku světa a letohrátek srdce. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Som na seba primerane hrdý, že sa mi podarilo dopozerať tento nekonečný film. Mal som pocit, ako pri lúštení maxikrížovky, ktorej tajnička ma vôbec nezaujíma. Nepochopil som zmysel jeho nakrútenia a ani nemám chuť sa nad tým ďalej zamýšľať. Dve hviezdičky za neprehliadnuteľného Malcolma McDowella a rýchlo na tento film zabudnúť. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Gulliverovské cesty po Spojeném království říznuté kafkovským viděním světa. 1) Neobyčejně výmluvné podobenství nemocí současného světa je přes občasný skluz do nudné popisnosti velmi působivý film. 2) Autor námětu a jeden z producentů 30letý Malcome McDowell (Mick Travis) promítl svou jednoroční zkušenost s prodejem kávy v Anglii do titulní postavy, která nevzbuzuje žádné emoce, snad proto, aby o to více vynikla absurdita situací, do nichž se dostává. 3) Inu, "A sincere wish that anything is so, will make it so." - William Blake. 4) Film je plný slavných jmen, o čemž se můžeme dočíst v nezvykle kvalitně napsaném oficiálním textu distributora. 5) Chvílemi jsem se smál, chvílemi trochu nudil, chvílemi mi šel mráz po zádech. Silný zážitek. ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Satirický film jak vystřižený z Fieldingova Toma Jonese nebo z Barryho Lyndona ovšem s humorem, který se poetikou blíží Monty Pythonům. Podobně jako u Thackerayho je to, domnívám se, hlavně zrcadlo dobové společnosti - nezáleží proto na tom, jestli je Mick Travis nakonec dobrodinec nebo hrabivec (výsledek je vždy stejný, protože hlavní hrdina slouží jenom k předvedení světa). O čemž ostatně nejlépe svědčí finální rozboření příběhové iluze. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Náš drahý Malcolm se vždycky asi nejlíp vyjímal v úchylárnách a ujetinách. Mechanický pomeranč a Caligula jsou nejznámější. Lucky man zdaleka není takový výkřik, ale příliš si nezadá. Prostý obchodní cestující s kávou vyrazí do svého "revíru" na severovýchod...a pak už se z toho nevymotá. Svět je plný nástrah, nejrůznějších podivínů a šíleností. Jelikož on sám je taky divný, tak ty divnosti přitahuje. Divák by snadno mohl usoudit, že Británie je plná pervertů, šílených lékařů a běžný občan nepřežije pět minut, že nikdo nežije normálně. Možná. Spíš ale asi zbožné přání tvůrců v zemi kamenných ksichtů. Ze snímku je hlavně vidět radost z natáčení a samozřejmě i o pokus o originalitu. A snaha se cení. Oceňuji množství dějových i významových rovin, jimiž se film hemží. To se už dnes málo vidí...80% ()

Galerie (29)

Reklama

Reklama