Smůla na patách

Poor Cow

Velká Británie, 1967, 101 min

Zábery z tohto filmu použil SODERBERGH - ako flashbacky z minulosti hlavného hrdinu - vo filme THE LIMEY (ANGLIČAN / ANGLÁN). (9.8.2006)(9.8.2006)

• danecek24

26. Zlatý Glóbus za rok 1968 - nominace (1) - Nejlepší zahraniční (anglicky mluvící) film - Velká Británie(6.1.2009)

Ken Loach se podíval na jednu obyčejnou holku a ukázal nám, jak může život stát za hovno. Vleče se od jednoho blba ke druhému, a když už to vypadá, že by mohla být šťastná, dostane další ránu. A dělá si to často sama. Přesto snímek nekončí negativně, vlastně vyznívá docela pozitivně. Je jen na nás, jestli si na světě najdeme to něco, jak být šťastní.(22.12.2016)

Kitchen sink realism a Ken Loach začínající s velkým plátnem. Kromě dramatu by se tu slušelo zmínit ještě jeden žánr - Loach totiž pracuje polodokumentární formou, ať už občasným převedením hlavní postavy do role vypravěčky, spíše nehereckými scénami či (a to zejména) stavěním kamery "opodál". Spíše tak než dojímavý příběh nešťastné Joy, která ne a ne kápnout na toho pravého, jde o dokument o způsobu života jedné generace nebo alespoň jejích vybraných zástupců. Což je debut chvályhodný i originální, ovšem zároveň nepříliš zábavný.(29.1.2012)