poster

Běsnící měsíc

 • Velká Británie

  The Raging Moon

 • Slovensko

  Zúrivý mesiac

 • Slovensko

  Besnejúci mesiac

Drama / Romantický

Velká Británie, 1971, 110 min

Režie:

Bryan Forbes

Scénář:

Bryan Forbes

Kamera:

Tony Imi

Hudba:

Stanley Myers

Producenti:

Bruce Cohn Curtis

Střih:

Timothy Gee
(další profese)
 • MontyBrogan
  *****

  Človek to má trochu ako tá pingpongová loptička, keď je životom pohadzovaný medzi šťastím a utrpením, v polovici cesty ho ešte nezabudne veľkoryso drbnúť o stôl, aby sa akože mohol odraziť. Mocná to poetika bezmocnosti. Každý je síce strojcom svojho šťastia, ale výnimka potvrdzuje pravidlo. Ako napríklad keď zo dňa na deň (v lepšom prípade) nevysvetliteľne ochoriete.(28.6.2015)

 • mchnk
  ****

  Z neštěstí do štěstí a zase zpět. Energický, naprosto upřímný, o holky se zajímající a vtipný mladík, je ze dne na den vystaven nekompromisní situaci, se kterou se snaží vyrovnat po svém. Tedy s humorem a nadhledem. Rozhodnost střídají pochyby i odcizenost a jediný opravdový lékař, který může Bruceovi pomoci, je čas. Ten přináší nenadálé změny. Upřímné přátelství a společné rebelantství, nejen vůči církevním investorům, se mění v čistou a upřímnou lásku, navzdory osudu. Výborná režie nepostrádající dlouhé záběry a naprosto vynikající dialogy, které díky Bruceovo upřímnosti neztrácí humor, ani skvělé myšlenky "když už kšeftujete s něčím takovým, jako je Bůh, dáváte na to alespoň nějakou garanci?". Nakonec bych si dovolil použít Bruceova slova, který by tento film popsal asi takto. Mrzácká love story, která Ti ukáže, že pravé štěstí nalezneš pouze sám v sobě, ve svých citech. Malcolm tímto potvrzuje své místo v mé desítce herců a já mohu s klidem říci, že i mezi romantickými filmy mám svého favorita. Nádherná podívaná se silným a vlastně otevřeným koncem.(30.1.2013)

 • DwayneJohnson
  ****

  Naprosto reálný, na konci hodně smutný film. Se skvělým Malcolmem v hlavní roli. O neštěstí, o naději, o lásce. O tom, že život se Vám může změnit během chvilky a když už doufáte, že to nejhorší máte ta sebou, přijde snad ještě krutější rána, se kterou nezmůžete vůbec nic. Jenom bezmocně přihlížet a spílat osudu. Nic jiného se vážně dělat nedá....(30.6.2015)

 • dopitak
  ***

  Pět minut před posledními deseti romantické, posledních deset drama, ostatní nijaké. Což nemusí nutně znamenat hanu. Šlo tam o přiblížení života lidí, kteří již ztratili šanci v uzdravení, nikoliv chuť žít. Prázdnota by v případě přizpůsobení se pravidlům ústavu byla jejich každodenní církví podporovanou současností. Viděno v původním dabingu z Brna, dobrá práce.(16.11.2013)

 • liborek_
  ****

  V době uvedení tohoto filmu už měl Malcolm McDowell za sebou Kdyby..., vzápětí měl přijít Mechanický pomeranč a Šťastný to muž. Zřejmě nebudu přehánět, když řeknu, že mezi touto trojicí vynikajících snímků se Běsnící měsíc vůbec neztrácí a co do hereckého výkonu hlavního představitele nabízí stejnou míru dokonalosti, jako v oněch mnohem slavnějších filmech. McDowell hraje mladého fotbalistu (Bruce Pricharda), který v den svatby svého bratra zkolabuje (snad následkem nevinného zranění z předchozího zápasu? Nikdo neví...) a nadobro ztratí schopnost chodit. Tím se naprosto převrací Bruceův život a z velmi živého mladíka se stává zamlklý a zdrcený člověk. Vše se změní, když v ústavu pro invalidy potká stejně postiženou Jill. Ta je sice zasnoubená, ale její vztah se snoubencem se vinou postižení značně ochlazuje. Bruce a Jill se do sebe zamilují a trochu rozvíří nudu v nepřívětivém sanatoriu pro vozíčkáře, nicméně tento vztah nemá příliš pochopení u vedení ústavu. Běsnící měsíc je velmi neobvyklý romantický příběh, netypický a překvapivý, s šokujícím závěrem. Není to slaďák, není to vypočitavost, žádný kýč... Je to příběh, který stojí za vidění! P.S.: Scéna s prvním polibkem nemá chybu!!!(1.5.2008)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace