Návrat Sommersbyho

Návrat Sommersbyho

Drama / Dobrodružný / Romantický

Francie / USA, 1993, 114 min

Jon Amiel

Nicholas Meyer, Jean-Claude Carrière (původní scénář), Daniel Vigne (původní scénář)

Danny Elfman

Arnon Milchan

Peter Boyle

Scénografie:

Bruno Rubeo

Kostýmy:

Marilyn Vance

Po letech strávených ve válce se Jack Sommersby (Richard Gere) vrací zpět do svého rodného městečka. Všichni jeho návrat oslavují, až na jeho ženu Laurel (Jodie Foster), která má obavy, že se Jack bude chovat stejně násilnicky jako před odchodem. Ale on je nyní úplně jiný - až Laurel získává téměř jistotu, že jde o jiného muže, který je jejímu manželovi velice podobný. Pak je ale Jack obviněn z vraždy, a jedinou jeho šancí na život je odhalení pravé identity ... Tento film mám vcelku rád - sice při jeho sledování neslintám nadšením, ale semtam vytáhnu DVDéčko a příjemně se odreaguju. Víc mne baví první polovina filmu, ve které se nic moc neděje, ale člověka tak nějak film naplňuje pohodou. Ta druhá je o pak o něco málo slabší, soudní proces mne moc nebavil, a hlavně bych chtěl vidět jakéhokoliv soudce jak nechá v soudní síni tlachat manžela s manželkou. Po herecké stránce jsem taky docela spokojen, Richard Gere, Jodie Foster či Bill Pulman jsou zárukou kvalitního herectví, a ani tady tomu není jinak. Prostě celkově příjemný odpočinkový film..(22.10.2012)

Viděno několikrát velmi dávno. Bohužel průměr na všechny strany, přestože dvojice Richard Gere a Jodie Foster nepůsobila na papíře špatně, chemie mezi nimi jako by neexistovala. Hrají vedle sebe, pohybují se vedle sebe, ale vedle ve své době charizmatického Gerea bych posadil nějakou vzhledově zajímavější dámu. Judie je totiž skvělá herečka, ale jako žena toho v mých očích tolik neposbírala od Boha (resp. záleží podle cm makeupu:)). Film samotný má dobré téma, zajímavé, divák si není dlouho jist, ale přesto v závěru zůstane pachuť trochu očekávaného rozuzlení. Fakt, že jinak Návrat Sommersbyho vypadá opravdu hezky a dobře "nedávnou" dobu vystihuje mi už zážitek nezachránil.(15.1.2010)

Tenhle film jsem uz videl hodnekrat, rek bych tak petkrat, ale nepamatuju si, ze bych aspon jednou videl zaver filmu, takze jsem v podstate celej film videl az ted. A nijak to nezmenilo muj nazor na film, to jest, ze se jedna o skvelej film. Nekdo by moh rict, ze film pusobi trochu levnejc, coz je sice pravda, precejen to misty vypada jak Doktorka Quinnova, ale to, co filmu schazi na kulisach, skvele vynahrazuje vytecna hudba, ktera by se klidne hodila k mnohem vypravnesimu filmu. A i kdyz se toho ve filmu moc nedeje, presto svizne odsejpa a ani na moment nenudi, taky diky skvelejm hercum, hlavne Jodie Foster a Billu Pullmanovi. Gere se taky prekonava, ale proste ma obcas ten svuj tupej veselej vyraz. Cekal jsem, ze bude na konci nakej velkej projev, coz bylo, ale tady jsou motivace hlavniho hrdiny krapet jiny, takze je to v podstate originalni. Na tenhle film se vzdy rad podivam.(12.1.2007)

Zajímavý, mírně poutavý a příběhově neotřelý filmový počin, který nadruhou stranu naráží na dějovou vlažnost a přímočarost. Nevím přesně, jak se k hodnocení tohoto filmu postavit, jelikož to není přesně šálek mého čaje. Když to budu brát podle svého indexu návratnosti se k filmu, tak by měl dostat 2 hvězdy. Film jsem viděl tuším 2x a to necíleně a víceméně náhodně a nic mě na něm nezaujalo tak, abych ho někdy sám vyhledal a znovu se na něj podíval. Nadruhou stranu je fér, přidat ještě jednu hvězdu, za poměrně slušné herecké obsazení, scénář a dobře zvládnutou režii.(22.10.2008)

Výborná romantika, ktorá je znesiteľná aj pre mňa a po dnešnom opätovnom pozretí hlavných záverečných scén neváham nad 4* hodnotením. Výborné výkony hlavnej dvojice vynikli najmä v súdnej sieni a v ich súkromí. SPOILER Som rád, že sa tvorcovia nedali zlákať zmeniť záver na happy-end, čo by mohlo celý dojem z filmu pokaziť.(1.5.2013)

• - Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)

• - Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)