Návrat Sommersbyho

Sommersby

Návrat Sommersbyho

Drama / Dobrodružný / Romantický

Francie / USA, 1993, 114 min

Zajímavé, trochu nevěrohodné, ale přesto docela příjemné romantické drama s velmi dobrou Jodii Fosterovou. Bohužel to se (už skoro tradičně) nedá říci o Richardu Gereovi. Já tomu chlapovi prostě nemůžu přijít na chuť. Podle mě tenhle herec těží jen ze svého "dizajnu" a o nějakém hereckém mistrovství si maximálně nechává zdát. Ovšem ještě jsem neviděl Chicago, třeba mě tam mile překvapí. Každopádně v tomhle snímku zůstal věrný svému chudičkému hereckému rejstříku a nepředvedl nic, čím by mě dostal.(26.4.2003)

Nebylo to tak špatný. Ale jak už je u Amiela zvykem, tak tam byl hrozně vidět jeho rukopis. Ty jeho nevěrohodný,naivní a klišovitý dialogy jsou hrůza. Tenhle snímek měl IMHO obrovskej potenciál , avšak blbou režií se to dost zkazilo. Ten konec s tím soudem se mohl natočit mnohem líp, víc dramatičtěji a napínavěji...(2.9.2006)

Čirá esence filmového řemesla, což samo o sobě by ještě jistě stačit nemuselo. Ale fantastickou Fosterovou, přesvědčivého Gera a nádhernou výpravu plnou věrohodných exteriérů doplňuje navýsost dojemný a citlivě natočený příběh, o kterém se vyplatí přemýšlet po celý zbytek večera. Málo, pramálo je filmů, které mě dokázaly dojmout natolik, až se i mně, okoralému třicátníkovi draly slzy do očí. Návrat Sommersbyho byl, je a bude jednou z výjimek. A kdykoli se objeví v programu, neodolám. 100 %.(30.11.2008)

Romantický příběh o vojákovy který se vrátí domů a po vřelém přijetí jak ve vesnici tak u své ženy se snaží zachránit vesnici od bídy tím že se rozhodnou pěstovat místo obvyklích plodin tabák,ale jeho návrat má i odpůrce kteří ho moc nemusí.Herecké výkony dobré,nej oceňuji J.Foster ale celkově pro mě až moc romantiky.(1.12.2015)

Urobené tak trošku narýchlo alebo ledabolo. Takýto film mohol byť premakaný oveľa viacej do detailov, aspoň trojhodinový, a najmä mal byť oveľa emocionálnejší, a mal mať aj skvelú hudbu, napríklad od nejakeho Johna Williamsa alebo Hansa Zimmera, a nie že je to takýto druhotriedny odvar, nedorobený, nedotianutý... hmm... hoci možno som teraz použil až príliš hanlivé slová a nebolo to až také slabé - teda jednou vetou: "dalo sa to pozrieť" - ale čakal som od toho viac! Navyše keďže je tento film natočený podľa skutočnej udalosti/legendy, ktorá sa odohrala v južnom Francúzsku, v 16.storočí, v dedinke Artigat (hoci sa hlavná postava nevolala Jack Sommersby ale Martin Guerre), hodilo by sa príbeh trošku úctivejšie vykresliť - totiž legendy a príbehy, ktoré sa udržujú slovom medzi obyčajným ľudom, zvyknú mať veľkú výpovednú hodnotu ak sa týkajú lásky, a to najmä príbehy z tohto obdobia (16.storočie), kedy sa ľudia postupne a tažko začínali oslobodzovať z pút katolíckej cirkvi, ktorá videla smrteľný hriech v každej láske, ktorú sama, hoci hriešna a zločinná inštitúcia, oficiálne "neposvätila" zmluvou manželskou. Už v tom období ľudia samozrejme prirodzene túžili, aby láska bola voľná, slobodná a nespútaná vášeň tak, ako aj je. Smrť v tomto prípade je vykúpením, darom a obetou, ktorá lásku dokazuje; nepriamo poukazuje na to, že láska nepozná zmluvy ani konvencie, lebo je to jednoducho LÁSKA. Preto sa tento príbeh ako jeden z miliónov podobných stal nesmrteľným, lebo upútal mysle oboch "táborov" vtedajšej necivilizovanej civilizácie (ako keby dnešná bola civilizovaná!?), kritikov aj obdivovateľov, nenávidiacich sebeckých žiarlivcov a rovnako aj milujúcich nenávidených slobodomyseľných štvancov spoločnosti... atď. Je jednoducho takmer nevyhnutné, aby existovali aj nejaké obety, dokonca aj smrť spravodlivého, ak sa chceme celospoločensky vynoriť z nešťastia, v ktorom existujeme - a podobne to bolo aj vtedy. Hollywoodska adaptácia skutočného príbehu lásky medzi Bertrande a Martinom Guerrem (alias Arnaudom du Tilhom) je však len slabším odvarom. Očakával som trojnásobne skvalitnené Búrlivé výšiny, navyše ked sa ten film tak veľmi pochvaľoval. Ale výkony solídne, sympatická Jodie nemohla sklamať, Gere - sympaťák s medvediou tvárou; vcelku dobré herecké výkony uprostred nudnej scenérie opusteného amerického vidieka; hoci príbeh je dokaličený na konci, podľa skutočnej udalosti sa totiž až na konci ukáže skutočný Martin Guerre, ktorý sa naozaj vráti, a tu sa až začne kolotoč všetkej tej nenávisti, zrady, neopätovanej lásky a slobodnej voľby, ktorá sa napĺňa v smrti milujúceho milenca. Arnaud nemal na výber, ak by si vybral život, a priznal sa, že je Arnaud a nie Martin Guerre, tak by to znamenalo možno aj doživotné väzenie za mnohonásobné podvody, prípadne aj smrť (totiž už predtým kradol a klamal ľudí), pôdu by jeho manželka stratila, čím by sa už nemohla za získané peniaze starať o dieťa, ani o syna ani o dcérku, ktorú mala s Arnaudom, manžel Guerre by Bertrande ju možno nepijal ako "cudzoložnicu", vydedil ju, rovnako aj Arnaudovu dcéru, prípadne by ju bil a znásilňoval a ona sa nijak nemohla brániť závislá na jeho peniazoch v zmysle budúcnosti svojich detí pri ňom, a milovaného Arnauda by možno aj tak nikdy nestretla, a keď aj áno, tak až po mnohých rokoch, keď by bolo všetko už inak, katolícka církev by oboch aj ich deti exkomunikovala, rovnako aj ľud, takže Bertrande by nemala nijaké šance, a živiť deti by istotne mohla len ako prostitútka. Žiadna výhra. Napokon, skutočný Guerre, vinný z vraždy by odvisol, takže by to stálo život jedného človeka navyše (v prípade smrti aj Arnauda aj Martina Guerreho), a majetok by možno získal ich chamtivý brat Pierre Guerre, ktorý by Bertrande nijak nepomohol, a keď aj áno, ktovie za akú "cenu", nehovoriac o tom, že peniaze, ktoré získali Bertrande a Arnaud by prepadli do majetku Pierreho rodiny. Nemali by nič. Takto, smrťou Arnauda v prestrojení za Guerreho, si Martin Guerre zachraňuje život, nie je obvinený z vraždy, keďže Arnaud umiera za neho, ale stráca majetok, ktorý by mu patril, ďalej syn je pyšný na svojho otca, že neklamal a že je skutočný Arnaud (Sommersby ;D), Bertrande (Laurel) je zabezpečená aj pre syna aj pre ich dcérku do konca života nielen peniazmi čo získali, ale aj farmou, ktorú majú v držbe, černosi (-len americká adaptácia-) získajú sľúbenú pôdu, a Betrande a Arnaud sú hrdí na svoju lásku, na svoje rozhodnutie milovať a nepovoliť, Bertrande nie je tým pádom obvinená ani cirkvou, navyše sa zbavila nemilovaného skutočného manžela, je šťastná, a hoci osamelo, ale hrdo može žiť ďalej svoj život...aj keď sa Arnaud obetuje...a zomrie. Je to odvaha sa takto obetovať, ale z lásky niekedy treba urobiť veľké obete. :) Tak a teraz som vás dostal, že? Kto je kto? No ak si vygooglite tie mnou spomenuté mená, zistíte, že sa jedná o skutočnú udalosť zo 16.storočia, a potom už nebudete mať problém dosadiť si postavy tak, aby zapadli do scenára Amielovho filmu. To je asi tak všetko. :))(11.4.2012)

• - Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)

• - Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)