Návrat Sommersbyho

Sommersby

Návrat Sommersbyho

Drama / Dobrodružný / Romantický

Francie / USA, 1993, 114 min

Výborná romantika, ktorá je znesiteľná aj pre mňa a po dnešnom opätovnom pozretí hlavných záverečných scén neváham nad 4* hodnotením. Výborné výkony hlavnej dvojice vynikli najmä v súdnej sieni a v ich súkromí. SPOILER Som rád, že sa tvorcovia nedali zlákať zmeniť záver na happy-end, čo by mohlo celý dojem z filmu pokaziť.(1.5.2013)

Sommersby je prachsprostý ubrečený cajdák, který si člověk buď zamiluje nebo ho zákonitě nesnáší. Mě si získal na 100% a kdykoliv ho v bedýnce s pohyblivými obrázky dávají, nenechám si ho ujít. Nicméně to neomlouvá jeho okaté nedostatky v rovině filmařské, nezáživná režie, lehce nedotažený scénář, plně ne zcela využitá Elfmanova hudba, i když sama o sobě je výtečná. K hercům nemám výtky. 70%.(14.2.2007)

Po letech strávených ve válce se Jack Sommersby (Richard Gere) vrací zpět do svého rodného městečka. Všichni jeho návrat oslavují, až na jeho ženu Laurel (Jodie Foster), která má obavy, že se Jack bude chovat stejně násilnicky jako před odchodem. Ale on je nyní úplně jiný - až Laurel získává téměř jistotu, že jde o jiného muže, který je jejímu manželovi velice podobný. Pak je ale Jack obviněn z vraždy, a jedinou jeho šancí na život je odhalení pravé identity ... Tento film mám vcelku rád - sice při jeho sledování neslintám nadšením, ale semtam vytáhnu DVDéčko a příjemně se odreaguju. Víc mne baví první polovina filmu, ve které se nic moc neděje, ale člověka tak nějak film naplňuje pohodou. Ta druhá je o pak o něco málo slabší, soudní proces mne moc nebavil, a hlavně bych chtěl vidět jakéhokoliv soudce jak nechá v soudní síni tlachat manžela s manželkou. Po herecké stránce jsem taky docela spokojen, Richard Gere, Jodie Foster či Bill Pulman jsou zárukou kvalitního herectví, a ani tady tomu není jinak. Prostě celkově příjemný odpočinkový film..(22.10.2012)

„Ale žili by ste!“ – „Bez mena?“ Britský režisér Jon Amiel je dnes známy ako rutinérsky tvorca viac (JADRO) a menej (heist movie PASCA) hlúpych filmov... a v minulosti na tom tento prevažne seriálový filmár nebol o nič lepšie, len si spomeňme na zvláštne priemerný serial killer VRAŽDY PODĽA PREDLOHY (1995), nevraviac o vyložene nevydarenom pokuse o komédiu MUŽ, KTORÝ VEDEL PRÍLIŠ MÁLO (1997), takže francúzsko-americká historická dramatická milostná freska NÁVRAT SOMMERSBYHO vlastne patrí k tomu najlepšiemu, čo doteraz nakrútil. Našťastie k tomuto skonštatovaniu nedôjdeme len kvôli tomu, že ju porovnávame so zvyškom jeho nenápaditej tvorby, ale skrátka preto, že je to kvalitný film. Rozpočet nie je z najväčších, ale príliš to na ňom poznať nie je a ani oň ktovieako nejde. Ide o scenár a hercov. Scenár je neobyčajne originálny a v prítomnosti špičkovej profesionálky Jodie Fosterovej (povestnej, ako Russell Crowe, prísnym výberom rolí), sa dobrými hercami stávajú aj Richard Gere a Bill Pullman (vychutnajte si potom nečakanú roličku ako vždy jedinečného Jamesa Earla Jonesa).(30.8.2008)

Vskutku to chtělo nějak zakouzlit se scénářem, protože takhle předvídatelný a lineárně plynoucí příběh se jen tak nevidí. Návrat Sommersbyho by mohl sloužit jako šablona, poněvadž zde nalezneme všechny charakteristiky romantického dramatu. A dokonce v naprosto čiré podobě, protože Amiel nenabízí nic navíc. Naštěstí mu neskutečným způsobem pomáhají 1) kvalitní vizuál, včetně nadstandardní kamery 2) trefený dobový feeling a chytlavé prostředí americké Jihu v časech rekonstrukce po americké občanské válce 3) vynikající Jodie Foster, jež válcuje sympatického Gerea od začátku do konce 4) okouzlující hudba Dannyho Elfmana, jehož nadpozemské tóny jemně suplují chybějící emoční hloubku. Ústřední dvojice není špatná a nelze říci, že by chemie absentovala, leč jejich sbližování je zachyceno neobratně a zoufale bez nápadu. Chybí skutečně silný moment, který by posloužil jako předkrm a odrazový můstek k jasně narýsovaném, avšak nesmírně emotivnímu konci. Amiel nezvládl především tu romantiku, čímž značně otupil celkové vyznění dojemného venkovského dobrodružství o lásce, naději, neústupnosti, zoufalství a cti (ač to zní skoro absurdně). Na každého jednou dojde, i na "Sommersbyho". Nicméně jsem měkejš + jedná se o moji oblíbenou část amerických dějin, takže nakonec smířlivých 7/10!(24.3.2013)

• - Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)

• - Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)