Návrat Sommersbyho

Sommersby

Návrat Sommersbyho

Drama / Dobrodružný / Romantický

Francie / USA, 1993, 114 min

Sommersby proti Townsendovi, Sever proti Jihu, postřik proti housenkám aneb pokud neexistuje poznávací znamení v podobě pihy o velikosti mexického dolaru na penisu, jsou jižanské manželky ve věci rozpoznání chotě v koncích.. Po letech jsem si zase dal Konec starých časů na Sommersbyovic farmě a ujistil se, že krom výkonu J.Foster není o co stát. Jednoduše nalinkovaný příběh si sice své obecenstvo zaslouženě najde a z jejich slzných kanálků udělá zavlažovací zařízení, ovšem já, ač v zásadě proti romantickým dramatům nic nemám, jsem se tentokrát nemohl dočkat, až se ten ulhaný schizofrenik bude houpat v jižním vánku od tabákových plantáží..(10.4.2012)

Nechápu, proč tento remake vůbec vzniknul. Jen krátce: od počátku i tomu, kdo neviděl originál, bylo jasné, jak to dopadne. Richard Gere byl zase naprosto příšerný, konečně snad s výjimkou Cotton Clubu byl hrozný všude, patos z toho ve druhé půli jen kape, stopáž byla na tak primitivní příběh minimálně o dvacet minut předimenzovaná... Jedině opět výborná Jodie vyšoupla tenhle kousek v mém vnímání někam tak k 55%.(9.3.2010)

Zajímavé, trochu nevěrohodné, ale přesto docela příjemné romantické drama s velmi dobrou Jodii Fosterovou. Bohužel to se (už skoro tradičně) nedá říci o Richardu Gereovi. Já tomu chlapovi prostě nemůžu přijít na chuť. Podle mě tenhle herec těží jen ze svého "dizajnu" a o nějakém hereckém mistrovství si maximálně nechává zdát. Ovšem ještě jsem neviděl Chicago, třeba mě tam mile překvapí. Každopádně v tomhle snímku zůstal věrný svému chudičkému hereckému rejstříku a nepředvedl nic, čím by mě dostal.(26.4.2003)

„Ale žili by ste!“ – „Bez mena?“ Britský režisér Jon Amiel je dnes známy ako rutinérsky tvorca viac (JADRO) a menej (heist movie PASCA) hlúpych filmov... a v minulosti na tom tento prevažne seriálový filmár nebol o nič lepšie, len si spomeňme na zvláštne priemerný serial killer VRAŽDY PODĽA PREDLOHY (1995), nevraviac o vyložene nevydarenom pokuse o komédiu MUŽ, KTORÝ VEDEL PRÍLIŠ MÁLO (1997), takže francúzsko-americká historická dramatická milostná freska NÁVRAT SOMMERSBYHO vlastne patrí k tomu najlepšiemu, čo doteraz nakrútil. Našťastie k tomuto skonštatovaniu nedôjdeme len kvôli tomu, že ju porovnávame so zvyškom jeho nenápaditej tvorby, ale skrátka preto, že je to kvalitný film. Rozpočet nie je z najväčších, ale príliš to na ňom poznať nie je a ani oň ktovieako nejde. Ide o scenár a hercov. Scenár je neobyčajne originálny a v prítomnosti špičkovej profesionálky Jodie Fosterovej (povestnej, ako Russell Crowe, prísnym výberom rolí), sa dobrými hercami stávajú aj Richard Gere a Bill Pullman (vychutnajte si potom nečakanú roličku ako vždy jedinečného Jamesa Earla Jonesa).(30.8.2008)

Takže. Čekala jsem, že uvidím přesně ten typ filmů, který mám tak ráda. Něco historickýho, hodně dramatickýho, romantickýho - prostě něco, u čeho si popláču. No co o to, historický to bylo, ale ten zbytek tam tak nějak chyběl. Jedinej, kdo za něco stál byla Jodie Foster. Postava Richarda Gerea mě nijak neoslovila, možná proto jsem konec filmu prozívala. No ale nedá se upřít, že je to dobře natočený...(23.8.2008)

• - Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)

• - Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)