Návrat Sommersbyho

Sommersby

Návrat Sommersbyho

Drama / Dobrodružný / Romantický

Francie / USA, 1993, 114 min

Po letech strávených ve válce se Jack Sommersby (Richard Gere) vrací zpět do svého rodného městečka. Všichni jeho návrat oslavují, až na jeho ženu Laurel (Jodie Foster), která má obavy, že se Jack bude chovat stejně násilnicky jako před odchodem. Ale on je nyní úplně jiný - až Laurel získává téměř jistotu, že jde o jiného muže, který je jejímu manželovi velice podobný. Pak je ale Jack obviněn z vraždy, a jedinou jeho šancí na život je odhalení pravé identity ... Tento film mám vcelku rád - sice při jeho sledování neslintám nadšením, ale semtam vytáhnu DVDéčko a příjemně se odreaguju. Víc mne baví první polovina filmu, ve které se nic moc neděje, ale člověka tak nějak film naplňuje pohodou. Ta druhá je o pak o něco málo slabší, soudní proces mne moc nebavil, a hlavně bych chtěl vidět jakéhokoliv soudce jak nechá v soudní síni tlachat manžela s manželkou. Po herecké stránce jsem taky docela spokojen, Richard Gere, Jodie Foster či Bill Pulman jsou zárukou kvalitního herectví, a ani tady tomu není jinak. Prostě celkově příjemný odpočinkový film..(22.10.2012)

Vskutku to chtělo nějak zakouzlit se scénářem, protože takhle předvídatelný a lineárně plynoucí příběh se jen tak nevidí. Návrat Sommersbyho by mohl sloužit jako šablona, poněvadž zde nalezneme všechny charakteristiky romantického dramatu. A dokonce v naprosto čiré podobě, protože Amiel nenabízí nic navíc. Naštěstí mu neskutečným způsobem pomáhají 1) kvalitní vizuál, včetně nadstandardní kamery 2) trefený dobový feeling a chytlavé prostředí americké Jihu v časech rekonstrukce po americké občanské válce 3) vynikající Jodie Foster, jež válcuje sympatického Gerea od začátku do konce 4) okouzlující hudba Dannyho Elfmana, jehož nadpozemské tóny jemně suplují chybějící emoční hloubku. Ústřední dvojice není špatná a nelze říci, že by chemie absentovala, leč jejich sbližování je zachyceno neobratně a zoufale bez nápadu. Chybí skutečně silný moment, který by posloužil jako předkrm a odrazový můstek k jasně narýsovaném, avšak nesmírně emotivnímu konci. Amiel nezvládl především tu romantiku, čímž značně otupil celkové vyznění dojemného venkovského dobrodružství o lásce, naději, neústupnosti, zoufalství a cti (ač to zní skoro absurdně). Na každého jednou dojde, i na "Sommersbyho". Nicméně jsem měkejš + jedná se o moji oblíbenou část amerických dějin, takže nakonec smířlivých 7/10!(24.3.2013)

Nebylo to tak špatný. Ale jak už je u Amiela zvykem, tak tam byl hrozně vidět jeho rukopis. Ty jeho nevěrohodný,naivní a klišovitý dialogy jsou hrůza. Tenhle snímek měl IMHO obrovskej potenciál , avšak blbou režií se to dost zkazilo. Ten konec s tím soudem se mohl natočit mnohem líp, víc dramatičtěji a napínavěji...(2.9.2006)

Takže. Čekala jsem, že uvidím přesně ten typ filmů, který mám tak ráda. Něco historickýho, hodně dramatickýho, romantickýho - prostě něco, u čeho si popláču. No co o to, historický to bylo, ale ten zbytek tam tak nějak chyběl. Jedinej, kdo za něco stál byla Jodie Foster. Postava Richarda Gerea mě nijak neoslovila, možná proto jsem konec filmu prozívala. No ale nedá se upřít, že je to dobře natočený...(23.8.2008)

Romantický příběh o vojákovy který se vrátí domů a po vřelém přijetí jak ve vesnici tak u své ženy se snaží zachránit vesnici od bídy tím že se rozhodnou pěstovat místo obvyklích plodin tabák,ale jeho návrat má i odpůrce kteří ho moc nemusí.Herecké výkony dobré,nej oceňuji J.Foster ale celkově pro mě až moc romantiky.(1.12.2015)

• - Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)

• - Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)