Návrat Sommersbyho

Sommersby

Návrat Sommersbyho

Drama / Dobrodružný / Romantický

Francie / USA, 1993, 114 min

Výborná romantika, ktorá je znesiteľná aj pre mňa a po dnešnom opätovnom pozretí hlavných záverečných scén neváham nad 4* hodnotením. Výborné výkony hlavnej dvojice vynikli najmä v súdnej sieni a v ich súkromí. SPOILER Som rád, že sa tvorcovia nedali zlákať zmeniť záver na happy-end, čo by mohlo celý dojem z filmu pokaziť.(1.5.2013)

Romantický příběh o vojákovy který se vrátí domů a po vřelém přijetí jak ve vesnici tak u své ženy se snaží zachránit vesnici od bídy tím že se rozhodnou pěstovat místo obvyklích plodin tabák,ale jeho návrat má i odpůrce kteří ho moc nemusí.Herecké výkony dobré,nej oceňuji J.Foster ale celkově pro mě až moc romantiky.(1.12.2015)

Takže. Čekala jsem, že uvidím přesně ten typ filmů, který mám tak ráda. Něco historickýho, hodně dramatickýho, romantickýho - prostě něco, u čeho si popláču. No co o to, historický to bylo, ale ten zbytek tam tak nějak chyběl. Jedinej, kdo za něco stál byla Jodie Foster. Postava Richarda Gerea mě nijak neoslovila, možná proto jsem konec filmu prozívala. No ale nedá se upřít, že je to dobře natočený...(23.8.2008)

Případ, dnes už ovšem jen příběh, Martina Guerra neztratil od 16. století, svoje magické napětí v hledání podstaty osobnosti a její možné zaměnitelnosti. Svůj vlastní osud je to, čeho si asi ceníme nejvíce - ani ten, jehož osobní historie není záviděníhodná, nechce chodit v cizích botách (viz scéna u ševce, která se opakuje ve všech verzích). V tomto kontextu upozorňuji na skvělou a mimořádně napínavou rozhlasovou hru Michala Lázňovského: Případ Martina Guerra. Přitom komerční verze Jona Amiela má ovšem také své kouzlo, i když se mu dá mnohé vytknout. Předně první půlka je mnohem lepší než ta druhá; a především změny na venkově vyžadují dlouho dobu, ani v Rusku nešla kolektivizace tak rychle. Na rozdíl od nepatřičně zromantizovaného příběhu, bylo realisticky podáno pěstování virginského tabáku, který kvete růžově a květy se zaštipují, a také se musí fermentovat, protože je slabý (já jsem při filmu kouřil svůj silný selský tabák, též fermentovaný, ale zředěný listem podbělu, mařinkou vonnou a konopím, navíc zpracovaný technologií lorda Cavendishe se zázvorovým likérem). Pozn.: na rozdíl od většiny recenzentů mě herci moc nebavily. Mám pocit (i z jiných filmů), jako by Richard Gere udělal občas nějaké gesto nebo nasadil nějako grimasu atp., které nejsou v souladu s postavou, kterou hraje. Ale ještě k filmu: Martina Guerra (nezaměnit s Richardem Gerem) byl pověšen za to, že si osvojil cizí identitu a požíval výhod, která mu přinášela. Je takové vyústění možné i nyní? Nebo je tak nepochopitelné, že se musela zkonstruovat "další vražda"?(5.5.2016)

Velmi dojemné romantické drama, ve kterém Jodie Foster předvedla další ze svých strhujících výkonů. Richard Gere se také docela snaží, ale na svou kolegyni zkrátka nemá. Průběh filmu je takový pozvolný, ale k závěru se děj začíná vyostřovat. Konec je velmi dojemný a docela dost mě překvapil, čekal jsem daší happy end, ale ten se díky Bohu nedostavil. Jediné co bych opravdu nedoporučil je český dabing - Sabina Laurinová a její unilý a jemný hlásek se k Jodie Foster prostě nehodí.(28.9.2007)

• - Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)

• - Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)