Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, dávno považovaný za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje na návrat muže zprvu nejistě. Vychovává syna a naučila se s pomocí přítele Orina pracovat na rodinné farmě. Jack Sommersby nebyl nikdy považován za příliš přívětivého člověka. Ale tento muž, který nečekaně přichází na farmu zarostlý k nepoznání, působí najednou něžně a soucitně. Je to právě Jack Sommersby, který spojí vesničany a nabádá je, aby za poslední úspory obnovili poničené tabákové plantáže. Svému slovu dostojí a za vybrané peníze doveze vzácná semínka tabáku. Laurel pocítí ke svému manželovi nikdy nepoznanou lásku. Jednoho dne se ale přihlásí ke slovu minulost a s ní i těžké obvinění z vraždy. Má však cenu odkrývat pravdu, když lež je někdy čestnějším řešením? Snímek natočil britský režisér Jon Amiel jako remake francouzského filmu Návrat Martina Guerra (1982), zasazeného do středověké Francie, v němž titulní roli ztělesnil Gérard Depardieu. V hlavních rolích americké verze milostného dramatu uvidíme také vynikající herce, Richarda Gerea a Jodii Fosterovou. (Česká televize)

Ingtar2

Movie Challenge Máj 2022/Griph #1: Dobre, na rovinu priznávam, pozerať film s ruskými titulkami je fakt haluz - ale to nič nemení na tom, že tento film je naozaj zvláštny úkaz. Prvú polovicu ide pomaly ako autobus plný miestnej šľachty z Popradu do Spišského Štiavnika ktorému zhorela prevodovka (nič príjemné, odkúšané za vás), len na to, aby sa v druhej polovici z toho stala nadpriemerne dobrá dráma zo súdneho prostredia s predvídateľným koncom. Prostredie je vystihnuté dobre, herci hrajú čo majú (tu nerozumiem ospevovaniu Jodie Foster, minimálne scéna pri ktorej ju švacne o pole je ako vystrihnutá z Živého biča), kamera si "odvádza svoju štandardnú prácu" a aj keď hudba nie je úplne na zahodenie, myslím, že Elfman spravil už aj lepšie soundtracky - minimálne v tohtoročnom Multiverse of Madness. Tl;dr: Ide o mierne nadpriemernú dobovú romantickú drámu ktorej akosi chýba humor, ľahkosť a zrozumiteľné odkomunikovanie záveru - ktorý bol mimochodom celkom podarený. Podobných námetov bolo za posledné roky dosť, a napríklad také Gieokeui bam sa s tým pohralo o dosť lepšie - minimálne originálnejšie. Celkovo je to za 60%, 3*. ()

Anderton

Hovorí sa, že na Návrate Sommersbyho nie je nič zlé, pokiaľ ste nevideli francúzsky originál. Ten som nevidel, tak môžem skonštatovať, že na Návrate Sommersbyho nie je nič zlé. Videl som ho v roku vzniku a aj nejakých sedem rokov potom a stále sa mi film páčil. Pri čísle dva asi aj ostane, myslím, že tento žáner je určený skôr ženám a dnes už by som si to pozrel iba s nejakou ženou. ()

quokam

Uchvatny, az Kristovsky pribeh o podvodnickovi a dezerterovi, ktery mozna mel puvodne v umyslu vybrat penize komunity a zmizet, ale nakonec prijal sanci zit poradny zivot a prijal ji se vsemi dusledky a se vsi zodpovednosti.  Zena se mi smeje, ze nejradeji mam filmy, na jehoz konci umre hlavni hrdina. Nadhena vyprava, zivotni herecke vykony Richarda i Jodie, na vyssi level film povysuje take J.E.Jones a obhajuje B. Pullman. Zaujal mne uz i trailer, ktery kdysi davno vysilala Nova. Nepovedla se snad jenom scena, kdy Jodie holi uz oholeneho Richarda, ale to uz je detajl. Za mne uchvatnych sto pro. ()

k212

Sommersby je prachsprostý ubrečený cajdák, který si člověk buď zamiluje nebo ho zákonitě nesnáší. Mě si získal na 100% a kdykoliv ho v bedýnce s pohyblivými obrázky dávají, nenechám si ho ujít. Nicméně to neomlouvá jeho okaté nedostatky v rovině filmařské, nezáživná režie, lehce nedotažený scénář, plně ne zcela využitá Elfmanova hudba, i když sama o sobě je výtečná. K hercům nemám výtky. 70%. ()

haWranka

Takže. Čekala jsem, že uvidím přesně ten typ filmů, který mám tak ráda. Něco historickýho, hodně dramatickýho, romantickýho - prostě něco, u čeho si popláču. No co o to, historický to bylo, ale ten zbytek tam tak nějak chyběl. Jedinej, kdo za něco stál byla Jodie Foster. Postava Richarda Gerea mě nijak neoslovila, možná proto jsem konec filmu prozívala. No ale nedá se upřít, že je to dobře natočený... ()

• Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)
  • Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)