Chaplinův neutuchající herecký koncert, kterým si definitivně pojistil svou nesmrtelnost a v mých očích i titul samotného patrona herectví. Jeho kreace coby diktátora Hynkela (no zkrátka Hitlera) uvádí v úžas jak neuvěřitelným smyslem pro situační komiku, tak i viditelným zápalem a precizností, s jakými se Chaplin této role zhostil a udělal z ní legendu. S přechodem na zvukový film si navíc mistr také poradil naprosto bravurně a scénář plný šťavnatých pokojových dialogů, neodolatelně hašteřivé němčiny a příjemných groteskních prvků patří k tomu nejzábavnějšímu a nejpromyšlenějšímu, co jsme mohli ve veselém žánru kdy vidět a slyšet. Nemluvě ještě o důležitém poselství, které je v závěru vyklopeno možná až moc pateticky, ale i po letech neztrácí žádnou váhu a je stále aktuální jako nic jiného. Jo a pro zajímavost, sám Hitler měl údajně Diktátora v oblibě a nechával si ho často pouštět. ...... Ve filmech se asi vyznal no. :-) 90%(14.8.2013)

Tak tohle je opravdu kultovní záležitost. Do filmu jsem šel s despektem. Dost starých filmů časem ztrácí svoje kouzlo, třeba takový Občan Kane mi nic neříká. Ale tohle je kouzelné. Opravdu jsem nečekal, že se u tak starého hollywoodského filmu budu smát, ale ono ano. To jak Chaplin zesměšňuje Ádu je geniální.(25.4.2005)

Chaplin je vynikající, Hitlera měl skvěle nastudovaného a navíc ta podoba… Film ale místy nudí a je vidět, že v Americe nikdo nevěděl, jaké hrůzy se v Evropě dějí. Sám Chaplin se vyjádřil, že kdyby to věděl, tak by tento snímek nikdy nespatřil světlo promítačky. Zajímalo by mě, co si o filmu myslel Hitler, když koukal na hereckou exibici geniálního žida, který jako by mu z oka vypadl. Kdyby věděl, že někde v za velkou louží je židovský herec, který ještě před ním začal nosit jeho pověstný knírek, tak by si asi odpustil další originální nápad jako pozdrav římských vojáků a hákový kříž a tento velmi důležitý protiválečný snímek by nejspíš nikdy nevznikl.(27.10.2008)

Film, který mi poprvé ukázal Chaplina jako skutečného herce. Do té doby to byl pro mě symbolem hezky se pitvořícího komedianta v němých groteskách a já si na jeho filmech až zpětně začal všímat něčeho co mi dříve unikalo. Film trochu dobový, trochu nevyrovnaný, trochu naivní, ale čert to vem. Chaplin je zkrátka génius a zejména jeho role diktátora je něco, na co se opravdu nezapomíná.(5.6.2005)

Nádherná dobová protihitlerovská propaganda. Chaplin se mluveného filmu obával, a tak ještě v roce 1936 v Moderní době pouze zpíval. Ale jeho ztvárnění Hitlera je geniální a jeho komika je stále nepřekonatelná. Film má poselství světu, že každý režim, který je založen na potlačování práv určitých skupin obyvatelstva, je předem určen k záhubě. Važme si demokracie! Zajímavosti: Chaplin dostal nápad natočit parodii na Hitlera, když jeho přítel Alexander Korda poznamenal, že je Hitlerovi podobný. *** Chaplin řekl, že věděl, jaká zvěrstva nacisté provádějí, ale „nemohl si tropit žerty z jejich vražedného šílenství“, proto film zaměřil na zesměšnění nacistické ideologie. *** Film se začal natáčet již v roce 1937, kdy mnoho lidí nevidělo nacisty jako hrozby, to se změnilo s uvedením filmu do kin v roce 1940. *** Němčina, kterou diktátor mluví je kompletní nesmysl. Jazyk, ve kterém jsou vývěsní štíty, plakáty atd. v židovské čtvrti je esperanto, jazyk, který vytvořil v roce 1887 polský žid doktor L. L. Zamenhof. *** Když šel film do světa, Hitler ho zakázal ve všech zemích obsazených nacisty. V Portugalsku se však film dvakrát promítal. Bohužel nevíme, jak na to reagoval sám Hitler. *** Další kopie se dostala k německým vojákům z Řecka. Ti se zprvu smáli, než si uvědomili o co vlastně jde. Jedni z biograf opustili, jiní hlásili, že do promítacího plátna vystřelili pár ran. *** Toto byl poslední film, ve kterém se Chaplin objevil jako tulák, s buřinkou a typickou chůzí. *** Jedná se o první film ve kterém Chaplin mluví, v Moderní době pouze zpíval. *** Scéna, ve které si Chaplin hraje s glóbem, má původ v roce 1928, v Chaplinově vlastním filmu. *** Ve španělsku se film nesměl promítat do roku 1975, kdy zemřel fašistický diktátor Franco. *** Chaplin pojmenoval postavu, kterou hrála Paulette Goddard, Hannah – po své matce. *** Dělostřelectvo Velká Berta nebylo ve skutečnosti používáno proti Francouzům, ale Belgičanům. *** Film se točil 539 dní. *** Podle Chaplinova životopisce Davida Robinsona, Chaplin pohrdal pomocnými scénáristy a odmítal se řídit jejich vedením, což má za následek některé špatné souvislosti ve filmu. *** Chaplin napsal celý scénář, mimo německých výstupů, které byly improvizované. Mimo to napsal také každý pohyb při jeho tanci se zeměkoulí. *** V Itálii byly všechny scény s Mussoliniho ženou vystřihnuty jako výraz úcty k vdově po ducem. Plná verze byla v Itálii k vidění až po roce 2002. *** Během Hynkelovy řeči je několik slov rozpoznatelných. Nejpopulárnější je: Wienerschnitzel a Sauerkraut. Dalšími jsou Leberwurst a Blitzkrieg. Ač řeč vypadá německy, je to nesrozumitelné breptání. Hynkel několikrát pronese ´cheese und cracken´ jako výraz oplzlosti. *** Když mladý syn režiséra Sydney Chaplin poprvé viděl scénu, ve které vypadne ze superzbraně nábojnice, dal se do hlasitého smíchu, díky čemuž se záběr musel opakovat. *** Chaplin považoval Hitlera za jednoho z největších herců všech dob, zatímco Hitler považoval Chaplina za žida. *** Když Chaplin poprvé oznámil, že chce tento film natočit, byla britská vláda proti, protože to považovala za provokaci, protože se chtěla s Německem usmířit. Jakmile vstoupila Británie do války, její postoj se změnil. *** Závěrečná scéna trvá více než pět minut. *** Film získal v roce 1940 pět nominací, avšak ani jednu neproměnil v Oscara, což Chaplina dost mrzelo. Tehdy poprvé nebyli vítězové známi dopředu. *** Tento film Chaplinovi vydělal úplně nejvíc. *** Když se prezident Roosevelt dozvěděl, že někteří lidí Chaplina od točení filmu odrazují, sám se osobně zasadil o to, aby byl natočen. *** Douglas Fairbanks navštívil film v roce 1939 a téměř neovladatelně se smál ve scéně, kdy ho Chaplin parodoval. To bylo naposledy co ho Chaplin viděl. Zemřel krátce poté. *** Generál Eisenhower požadoval pro vnitřní posílení francouzského lidu i francouzskou verzi filmu. *** Během filmování se zhoršil vztah Chaplina s Paulette Goddardovou, jeho ženou, ale oba se vztah snažili zachránit. V roce 1942 se rozvedli v dobrém a Chaplin byl finančně velkorysý. V roce 1960 oba žili ve Švýcarsku, ale nestýkali se. Oba však toužili po tom se setkat. Jednou se jim to podařilo v kavárně a to bylo naposledy co se viděli. Jejím posledním manželem byl Erich Maria Remarque. *** Chaplin byl o 4 dny starší než Hitler.(8.5.2009)

• - Adolf Hitler dostal údajně po zhlédnutí filmu dostal záchvat vzteku, což Chaplin považoval za životní úspěch. (Gustik5)

• - Během filmování se zhoršil vztah Chaplina s Paulette Goddardovou, jeho ženou, ale oba se vztah snažili zachránit. V roce 1942 se rozvedli v dobrém a Chaplin byl finančně velkorysý. V roce 1960 oba žili ve Švýcarsku, ale nestýkali se. Oba však toužili po tom se setkat. Jednou se jim to podařilo v kavárně a to bylo naposledy co se viděli. Jejím posledním manželem byl Erich Maria Remarque. (Kulmon)

• - Chaplin pojmenoval postavu, kterou hrála Paulette Goddard, Hannah – po své matce. (Kulmon)