Chaplin je vynikající, Hitlera měl skvěle nastudovaného a navíc ta podoba… Film ale místy nudí a je vidět, že v Americe nikdo nevěděl, jaké hrůzy se v Evropě dějí. Sám Chaplin se vyjádřil, že kdyby to věděl, tak by tento snímek nikdy nespatřil světlo promítačky. Zajímalo by mě, co si o filmu myslel Hitler, když koukal na hereckou exibici geniálního žida, který jako by mu z oka vypadl. Kdyby věděl, že někde v za velkou louží je židovský herec, který ještě před ním začal nosit jeho pověstný knírek, tak by si asi odpustil další originální nápad jako pozdrav římských vojáků a hákový kříž a tento velmi důležitý protiválečný snímek by nejspíš nikdy nevznikl.(27.10.2008)

V komediích mi obvykle vadí dramatické okamžiky a v dramatech zase fóry jakoby vystřižené z grotesky. Diktátor nabízí obojí a přesto se nad to dokážu povznést. Patrně za to může ta neuvěřitelně pozitivní výzva k tomu, aby se lidé k sobě chovali slušně, žili si šťastné životy a zbavili se diktátorů. Přesto si dovolím vyjádřit jednu výtku, neboť se nemohu zbavit pocitu, že Hynkel zdaleka nedosahoval Napaloniho charismatu a já tak nějak nemohu uvěřit, že nejmocnějším diktátorem světa je právě on. Napaloni zkrátka vypadal tak, že by si Hynkela dal k obědu společně s Tománií, Osterlichem i Tramtárií a slova žádného holiče by na tom nemohla nic změnit. Přesto jsem rád, že změnila.(17.8.2015)

Nádherná dobová protihitlerovská propaganda. Chaplin se mluveného filmu obával, a tak ještě v roce 1936 v Moderní době pouze zpíval. Ale jeho ztvárnění Hitlera je geniální a jeho komika je stále nepřekonatelná. Film má poselství světu, že každý režim, který je založen na potlačování práv určitých skupin obyvatelstva, je předem určen k záhubě. Važme si demokracie! Zajímavosti: Chaplin dostal nápad natočit parodii na Hitlera, když jeho přítel Alexander Korda poznamenal, že je Hitlerovi podobný. *** Chaplin řekl, že věděl, jaká zvěrstva nacisté provádějí, ale „nemohl si tropit žerty z jejich vražedného šílenství“, proto film zaměřil na zesměšnění nacistické ideologie. *** Film se začal natáčet již v roce 1937, kdy mnoho lidí nevidělo nacisty jako hrozby, to se změnilo s uvedením filmu do kin v roce 1940. *** Němčina, kterou diktátor mluví je kompletní nesmysl. Jazyk, ve kterém jsou vývěsní štíty, plakáty atd. v židovské čtvrti je esperanto, jazyk, který vytvořil v roce 1887 polský žid doktor L. L. Zamenhof. *** Když šel film do světa, Hitler ho zakázal ve všech zemích obsazených nacisty. V Portugalsku se však film dvakrát promítal. Bohužel nevíme, jak na to reagoval sám Hitler. *** Další kopie se dostala k německým vojákům z Řecka. Ti se zprvu smáli, než si uvědomili o co vlastně jde. Jedni z biograf opustili, jiní hlásili, že do promítacího plátna vystřelili pár ran. *** Toto byl poslední film, ve kterém se Chaplin objevil jako tulák, s buřinkou a typickou chůzí. *** Jedná se o první film ve kterém Chaplin mluví, v Moderní době pouze zpíval. *** Scéna, ve které si Chaplin hraje s glóbem, má původ v roce 1928, v Chaplinově vlastním filmu. *** Ve španělsku se film nesměl promítat do roku 1975, kdy zemřel fašistický diktátor Franco. *** Chaplin pojmenoval postavu, kterou hrála Paulette Goddard, Hannah – po své matce. *** Dělostřelectvo Velká Berta nebylo ve skutečnosti používáno proti Francouzům, ale Belgičanům. *** Film se točil 539 dní. *** Podle Chaplinova životopisce Davida Robinsona, Chaplin pohrdal pomocnými scénáristy a odmítal se řídit jejich vedením, což má za následek některé špatné souvislosti ve filmu. *** Chaplin napsal celý scénář, mimo německých výstupů, které byly improvizované. Mimo to napsal také každý pohyb při jeho tanci se zeměkoulí. *** V Itálii byly všechny scény s Mussoliniho ženou vystřihnuty jako výraz úcty k vdově po ducem. Plná verze byla v Itálii k vidění až po roce 2002. *** Během Hynkelovy řeči je několik slov rozpoznatelných. Nejpopulárnější je: Wienerschnitzel a Sauerkraut. Dalšími jsou Leberwurst a Blitzkrieg. Ač řeč vypadá německy, je to nesrozumitelné breptání. Hynkel několikrát pronese ´cheese und cracken´ jako výraz oplzlosti. *** Když mladý syn režiséra Sydney Chaplin poprvé viděl scénu, ve které vypadne ze superzbraně nábojnice, dal se do hlasitého smíchu, díky čemuž se záběr musel opakovat. *** Chaplin považoval Hitlera za jednoho z největších herců všech dob, zatímco Hitler považoval Chaplina za žida. *** Když Chaplin poprvé oznámil, že chce tento film natočit, byla britská vláda proti, protože to považovala za provokaci, protože se chtěla s Německem usmířit. Jakmile vstoupila Británie do války, její postoj se změnil. *** Závěrečná scéna trvá více než pět minut. *** Film získal v roce 1940 pět nominací, avšak ani jednu neproměnil v Oscara, což Chaplina dost mrzelo. Tehdy poprvé nebyli vítězové známi dopředu. *** Tento film Chaplinovi vydělal úplně nejvíc. *** Když se prezident Roosevelt dozvěděl, že někteří lidí Chaplina od točení filmu odrazují, sám se osobně zasadil o to, aby byl natočen. *** Douglas Fairbanks navštívil film v roce 1939 a téměř neovladatelně se smál ve scéně, kdy ho Chaplin parodoval. To bylo naposledy co ho Chaplin viděl. Zemřel krátce poté. *** Generál Eisenhower požadoval pro vnitřní posílení francouzského lidu i francouzskou verzi filmu. *** Během filmování se zhoršil vztah Chaplina s Paulette Goddardovou, jeho ženou, ale oba se vztah snažili zachránit. V roce 1942 se rozvedli v dobrém a Chaplin byl finančně velkorysý. V roce 1960 oba žili ve Švýcarsku, ale nestýkali se. Oba však toužili po tom se setkat. Jednou se jim to podařilo v kavárně a to bylo naposledy co se viděli. Jejím posledním manželem byl Erich Maria Remarque. *** Chaplin byl o 4 dny starší než Hitler.(8.5.2009)

Diktátor je film, u kterého se smějete, ale zároveň vás z něj občas zamrazí a v tom je jeho síla. Dokonalé zesměšnění Hitlera a jemu podobných, zvláště když vezmeme v potaz dobu vzniku filmu. Stopáž je sice poněkud delší, ale stejně to uteče jako nic, a jen ten konec je z dnešního pohledu možná trochu mimo, avšak celkový dojem z Diktátora to rozhodně nesnižuje.(24.10.2007)

Císařův holič a holičův císař - méně pohádkový, více výsměšný (i směšný) a hodně podobně vypointovaný... a tak se jedna z mnoha mezer v mém klasickém filmovém vzdělání nestala otravnou položkou na odškrtnutí v pomyslném sloupci viděla jsem, naopak zaujala čestné místo pod nadpisem je mi potěšením, že jsem viděla.(15.10.2014)

• - Film získal v roce 1940 pět nominací, avšak ani jednu neproměnil v Oscara, což Chaplina dost mrzelo. Tehdy poprvé nebyli vítězové známi dopředu. (Kulmon)

• - Prvním impulsem pro natočení filmu byla pro Chaplina NSDAP brožurka s názvem "Židé tě sledují", kde se o něm psalo jako o odporném šaškovi. (hot_spot)

• - Chaplin napsal celý scénář, mimo německých výstupů, které byly improvizované. Mimo to napsal také každý pohyb při jeho tanci se zeměkoulí. (Kulmon)