• iamek

Komedie u které jsem se nesmál a spíše jsem se cítil trapně. Chaplina mám rád za Světla velkoměsta a Moderní dobu, ale Diktátor mě minul velkým obloukem. Možná kdyby se ve filmu nemluvilo tak by to mělo větší kouzlo. Ale scény kdy Chaplin paroduje Hitlera jsou docela dobré. Hlavně schůzka s Mussolinim.(29.11.2010)

Některé bezmála geniální scény střídají ty slabší, naštěstí v silném nepoměru. Každopádně se ale Chaplinovi musí nechat odvaha s uvedením tohoto filmu. Je tu i několik zajímavých filmařských nápadů. Například scéna v letadle, kdy je skvěle využita kamera nebo při projevu, kde je zase vychytaný zvuk. Hlavně je to ale o poselství, které dodnes neztratilo a naopak až později se ukázala Chaplinova předvídavost, kterou mělo mít v jeho době víc lidí. Humor a nadhled, který ale nezlehčuje a nezesměšňuje téma, je velmi vzácný. Objektivně čtyři hvězdy za možná až moc dojemné finále, ale já jich musím dát pět. PS: Už jen za to, jak se Hitler při soukromém promítání musel tvářit, musíme tenhle film milovat...(4.9.2009)

Císařův holič a holičův císař - méně pohádkový, více výsměšný (i směšný) a hodně podobně vypointovaný... a tak se jedna z mnoha mezer v mém klasickém filmovém vzdělání nestala otravnou položkou na odškrtnutí v pomyslném sloupci viděla jsem, naopak zaujala čestné místo pod nadpisem je mi potěšením, že jsem viděla.(15.10.2014)

Chaplinův neutuchající herecký koncert, kterým si definitivně pojistil svou nesmrtelnost a v mých očích i titul samotného patrona herectví. Jeho kreace coby diktátora Hynkela (no zkrátka Hitlera) uvádí v úžas jak neuvěřitelným smyslem pro situační komiku, tak i viditelným zápalem a precizností, s jakými se Chaplin této role zhostil a udělal z ní legendu. S přechodem na zvukový film si navíc mistr také poradil naprosto bravurně a scénář plný šťavnatých pokojových dialogů, neodolatelně hašteřivé němčiny a příjemných groteskních prvků patří k tomu nejzábavnějšímu a nejpromyšlenějšímu, co jsme mohli ve veselém žánru kdy vidět a slyšet. Nemluvě ještě o důležitém poselství, které je v závěru vyklopeno možná až moc pateticky, ale i po letech neztrácí žádnou váhu a je stále aktuální jako nic jiného. Jo a pro zajímavost, sám Hitler měl údajně Diktátora v oblibě a nechával si ho často pouštět. ...... Ve filmech se asi vyznal no. :-) 90%(14.8.2013)

75% Na Hitlera bylo natočeno mnoho parodií, tato se ale v něčem zásadním liší, Velký diktátor byl natočen za Hitlerova života a Hitler ho prý viděl a také okamžitě zakázal (už jen proto že Chaplin byl Žid). navíc film se začal natáčet v roce 1937, tedy dávno před tím, než vůbec vypukla světová válka. Mimo jiné velkou mírou dopomohl i k tomu, že se o Hitlerových zvěrstvech dozvěděli za oceánem, kde nebylo příliš známo, co Hitler provádí Židům. Když Chaplin poprvé oznámil, že chce tento film natočit, byla britská vláda proti, protože to považovala za provokaci a chtěla se s Německem usmířit. Tyhle všechny informace jsou nutné pro pochopení, proč je film takový jaký je. Z dnešního pohledu je závěr filmu trapně patetický až se divákovi asociují latinské telenovely, ale ve své době to mělo úplně jiný smysl a účinek a snadno to chaplinovi odpustím. Navíc mam pocit že Chaplin byl ještě o chloupek lepší režisér než herec a tam kde tento film tolik nesrší humorem (skoro bych řek, že s chaplinových komedíí je tato nejméně vtipná), o to více viníká režijní práce, takže diktátor se dá v klidu pojmout i jako velmi solidní dobrodružný film, kde nechybí napětí, hlášky i spád.(3.1.2008)

• - Adolf Hitler dostal údajně po zhlédnutí filmu dostal záchvat vzteku, což Chaplin považoval za životní úspěch. (Gustik5)

• - Chaplin dostal nápad natočit parodii na Hitlera, když jeho přítel Alexander Korda poznamenal, že je Hitlerovi podobný. (Kulmon)

• - Chaplin byl o 4 dny starší než Hitler. (Kulmon)