• dopitak
  ***

  Takový žánrový pelmel. Psychologické drama s prvky mysteriózna, romantiky. Díky Cupákovu něžnému projevu se postava čekatele Franziskuse, po řeholním slibu mnicha Medarda, stává sympatickou. V rolích osudových žen Dvorská a Schallerová. Vyniká i Lukavský, němečtí herci ale převažují. Co se mi nelíbilo (a obecně mě štve u podobných filmů velmi často), jsou ty snové scény. Tady je jich i postav v nich hodně, ale vyznával jsem se v tom jen velmi nesnadno.(26.2.2018)

 • eraserhead666
  ***

  Dvě marx-leninské země se spojily, vzali si mysteriozní předlohu E. T. A. Hoffmana a natočili antikatolickou propagandu, která je docela zajímavá, koukatelná a povedená. Dvorská je úchvatná, obrázky Schallerové si tehdy doufám mladý dělnický proletariát lepil v práci do skříněk. Celé to má zajímavou pochmurnou a bezvýchodnou atmosféru, i když je to všechno tak nějak prvoplánovité a tajemně nepřekvapivě zamotané (až skoro cimrmanovské rodinné vztahy, všichni spojeni se vším a všechno se to točí jen kolem několika předem určených a jasně čitelných postav). Ale jo, ty "ďábelsky-snové" sekvence jsou docela zajímavé a samotný ďábel-našeptávač je pěknej hajzlík.(24.1.2014)

 • majo25
  ***

  Odporúčam nedať sa zavádzať oficiálnym textom, ktorý vraví, že do osudov postáv zasiahne diabol, žiadne planúce oči či pohrávanie sa s mystikou. Je to historická dráma o mníchovi, ktorý sa nechá zviesť svetskou cestou a zaľúbi sa. Toť vsio. Tempo je skôr upadajúce, viackrát príbeh nudí a k postavám som si budoval vzťah iba ťažko. Zaujímavý je až záver, keď cirkevníci začnú kuť pikle a neskôr i vraždiť a odokryje sa tajomstvo o znovuopakujúcej sa histórii.(18.9.2017)

 • SOLOM.
  ***

  Hodně zvláštní německo-československá spolupráce – toto historické drama s náboženskou tématikou, ale zároveň i slušnou akční scénou – opravdu ďábelský mix, který se mohl opírat především o slušně vybrané herce – kteří předvedli solidní výkony a příběh, jenž mne kupodivu nenudil (a to i přesto že pánbíčkářství nesnáším). Pochválení určitě zaslouží jak uhrančivá mrška Milena Dvorská (tady jí to vážně seklo), tak i nadržená Valerie, pardon zbouchnutá Aurelie (mě se nějak ty role Schallerové pletou). Hudební doprovod byl skutečně slušný a Andre Asriel se na něm pořádně vyřádil. 50%(17.12.2013)

 • type_B
  ***

  Jsem v rozpacích - kdysi jsem měl Hoffmanovu knížku Elixír Ďábla, ale ztratila se mi před tím, než jsem ji přečetl. Podobně se mi ztratil smysl filmu, než jsem ho dokoukal. Že by ruka Ďáblova? Elixíry Ďábla působí spíše jako surrealistická koláž romantizujících prvků (a v tom se, mimochodem, podobá Máchovu Máji). Silně mi tento film připomněl i filmové zpracování Váchalova Krvavého románu, pohříchu však nedosahuje jeho zábavnosti.(12.6.2011)

 • - Film bol natáčaný v Drážďanoch, Magdeburgu, Rokytniciach a Krkonošiach. (dyfur)