poster

Hornblower II - Odplata (TV film)

 • Velká Británie

  Hornblower: Retribution

 • Slovensko

  Hornblower - Odplata

Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 2001, 96 min

 • 1mArc0
  ****

  Recenzia na vyžiadanie. Počul som, že v Anglicku sú režiséri okrádaní vo veľkom počte a zaobchádzanie je kapitola samá o sebe. Ben Rostul scenár zaujímavá narácia príbehu, na druhej strane pre tento bolo nesmierne namáhavé napísať scenár. Už len z toho dôvodu, aby to do seba logicky zapadalo (knižnú predlohu som nečítal) ako býva zvyšok, že tá knižná má podrobnejší charakter. Chris O'Dell-kamera, využíva jeden svetelný bod, a vo všetkých záberoch dopadá svetlo kolmo, stavil na jednoduchosť záberov.Tie pohyby kamery mi pripomínajú prácu kameramana Georgija Rerberga vo filme Zrkadlo (1975). Druhý film, a už mi dokazuje, že pracuje a premýšľa, ako dobrý kameraman. Keith Palmer-strih, výborne zostrihané, hlavne gestá a detaily vo hercoch si všimnete kvalitný strih. Doznievanie vzbury začína,a ešte niečo viac s pridanou hodnotou. Už od prvej časti, si pri kastingu dávali pozor na to, kto je naozaj rodený Angličan, a kto nie (prízvuk). Je pravda, že táto časť ma bavila o chĺp viac, ako tá predošlá. Keby neprevládala komercia, tak Anglicko by nám naservírovali mnoho kvalitných hercov, namiesto pekných tváričiek. V niektorých záberov, neboli reálne lokácie, z nevysvetliteľného dôvodu potreba dať 4*, poctivých a dobrých. Množstvo scén mi zostalo v hlave. "All rise!" /85 %/(29.12.2017)

 • H34D
  ****

  Hornblower je postaven před soud, díky jeho předešlé vzpouře, většina filmu jsou tedy vzpomínky na situaci na lodi. Poutavé bylo bádání nad tím, kdo shodil kapitána a hlavně pak jeho poetická smrt bok po boku s ... Nebudeme prozrazovat, snad jen, že Hornblower ještě nezemřel :) Celkově tedy určitě působivé a kvalitativně stabilní (i celkové ve srovnání s předchozími díly). 8/10(24.12.2007)

 • Finskej
  ****

  Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce.(30.11.2009)

 • Big Bear
  ****

  Pokračování předchozího dílu - Vzpoura lze rozdělit do dvou částí. Vše se opět retrospektivně odehrává jak při vyprávění Hornblowera tak i při samotném procesu v Kingstownu. Ta první polovina je akční. Nové vedení lodi zatímco opiem tlumený kapitán Sawyer dlí ve svěrací kazajce ve své kajutě se pokusí pevnost znovu dobít z pobřeží. Tak totiž zněl rozkaz admirality. Důstojníkům je jasné, že nesplněná mise a velení zbavený kapitán nebudou zrovna příznivě přijaty v Kingstownu, kam po splnění mise měl HMS Renown zamířit. Při bojích se nakonec prokáže, že první důstojník je slaboch a nemá na vedení lodi ani posádky a vojska na palubě. Veškerou iniciativu má Hornblower a opět je tu zde u všeho co je pro vítězství klíčové. To je asi jediné co bych filmu vytkl, jeho všudypřítomnou účast a vždy kladné přispění či vítězství... Druhá polovina se mírně táhla než začal samotný proces. Soud jemuž předsedá teď již komodor loďstva Sir Pellew šetří jak to bylo na palubě Renown, přičemž z výpovědí všech vychází Hornblower jako naprostý hrdina... Pellew jen těžko skrývá své sympatie jako nestranný soudce. Nakonec i sám kapitán Sawyer dojde cti a v jeho světlých chvilkách jsem některé jeho postoje i chápal. Ačkoliv kamera několikrát v Kingstownu zabere šibenici i kata a jeho pacholky zkoušející si na pytlu s pískem délku lana, o výsledku procesu (i vzhledem k dalšímu dílu) jsem neměl iluze :-). I když to mělo stále vysoký standard, dám jen 4 kraby. * * * *(16.1.2014)

 • HoneyBunny
  ****

  Druhá série Hornblowera je o něco slabší, ale pod nastavenou laťku nepadá nijak hluboko. Většina známých postav je převelena na loď Retribution, které velí legenda britského námořnictva. Jenže Hornblower začíná brzy zjišťovat, že s kapitánem není všechno v pořádnu. A to má Retribution před sebou nebezpečný vojenský úkol.(3.3.2003)

 • - Natáčelo se v Portugalsku. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace