poster

Hornblower II - Odplata (TV film)

 • Velká Británie

  Hornblower: Retribution

 • Slovensko

  Hornblower - Odplata

Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 2001, 96 min

 • Drom
  ***

  Po odstavení pomateného a paranoidního kapitána na důstojníky a vojáky stále čeká útok na španělskou pevnost. Po té, co byla vinou špatné taktiky zneschopněného velitele prozrazena přítomnost britů, nastal čas na léčku, jejíž nejdůležitější část nepřipadne k realizaci nikomu jinému, než Hornblowerovi. Hlavní část útoku odvede pozornost a Horatio spolu se skupinkou námořníků podnikne diverzní útok přímo do srdce pevnosti. Rýsující se tragédie útoku přechází v triumf a zostuzení španělů je dovršeno střelbou z jejich vlastních děl na prchající lodě. Španělský plukovník se vzdává, ale okolnosti nejsou takové, jaké se zdají být. Tento a předchozí díl jsou natočeny retrospektivně, prokládané jednáním soudu o vině důstojníků ze vzpoury proti kapitánu Sawyerovi. Levnost efektů je zde hodně vidět a také si všimněte, jak všichni neustále střílejí, však nikdo nenabíjí. Po příběhové stránce stále stejně poutavé, ale zpracování mohlo být preciznější. Ve čtvrtém pokračování jsem zmiňoval důraz na detaily, v tomto díle to tvůrcům trochu utíká.(20.11.2013)

 • HoneyBunny
  ****

  Druhá série Hornblowera je o něco slabší, ale pod nastavenou laťku nepadá nijak hluboko. Většina známých postav je převelena na loď Retribution, které velí legenda britského námořnictva. Jenže Hornblower začíná brzy zjišťovat, že s kapitánem není všechno v pořádnu. A to má Retribution před sebou nebezpečný vojenský úkol.(3.3.2003)

 • Big Bear
  ****

  Pokračování předchozího dílu - Vzpoura lze rozdělit do dvou částí. Vše se opět retrospektivně odehrává jak při vyprávění Hornblowera tak i při samotném procesu v Kingstownu. Ta první polovina je akční. Nové vedení lodi zatímco opiem tlumený kapitán Sawyer dlí ve svěrací kazajce ve své kajutě se pokusí pevnost znovu dobít z pobřeží. Tak totiž zněl rozkaz admirality. Důstojníkům je jasné, že nesplněná mise a velení zbavený kapitán nebudou zrovna příznivě přijaty v Kingstownu, kam po splnění mise měl HMS Renown zamířit. Při bojích se nakonec prokáže, že první důstojník je slaboch a nemá na vedení lodi ani posádky a vojska na palubě. Veškerou iniciativu má Hornblower a opět je tu zde u všeho co je pro vítězství klíčové. To je asi jediné co bych filmu vytkl, jeho všudypřítomnou účast a vždy kladné přispění či vítězství... Druhá polovina se mírně táhla než začal samotný proces. Soud jemuž předsedá teď již komodor loďstva Sir Pellew šetří jak to bylo na palubě Renown, přičemž z výpovědí všech vychází Hornblower jako naprostý hrdina... Pellew jen těžko skrývá své sympatie jako nestranný soudce. Nakonec i sám kapitán Sawyer dojde cti a v jeho světlých chvilkách jsem některé jeho postoje i chápal. Ačkoliv kamera několikrát v Kingstownu zabere šibenici i kata a jeho pacholky zkoušející si na pytlu s pískem délku lana, o výsledku procesu (i vzhledem k dalšímu dílu) jsem neměl iluze :-). I když to mělo stále vysoký standard, dám jen 4 kraby. * * * *(16.1.2014)

 • Shakers
  *****

  Hornblower pokračuje tam kde skončil piaty diel a tento dvoj-diel mi prišiel absolútne najlepší a to nielen kvôli viditeľne väčšiemu rozpočtu, ale aj po príbehovej stránke bol zaujímavo prelievaný s tou akčnou. Šiesty diel boduje a bojuje na každom fronte, nechýba napínavý príbeh, výrazne lepšia akcia a dôjde aj na emócie. 95% - 5*(27.6.2014)

 • 1mArc0
  ****

  Recenzia na vyžiadanie. Počul som, že v Anglicku sú režiséri okrádaní vo veľkom počte a zaobchádzanie je kapitola samá o sebe. Ben Rostul scenár zaujímavá narácia príbehu, na druhej strane pre tento bolo nesmierne namáhavé napísať scenár. Už len z toho dôvodu, aby to do seba logicky zapadalo (knižnú predlohu som nečítal) ako býva zvyšok, že tá knižná má podrobnejší charakter. Chris O'Dell-kamera, využíva jeden svetelný bod, a vo všetkých záberoch dopadá svetlo kolmo, stavil na jednoduchosť záberov.Tie pohyby kamery mi pripomínajú prácu kameramana Georgija Rerberga vo filme Zrkadlo (1975). Druhý film, a už mi dokazuje, že pracuje a premýšľa, ako dobrý kameraman. Keith Palmer-strih, výborne zostrihané, hlavne gestá a detaily vo hercoch si všimnete kvalitný strih. Doznievanie vzbury začína,a ešte niečo viac s pridanou hodnotou. Už od prvej časti, si pri kastingu dávali pozor na to, kto je naozaj rodený Angličan, a kto nie (prízvuk). Je pravda, že táto časť ma bavila o chĺp viac, ako tá predošlá. Keby neprevládala komercia, tak Anglicko by nám naservírovali mnoho kvalitných hercov, namiesto pekných tváričiek. V niektorých záberov, neboli reálne lokácie, z nevysvetliteľného dôvodu potreba dať 4*, poctivých a dobrých. Množstvo scén mi zostalo v hlave. "All rise!" /85 %/(29.12.2017)

 • - Natáčelo se v Portugalsku. (Terva)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace