poster

Hornblower II - Odplata (TV film)

 • Velká Británie

  Hornblower: Retribution

 • Slovensko

  Hornblower - Odplata

Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 2001, 96 min

 • HoneyBunny
  ****

  Druhá série Hornblowera je o něco slabší, ale pod nastavenou laťku nepadá nijak hluboko. Většina známých postav je převelena na loď Retribution, které velí legenda britského námořnictva. Jenže Hornblower začíná brzy zjišťovat, že s kapitánem není všechno v pořádnu. A to má Retribution před sebou nebezpečný vojenský úkol.(3.3.2003)

 • Drom
  ***

  Po odstavení pomateného a paranoidního kapitána na důstojníky a vojáky stále čeká útok na španělskou pevnost. Po té, co byla vinou špatné taktiky zneschopněného velitele prozrazena přítomnost britů, nastal čas na léčku, jejíž nejdůležitější část nepřipadne k realizaci nikomu jinému, než Hornblowerovi. Hlavní část útoku odvede pozornost a Horatio spolu se skupinkou námořníků podnikne diverzní útok přímo do srdce pevnosti. Rýsující se tragédie útoku přechází v triumf a zostuzení španělů je dovršeno střelbou z jejich vlastních děl na prchající lodě. Španělský plukovník se vzdává, ale okolnosti nejsou takové, jaké se zdají být. Tento a předchozí díl jsou natočeny retrospektivně, prokládané jednáním soudu o vině důstojníků ze vzpoury proti kapitánu Sawyerovi. Levnost efektů je zde hodně vidět a také si všimněte, jak všichni neustále střílejí, však nikdo nenabíjí. Po příběhové stránce stále stejně poutavé, ale zpracování mohlo být preciznější. Ve čtvrtém pokračování jsem zmiňoval důraz na detaily, v tomto díle to tvůrcům trochu utíká.(20.11.2013)

 • H34D
  ****

  Hornblower je postaven před soud, díky jeho předešlé vzpouře, většina filmu jsou tedy vzpomínky na situaci na lodi. Poutavé bylo bádání nad tím, kdo shodil kapitána a hlavně pak jeho poetická smrt bok po boku s ... Nebudeme prozrazovat, snad jen, že Hornblower ještě nezemřel :) Celkově tedy určitě působivé a kvalitativně stabilní (i celkové ve srovnání s předchozími díly). 8/10(24.12.2007)

 • Big Bear
  ****

  Pokračování předchozího dílu - Vzpoura lze rozdělit do dvou částí. Vše se opět retrospektivně odehrává jak při vyprávění Hornblowera tak i při samotném procesu v Kingstownu. Ta první polovina je akční. Nové vedení lodi zatímco opiem tlumený kapitán Sawyer dlí ve svěrací kazajce ve své kajutě se pokusí pevnost znovu dobít z pobřeží. Tak totiž zněl rozkaz admirality. Důstojníkům je jasné, že nesplněná mise a velení zbavený kapitán nebudou zrovna příznivě přijaty v Kingstownu, kam po splnění mise měl HMS Renown zamířit. Při bojích se nakonec prokáže, že první důstojník je slaboch a nemá na vedení lodi ani posádky a vojska na palubě. Veškerou iniciativu má Hornblower a opět je tu zde u všeho co je pro vítězství klíčové. To je asi jediné co bych filmu vytkl, jeho všudypřítomnou účast a vždy kladné přispění či vítězství... Druhá polovina se mírně táhla než začal samotný proces. Soud jemuž předsedá teď již komodor loďstva Sir Pellew šetří jak to bylo na palubě Renown, přičemž z výpovědí všech vychází Hornblower jako naprostý hrdina... Pellew jen těžko skrývá své sympatie jako nestranný soudce. Nakonec i sám kapitán Sawyer dojde cti a v jeho světlých chvilkách jsem některé jeho postoje i chápal. Ačkoliv kamera několikrát v Kingstownu zabere šibenici i kata a jeho pacholky zkoušející si na pytlu s pískem délku lana, o výsledku procesu (i vzhledem k dalšímu dílu) jsem neměl iluze :-). I když to mělo stále vysoký standard, dám jen 4 kraby. * * * *(16.1.2014)

 • helrohir
  *****

  Jedna z najlepších častí Hornblowera vôbec. Tento diel úzko nadviazal na predchádzjúcu "Vzburu" a na konci sme sa dočkali nečakaného rozuzlenia. Scény zo súdnej siene sa striedajú s tými exteriérovými, z ktorých vynikne najmä veľkolepé dobýjanie pevnosti. V závere dôjde aj na silné emócie, ktoré na mňa zafungovali tak ako mali (narozdiel od Hornblowerovho srdcervúceho plaču nad mŕtvou Francúzkou z epizódy "Žabožrúti a homáre").(17.8.2013)

 • - Natáčelo se v Portugalsku. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace