Magnetické vlny léčí (TV film)

Komedie / Krátkometrážní

Československo, 1965, 30 min

Vojtěch Jasný

Předloha:

O. Henry (povídka)

Josef Střecha

Jiří Šlitr
  • easaque

+2* tuhle westernovou jednohubku vyzdvihuje téměř ke 3 hvězdičkám jen výkon Jana Wericha, i když ani to pro mě nestačí. Na tehdejší televizní poměry je to ale slušné a koukatelné. Já ji shlédl tady. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](19.12.2017)

Příběh je prostinký, pointa snadno předvídatelná už od začátku, scénář bez jiskry a i přes krátkou délku je to kapku rozvláčné. Až příliš se spoléhalo na to, že vtip dodají herecké legendy Jan Werich a Jiří Sovák. Oba uznávám a nad mnoha jejich rolemi se bavím, ale nepatřím k těm, kteří by každý jejich výrok (zejména ty Werichovy) tesali do kamene a u každé grimasy byli u vytržení. Takže jsem se sice trochu pobavil a určitě neurazil, protože oba si natáčení zjevně užili, ale na nějaké velké libování nad kvalitním humorem to nebylo.(9.7.2007)

Vidoucně snímaná adaptace důvtipné O’Henryho povídky se nezadrhla o drsný povrch prostoty, kterou herecky dokonale naplnili snad všichni zúčastnění. Žádná macha, žádné kulisy, žádné předstírání – jen život. Herci odevzdaní svým směšným i směšno-heroickým rolím surfují na vlnách vzedmutých americkým tajfunem, subverzivně vyvracejícím základy navyklých staveb osvojených konvencí – jakoby přesně podle melodií těch nejhezčích partitur koňských kopyt.(25.12.2017)

Túto televíznu drobnosť som vlastne predtým videl iba v rozsahu klipu s pesničkou Evy Pilarovej v najlepšej forme. A s poľutovaním musím konštatovať, že tá jediná predstavuje pretrvávajúcu hodnotu. Inak to bolo bez iskry, nudné a oživovala to iba prítomnosť Jana Wericha. Tá ale vytiahla celé toto dielko iba na úroveň priemeru.(14.2.2015)

Příjemná westernová mikrokomedie, s dobrými hereckými příležitostmi jak pro Biddleho tak pro podvodného léčitele Wu-Ha nebo pro Bankse. Akorát si teď zrovna nevzpomenu jak se jmenoval ten povedený Šterclův slouha..? To byla také postava-:)) Kratičký ale milý film s celkem otevřeným koncem..Samozřejmě kvalit Uspořené Libry však nedosahuje, a co se týče dua Werich-Sovák, tak krom Libry si společně už mockrát nezahrály-ještě se mě vybavuje televizní film Slzy které svět nevidí. Že by tedy jen 3x?(5.7.2007)

• - Píseň "Co ve městě se povídá", kterou zpívá ve filmu Eva Pilarová, byla její první skladba po ročním zákazu, kterého důvod byli pouze nepravdivé fámy. Text písničky byl proto právě o pomluvách a fámách. (Willy Kufalt)

• - Na filmu spolupracoval architekt Jan Zázvorka, bratr herečky Stelly Zázvorkové. (M.B)

• - Jan Werich nebyl z počátku rozhodnut, zda ztvárnit postavu starosty či léčitele. Jiří Sovák vzpomínal, že mu Werich vždy zatelefonoval a řekl: "A víte co, já budu hrát toho vašeho." (Haller)