Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 116 min

K této adaptaci jsem si klestila cestu. Poprvé to bylo celkem dobré, ale nebyla jsem dost trpělivá (moje chyba), ale postupem času jsem ji měla radši a radši. Gwyneth si s Emmou velmi hezky pohrála a nebála si ze své postavy dělat legraci i ve chvílích, kdy se Emma brala smrtelně vážně. Austenová není autorka pouze romantická, je i satirická a kdo nevidí v jejích románech humor, nechápe její vidění světa. Ona své hrdiny miluje, ale ona se jim i vysmívá. Emma je vedle Catharine z Opatství Northanger postava, z které uděla hlavní postavu, ale karikovala v mí věci, které jí připadaly směšné. Catharine je popletená čtení romantických hrůzostrašných příběhů a vidí všude záhadné vraždy a Emma má pocit, že spolkla všechnu moudrost a může organizovat všem lidem kolem život a dostane přes prsty. Opravdu velmi hezky obsazené a odehrané. Gwyneth Paltrow a Jeremy Northam jsou krásný pár a mají krásnou chemii (i když pan Knightley by možná měl působit starší vedle Emmy).(21.8.2006)

• zette

Tento film jsem chtel videt jen kvuli Oscara, ktereho Emma ziskala za hudbu. Bohuzel to bylo utrpeni, na ktere jsem nebyl schopen se dodivat. Zanr romanticke komedie, jeste z historickeho prostredi nepatri mezi me oblibene. Svou ukecanosti postav a nevyraznymi hereckymi vykony se film sam tahne ke dnu. S postavami jsem se neztotoznil, atmosfera ani hudba me nijak nezaujala a britsky humor je mi dlouhodobe cizi. Pro me tudy cesta nevede...(25.9.2012)

Film se mi zdá jako roztomilá netradiční romantická komedie. Žádná tuctová odrhovačka bez nápadu! Ale hlavním důvodem, proč se mi tento film tolik líbil, je obsazení hlavní role Gwyneth Paltrow a i ve vedlejší roli jsem mohla spatřit Ewana McGregora. No a když se sejdou dva moji oblíbení herci, tak zavírám oči před všemi nedokonalostmi. Film, plný úsměvných a naivních řečiček mladých paniček, se skládal ze tří části, které vždycky zaznamenávám ve všech komediích, zde mi ale všechno přišlo originální a nápadité.(27.4.2011)

Ja mám pre adaptácie knižiek Jane Austenovej veľkú slabosť. Jej knihy som nikdy nečítal a nemám to ani v pláne. Radšej si pozriem znova niektorý z filmov natočeného na ich motívy. Napríklad Emmu. Je v nej všetko, čo od tohto subžánru môžete čakať. Skvelé kostýmy, výborne vykreslenú atmosféru doby a presne zahrané postavy. Vždy sa nájde dosť slávnych hercov, ktorí sa na jej adaptácie nechajú zlákať a dodávajú svojim postavám uveriteľnosť a divákom poskytujú pocit, že sa nepozerajú na televízny film BBC.(28.1.2013)

Těžké je obsadit Emmu tak, aby nepůsobila jako kuplířská mrcha, ale spíše jako šarmantní, ba roztomilá mladá dáma, která z přehršle volného času nešťastně plánuje životy druhým. Gwyneth Paltrowová je však výtečná a navzdory svému chování neztratí divákovy (tedy alespoň mé) sympatie. Výtečný je i Jeremy Northam jako pan Knightley, který však vzhledem i oduševnělostí natolik ční nad ostatní ve filmu se vyskytující muže, že se dá od počátku až příliš dobře vytušit, kdo v čí náruči skončí. Austenové román by v tomto obsazení jistě vydal na další kvalitní BBC-minisérii. Takto je to však všechno příliš zhuštěné. Sofistikované dialogy se odehrávají s kalašnikovskou kadencí, postav je mnoho - a kdo by si během některé scény neprozřetelně odběhl uvařit čaj - zjistil by po návratu, že už vůbec netuší kdo, co a s kým. Nicméně i tak tohle vtipné autenovské vyprávění o poučení mladé manipulátorky stojí za pozornost.(28.12.2010)

• - Rachel Portman byla oceněna Oscarem v kategorii Nejlepší hudba. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film byl natočen na motivy románu "Emma" od Jane Austenové. (zuza99)