Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 116 min

Emmu jsem si kdysi pouštěla vždycky, když jsem měla splín a bylo mi smutno. A vždycky zafungovala. Svěží, milá, vtipná, s jiskřivými dialogy. Skvěle obsazená a odehrávající se ve sluncem zalité nádherné krajině. Pokud na vás něco působí jako elixír - není nad čím dumat. Tu radost musím nekriticky ohodnotit maximem.(17.9.2016)

Původní hodnocení zvyšuji, protože i když začátek filmu musí být pro toho, kdo knihu nečetl značně zmatečný (Harriet bydlí u paní Goddardové - kdo je paní Goddardová?, pan Martin ji požádal o ruku - kdo je pan Martin?) ve skutečnosti se tento film zařazuje se ctí po bok Rozumu a citu, i když za Pýchou a předsudkem poněkud pokulhává, ale také vystihuje ducha doby, přestože ji více idealizuje. Trochu potlačená je tady oproti knize postava Franka Churchilla, který mohl ve skvělém podání Ewana McGregora dostat více protoru, podobně jako má v knize. Takhle z toho vyšel až moc se ctí. Gwyneth byla rozkošná a pan Knightley správně obsazený, velký sympaťák. Hrdinky Jane Austenové jsou roztomilé, ale strašně natvrdlé. :-). Proto je mám asi ráda.(27.4.2011)

• MaMitti

Přiznávám, že literární tvorbu Jane Austen neznám – neláká mě. Naproti tomu z filmových adaptací jsem vyzkoušela většinu a po shlédnutí Emmy mám zvláštní tušení, jestli J.A. není nějakou pokrevní prapříbuznou Rosamundy Pilcher. Těžký kalibr té nejčervenější knihovny, dokoukat se do konce bylo za trest. Nuda a nuda, prázdnota a klišé obalené v trojobalu roztomilosti, rádoby duchaplnosti a malebnosti…Líbivost a směs dívčího půvabu s počínajícím ženstvím hlavní hrdinky mi po chvíli začaly lézt na nervy a já litovala, že mě jiné filmové adaptace (například tolik opěvovaná Pýcha a předsudek) dostatečně nevarovaly. Tohle opravdu není můj šálek (anglického) čaje. Jediná výjimka z filmů podle J.A. je Piano a to výjimka s velkým V.(27.4.2011)

Strašně příjemné překvapení.Do téhle austenovské adaptace se mi po pravdě moc nechtělo a zezačátku to vypadalo,že moje obavy byly opodstatněné.První půlhodinu jsem byl totálně zmatený,nevěděl jsem kdo je kdo,proč dělá co dělá a o kom se to sakra právě mluví! Ovšem jakmile jsem se začal ve filmu trochu orientovat,otevřela se přede mnou okouzlující konverzační romantika s překvapivě životnými a zajímavými postavami,které je strašně snadné si zamilovat,pokud už víte,o koho se jedná :-) Možná jsem natolik spokojený kvůli mé převeliké slabosti pro Gwyneth Paltrow,která je vskutku kouzelná,ale obsazení je kompletně skvělé,ať už mluvím o výtečném a nesmírně sympatickém Jeremy Northamovi nebo šarmantním Ewanu McGreorovi.Vše je navíc natočeno tak dobře a atmosféra doby je vystižena natolik příjemně,že je těžké kouzlu filmu nepodlehnout.Já podlehl a vůbec se za to nestydím! 80 %(27.4.2011)

Byla jsem docela zklamaná, čekala jsem další dobře zpracovaný příběh z pera Jane Austen, ale dočkala jsem se dvou poměrně nudných hodin přehlídky strašných účesů, v čele s Toni Collette, tý by na hlavě tyhle účesy měli zakázat, vypadala strašně. Velký tělo, malá hlava. Nemohla jsem si pomoct, ale hlavní hrdinka mě rozčilovala, pořád někoho cpala s někym dohromady a nedala si pokoj ani když jí to po stý nevyšlo. Ale Gwyneth tu roli zahrála poměrně dobře, vypadala tak naivně a nevinně. No, dávám tomu 3*, ale rozhodně nejslabší Austenovské natočené dílo.(4.6.2011)

• - Film byl natočen na motivy románu "Emma" od Jane Austenové. (zuza99)

• - Rachel Portman byla oceněna Oscarem v kategorii Nejlepší hudba. (Zdroj: ČSFD.cz)