Emma

Emma

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 116 min

• MaMitti

Přiznávám, že literární tvorbu Jane Austen neznám – neláká mě. Naproti tomu z filmových adaptací jsem vyzkoušela většinu a po shlédnutí Emmy mám zvláštní tušení, jestli J.A. není nějakou pokrevní prapříbuznou Rosamundy Pilcher. Těžký kalibr té nejčervenější knihovny, dokoukat se do konce bylo za trest. Nuda a nuda, prázdnota a klišé obalené v trojobalu roztomilosti, rádoby duchaplnosti a malebnosti…Líbivost a směs dívčího půvabu s počínajícím ženstvím hlavní hrdinky mi po chvíli začaly lézt na nervy a já litovala, že mě jiné filmové adaptace (například tolik opěvovaná Pýcha a předsudek) dostatečně nevarovaly. Tohle opravdu není můj šálek (anglického) čaje. Jediná výjimka z filmů podle J.A. je Piano a to výjimka s velkým V.(27.4.2011)

Stejně jako Austenová, i tenhle počin je roztomilý. Samotným problémem pro mě není snímek, ale oproti knize, popis Emmy, neboť je popsána tak, že mi lezla strašně na nervy. Nepřipisovala bych to Gwyneth, možná scénáři, možná okolní snaze, nevím, ale tohle mi opravdu nesedlo. V polovině filmu jsem chtěla volat: "ty husičko pitomá"!!!! A když už jsem na tom tak, že mi hlavní hrdina leze i ušima, nemohu se pak samozřejmě smířit s tím, že by to jako celek mohlo stát za to. Teď se ovšem musím přiznat, že oproti jiným autorčiným knihám, tuhle považuji za tu ze slabšího soudku.(4.7.2011)

• Barghest

Austenové romanťárny mi nic neříkají a upřímně nechápu, proč se stále těší takové popularitě. Mě to připadá jako obyčejné sladkobolné harlekýnky. Nemám nic proti dobovým romancím, ba naopak, ale nenechám si vymývat mozek tupou, ukecanou červenou knihovnou. A kde nic není, ani zubatá nebere, takže logicky v tomhle filmu nevidím nic, než lacinou romantiku pro nepříliš náročné paničky.(6.4.2012)

• zette

Tento film jsem chtel videt jen kvuli Oscara, ktereho Emma ziskala za hudbu. Bohuzel to bylo utrpeni, na ktere jsem nebyl schopen se dodivat. Zanr romanticke komedie, jeste z historickeho prostredi nepatri mezi me oblibene. Svou ukecanosti postav a nevyraznymi hereckymi vykony se film sam tahne ke dnu. S postavami jsem se neztotoznil, atmosfera ani hudba me nijak nezaujala a britsky humor je mi dlouhodobe cizi. Pro me tudy cesta nevede...(25.9.2012)

• Šakal

Ukecané tak (rozuměj o ničem než o něčem), že jsem musel po 10-ti minutách otevřít svůj soukromý bar a nalít si poctivýho panáka tulamorky, jak mě rozbolela hlava. Nutno dodat, že určitě tomu VELMI napomohl i český dabing. Naštěstí mě po 25min vysvobodil zápas Schalke 04 – ManU, jinak jsem (ze samé zoufalosti) vytáhl 100% -ně lahev do dna. Definitivní ujištění toho, že romantik ze mě zřejmě nikdy nebude......, ale jak vidno (soudě podle místního hodnocení) tento snímek Douglase McGratha na motivy románu Jane Austen, nijak výrazně neoslnil a nezasáhl ani dámskou část místního osazenstva, takže problém tkví zřejmě (jistojistě) jinde a já tak mám ještě nějakou (alespoň mizivou) šanci na „polepšení se“ :o) p.s. Pýchu a Předsudek popř. Rozum a cit (další to z adaptací této spisovatelky) si dám kdykoliv a rád. Po tomto skvostu, pevně doufám, do konce života neuslyším.(27.4.2011)

• - Film byl natočen na motivy románu "Emma" od Jane Austenové. (zuza99)

• - Rachel Portman byla oceněna Oscarem v kategorii Nejlepší hudba. (Zdroj: ČSFD.cz)