Emma

Emma

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 116 min

Byla jsem docela zklamaná, čekala jsem další dobře zpracovaný příběh z pera Jane Austen, ale dočkala jsem se dvou poměrně nudných hodin přehlídky strašných účesů, v čele s Toni Collette, tý by na hlavě tyhle účesy měli zakázat, vypadala strašně. Velký tělo, malá hlava. Nemohla jsem si pomoct, ale hlavní hrdinka mě rozčilovala, pořád někoho cpala s někym dohromady a nedala si pokoj ani když jí to po stý nevyšlo. Ale Gwyneth tu roli zahrála poměrně dobře, vypadala tak naivně a nevinně. No, dávám tomu 3*, ale rozhodně nejslabší Austenovské natočené dílo.(4.6.2011)

Film se mi zdá jako roztomilá netradiční romantická komedie. Žádná tuctová odrhovačka bez nápadu! Ale hlavním důvodem, proč se mi tento film tolik líbil, je obsazení hlavní role Gwyneth Paltrow a i ve vedlejší roli jsem mohla spatřit Ewana McGregora. No a když se sejdou dva moji oblíbení herci, tak zavírám oči před všemi nedokonalostmi. Film, plný úsměvných a naivních řečiček mladých paniček, se skládal ze tří části, které vždycky zaznamenávám ve všech komediích, zde mi ale všechno přišlo originální a nápadité.(27.4.2011)

Bylo to tak zajímavé, že jsem se při tom dokázala učit dějiny umění... ale pár scén mě zaujalo tak, že jsem jim věnovala téměř 90% své momentální pozornosti. Románům Jane Austin přidává na atraktivitě zejména prostředí smetánky před dvěma sty let. Přestože to i mě dříve přitahovalo, už mi to nic neříká. Celý tenhle film mi přišel v podstatě jen jako ukázka toho, jak se může bavit opravdu znuděná slečna (to mi nehrozí). A protože má ta slečinka 'čisté srdce', je jasné, že to bude pohádka...(27.4.2011)

• Pohrobek

Výjimečné dílo Jane Austen čerpající náměty i samotný styl z klasicismu a přesto řešící konflikty romantickým způsobem, navíc často zahrnující postupy realistického slohu, bylo převedeno do výborné filmové podoby, co se týče formy i herců. Obsahem se však změnilo v silně ironicky nadsazenou skoroparodii, která může vynikat snad v sebekritických postojích, ale opravdové literární kvality jí jsou silně vzdáleny.(3.2.2005)

"Milý deníčku, dneska jsem se pokoušela pustit pana Knightleyho z hlavy" ... "měla jsem upřímnou snahu nemyslet na něj, když jsem dávala pokyny kuchařce" ... "snažila jsem se nemyslet na něj na zahradě, kde jsem stokrát otrhávala lístky kopretiny, abych zmapovala jeho city k Harietě ... kopretiny už rozhodně pěstovat nebudeme - je to ošklivý plevel" - začínám tomuhle filmu proklatě přicházet na chuť - a Gwyneth je TAK roztomilá - a ta její labutí šíje - všimli jste si?(26.4.2011)

• - Film byl natočen na motivy románu "Emma" od Jane Austenové. (zuza99)

• - Rachel Portman byla oceněna Oscarem v kategorii Nejlepší hudba. (Zdroj: ČSFD.cz)