Emma

Emma

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 116 min

Mám rád romány Jane Austenové a její Emma mne doslova okouzlila. Už proto jsem byl zvědavý, jak se s ní vypořádali filmaři. A výsledek není vůbec špatný, byť k takovému Rozumu a citu Anga Lee a Pýše a předsudku Joea Wrighta má zatraceně daleko. Ale už kvůli nádherné Gwyneth Paltrowové si pod 4* jít nedovolím.(13.8.2010)

Hezké zpracování románu Jane Austen plné pikniků, společných večeří a večírků, ale i intrik, dvoření a lásek. Roztomilý život britské smetánky na anglickém venkově, kde je hlavním tématem kdo s kým už ano, kdo s kým už ne a kdo s kým by mohl či měl. Sladká Gwyneth, jako tatínkem hýčkaná dívka, která je vždy nad věcí, spřádá své nevinné plány a i když divák od začátku tuší, jak to všechno dopadne, rád se nechá provést celým příběhem. Oddechová romantika, která neurazí ani ošklivější polovičky. Potěšil mě i tehdy mladičký Ewan McGregor, jehož přítomnost jsem si uvědomil až podle hlasu ve chvíli, kdy zazpíval u klavíru.(28.4.2011)

Ruka mi cuká k pěti hvězdičkám, protože žádná romantická komedie mě už dlouho takhle nedostala. Jane Austinová uměla psát a filmu sluší, že bylo zanecháno mnoho z ironizujících rozhovorů a debat mezi místní smetnánkou. U nich jsem se dost nasmála. Krom toho oba hlavní hrdinové se k sobě hodí a chemie funguje na 100%. Příběh je jak se sluší zamotaný a občas nechává člověka lehce na pochybách jak to vlastně s tím nebo oním dopadne. Opravdu geniální dílo, klobouk dolů.(19.5.2012)

A´t se snaží, jak se snaží, Emma se nemůže rovnat dalším dvěma dílům od Jane Austen, Rozumu a citu a Pýše a předsudku, ba možná ani Anně Elliotové. Ale může za to sama Jane Austen, protože v Emmě se v podstatě nic neděje. Večírky, setkání, rozprávěnky, hádání nevyřčeného a domýšlení naznačeného, z čehož tu a tam vyplynou nějaké ty omyly, které jsou v závěru vysvětleny a napraveny, každý jedinec nalezne svůj protějšek a toť vše. Z důvodu zkracování dostává ve filmu na frak linie vztahu Franka a Jane, navíc charakter Emmy je zde příjemně vyžehlený, v předloze to byla velice rozmazlená a sebestředná slečinka...nutno ale uznat, že i to "nic" bylo dobře zahrané, herci dobře obsazeni a hudba velmi příjemná...(12.4.2010)

• mira.l

Ne, ne a ne. 70%plus? Za co??? Ano, má to jisté rysy tvorby Jane Austen, je tam nepatrná podoba s Pýchou a předsudkem v tom, že se kdosi snaží kohosi provdávat a ženit, či spíš lépe řečeno že se kdosi (Emma) snaží plnit roli jakési dohazovačky, až je nakonec sama polapena takovým "panem Darcym"; tady ale podobnost pro mě končí. Na mě tenhle film působil dojmem naprostého chaosu bez jakéhokoliv děje minimálně v první hodině a - a to považuju možná za ještě horší - bez jakéhokoliv vizuelního půvabu, který byl třeba v Pýše a předsudku prakticky od prvního do posledního záběru. Tohle pro mě bylo na jednu stranu nudné jako poslouchání jakési slovní úlohy o mnoha neznámých, absolutně jsem se neorientoval v tom, který džetlmen je který, koho s kým se Emma snaží spárovat, s kým se jí to daří, s kým ne, na stranu druhou mi připadalo, že ten film byl neustálý tok řeči šíleným tempem prakticky bez přestání a o ničem, no zkrátka dvě hodiny utrpení, které už víckrát zažít nechci. Nikterak úchvatným dojmem na mě tady nepůsobily ani kostýmy, které to v případě podobných filmů se slabším hodnocením dokáží zvednout o level výš, tady mi většina dámských kostýmů přišla spíš jako noční košile... Gwyneth Paltrow mě v tomhle filmu neurazila ani nenadchla, každopádně ho nezachránila. Za dvě * a víc ani ťuk.(13.10.2015)

• - Rachel Portman byla oceněna Oscarem v kategorii Nejlepší hudba. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film byl natočen na motivy románu "Emma" od Jane Austenové. (zuza99)