Emma

Emma

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 116 min

• pakobylka

Poklidně plynoucí, lehká konverzační komedie … Mírně půvabná i vtipná, převelice sladká - a trochu nudná. K tomu, aby mě mohla výrazněji zaujmout, jí možná chybí nějaká zajímavá, dramatičtější poloha, jakou v přiměřené míře disponuje třeba seriál "Pýcha a předsudek“ z roku 1995 nebo stejnojmenný film, který vznikl o deset let později, případně snímek "Rozum a cit“ z roku 1995 - i když je mi jasné, že veškerá tahle přirovnání pokulhávají na obě nohy, protože se vesměs nejedná o komedie. Nicméně "Emma" mě nijak zvlášť neoslovila - částečně to může být vinou předlohy, ale určitě i zpracování ... 2,5*(19.11.2009)

Ruka mi cuká k pěti hvězdičkám, protože žádná romantická komedie mě už dlouho takhle nedostala. Jane Austinová uměla psát a filmu sluší, že bylo zanecháno mnoho z ironizujících rozhovorů a debat mezi místní smetnánkou. U nich jsem se dost nasmála. Krom toho oba hlavní hrdinové se k sobě hodí a chemie funguje na 100%. Příběh je jak se sluší zamotaný a občas nechává člověka lehce na pochybách jak to vlastně s tím nebo oním dopadne. Opravdu geniální dílo, klobouk dolů.(19.5.2012)

Cervena knihovna z aristokraticke Anglie predminuleho stoleti, kde hlavni roli hraje puvabna a okouzlujici Emma (roztomile pusobici Gwyneth Paltrow) se zalibou v dohazovani zenichu svym pritelkynim, ale sama nemajic zadneho i presto, ze jich kolem ni krouzi vice nez si dokaze predstavit. Predvidatelny prubeh druhu romantickeho tlachani, ktery je k videni pouze v knizkach, se svatbou na konci v preslazenem a nudicim kabate krasne a uctive se chovajicich lidi. Tentokrat co se da nekdy prekousnout, zde bylo nad ramec. 50%(13.12.2008)

Presladene ako sa na spravny romanticky pribeh patri robi z tohto filmiku pre niektorych ludi proste nepozeratelnu zalezitost. Zo zidealizovanej anglickej slachty sa dokonca niekedy zdviha zaludok, neda sa vsak kritizovat vyprava, spracovanie, ani vykony hercov ktore sa do dejin kinematografie nezapisu, ale hambu si nimi hlavni predstavitelia nenarobili.(27.5.2007)

Těžké je obsadit Emmu tak, aby nepůsobila jako kuplířská mrcha, ale spíše jako šarmantní, ba roztomilá mladá dáma, která z přehršle volného času nešťastně plánuje životy druhým. Gwyneth Paltrowová je však výtečná a navzdory svému chování neztratí divákovy (tedy alespoň mé) sympatie. Výtečný je i Jeremy Northam jako pan Knightley, který však vzhledem i oduševnělostí natolik ční nad ostatní ve filmu se vyskytující muže, že se dá od počátku až příliš dobře vytušit, kdo v čí náruči skončí. Austenové román by v tomto obsazení jistě vydal na další kvalitní BBC-minisérii. Takto je to však všechno příliš zhuštěné. Sofistikované dialogy se odehrávají s kalašnikovskou kadencí, postav je mnoho - a kdo by si během některé scény neprozřetelně odběhl uvařit čaj - zjistil by po návratu, že už vůbec netuší kdo, co a s kým. Nicméně i tak tohle vtipné autenovské vyprávění o poučení mladé manipulátorky stojí za pozornost.(28.12.2010)

• - Rachel Portman byla oceněna Oscarem v kategorii Nejlepší hudba. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film byl natočen na motivy románu "Emma" od Jane Austenové. (zuza99)