Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádka Zelený ptáček vznikla v brněnské studiu ČT na počátku osmdesátých let. Východiskem, ze kterého autor scénáře Pavel Aujezdský motivicky čerpal, byla bengálská lidová epická skladba O spravedlivém papouškovi a dívce Kádžalreghá. Aby přiblížil příběh našemu dětskému divákovi, zvyklému na zákonitosti české pohádky, nově uspořádal a zpevnil dějové vazby původního volného toku událostí, náhod a nadpřirozených zásahů. I tak zůstává příběh o zeleném ptáčkovi a velké lásce Basanty a Parikšára plný tajemného napětí a nečekaných zvratů. Tíživou atmosféru orientální pohádky dokresluje hudba Petra Skoumala a výprava a kostýmy Oldřicha Schüllera. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (13)

Ampi 

všechny recenze uživatele

Exotická kulisová pohádka z Brna a Bengálska s indickým bratrancem Lotranda Tomarem Bipadem. Tahle pohádka neurazí ani moc nenadchne, silnější dvě hvězdy. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Zelený ptáček vyniká tím, že žvaní, aniž by otevřel zobák, kupec Dukandar tím, že je lakomý jako chudý i jako bohatý, jeho dcera Basanta tím, že se pohybuje jako polospící mátoha a čarodějnice Durdžana tím, že neumí vařit a přesto se pokusí prince Parikšára okouzlit vlastnoručně připraveným pokrmem. Pro dobro prince Parikšára jeho omámení z jehlové smrti (ad absurdum dovedené "jdi se bodnout?") skončí svatbou s tou z přítomných samiček, která vařit umí. A v pohádce tak zase jednou všechno dobře dopadlo. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama