Anička s lískovými oříšky (TV film)

Pohádka

Česko, 1993, 86 min

• Phobia

Pohádku jsem viděla až jako dospělá, noční pomočování z ovčí masky se tedy nekonalo. Záporem však jsou až příliš televizní (laciné) kulisy interiérů a určitá přeplácanost příběhu - rozeznala jsem motivy hned několika pohádek. Podle úvodních minut jsem čekala, že to bude horší hovězina, ale nakonec z "Aničky s hazelnutama" vylezl snesitelný lehký podprůměr - skutečná úleva po příšerných minutách u americké verze "Perníkové chaloupky". 45%(10.5.2010)

• Rodin

Pěkné obsazení. Nepochopitelné nasazení premiéry v době Vánoc. Nudil jsem se, ale to je vcelku jedno, pro mě se to netočilo. Horší bylo, že moje děti se toho při premiéře nejen nebály, ale ani je to nebavilo. Snad je na vině i ta přehnaná stopáž. Tohle se dalo natočit mnohem zhuštěněji a možná by se pak na pohádku čekalo každým rokem s napětím. No na pohádku se vlastně čeká. Tohle pohádka nebyla.(11.5.2010)

Pohádka se dost vleče a chvílemi je trochu nudná, ale musím pochválit obsazení tehdy mladého Martina Stránského, který už zde měl svoje kouzlo. Dál chci pochválit hororovost této "pohádky" - ještě v dospělosti se trochu bojím, nejhorší ze všeho je ta úžasně strašidelná ovčí maska. (Strašně ráda bych si takovou vzala na jednu akci ve stylu hororu, ale bojím se, že ji neseženu. Kdybyste někdo věděl, tak prosím napište, budu moc ráda.)(30.4.2012)

Určitě ta z lepších celovečerních novodobých pohádek, která však místy trpí jednak trhanou a pomalou kamerou, schází vypilovat některé drobnosti (např. proč na konci čarodějnici spálí draci, když zabíjejí pouze lidi). Možná je to i zbytečně dlouhé, no ale budiž. Lepší průměr. Film byl natočen na zámcích Hrádek u Nechanic, Valdštejn a v interiérech hradů Kost, Sloup a Helfenburk. Hudba: Jaromír Vogel(5.7.2015)

Zvláštní pohádka. Lískové oříšky jsou asi velmi oblíbené pohádkové atributy, protože s nimi filmaři hodně pracují. I tady mají oříšky nezastupitelnou roli. Linda Rybová si s Kristinou Jelínkovou měla prohodit role, protože Kristina byla mnohem sympatičtější a nepůsobila jako ledová královna. Navíc Linda Rybová chvilkami vypadala jako, že jí je všechno úplně jedno. Ovčí maska byla povedená. Maskéři odvědli velmi dobrou práci. Písňový text: Zdeňka Lorencová, zpěv: Věra Špinarová a já si pořád říkala, že je mi ten hlas tak povědomý. Špinarka má hlas naprosto nezaměnitelný a dost charakteristický.(16.9.2011)

• - Natáčení probíhalo ve zřícenině Helfenburk (Hrádek) u Úštěka, na zámku Hrádek u Nechanic a hradech Kost, Sloup a Valdštejn. (hippyman)

• - V němčině se film jmenuje Die verzauberte Anicka, což lze přeložit jako "zakletá Anička". (Janek2002)