Anička s lískovými oříšky (TV film)

Pohádka

Česko, 1993, 86 min

• morasten

Natrefila jsem na tuhle pohádku v csfd náhodou a po přečtení komentářů jsem zjistila, že ji znám. Jedním bodem téhle pohádky je ta strašná OVCE, ze které jsem taky v dětství měla hrůzu, a protože mi bylo trapné to mámě říkat, dělala jsem že se na tu pohádku dívám a přitom jsem civěla na vázu vedle televize. A přiznávám se k tomu až teď co vím, že jsem nebyla sama kdo se té ovce bál. Co se týče dalších postav, tak Linda Rybová je průměrně pěkná a do pohádky se celkem hodí. Jan Čenský se mi jako princ nebo král vůbec nelíbí. Takže moc hvězdiček to není, jak už tu někdo řekl, pohádky by neměli strašit ale bavit.(18.3.2007)

• PollyJean

strašlivá ovčí hlava je nezapomenutelná, ale nikoli proto, že by tak děsila. To spíš děsí herecké výkony některých zúčastněných. Nevím, zda všichni, kdo tu kritizují exteriéry mají na mysli Hrádek u Nechanic, doufám, že se to týká spíše obydlí té jakože víly, zvláště pak hlídacích draků u vchodu. Mít k dispozici takovou příšernost, tak se snažím ji ve filmu ukázat co nejméně, zde naopak jako kdyby se režisér při každém průchodu jednotlivých postav vyžíval v dlouhých pohledech na ta kývající se loutková monstra z papundeklu.(22.9.2013)

Z dnešního pohledu objektivně tak na tři, ale kolik pohádek vás jako malý děti pronásledovalo ve snech, kde se ještě porůznu deformovaly a vznikaly z nich tak tripy o působivých rozměrech? Snad nejzáhadnější pohádka mýho dětství, která mě svojí tajemností úspěšně vábila na ty temnější pláně fantazie. A mimochodem skutečná - novodobě neslazená - pohádka.(9.5.2010)

Překrásná pohádka, moje nejmilejší! Mohu ji vidět stále znovu a vůbec nechápu, co mají všichni s tou ovčí maskou. Naše děti ji viděly nesčetněkrát a nikdy z toho žádnou újmu neměly. Po všech stránek je tahle pohádka naprosto bezchybná: Vynikající scénář, skvělé herecké výkony, hlavně pana Čenského a Lindy Rybové, ale i všech ostatních, takže casting velmi šťastný, poetická výprava, hudba - ne, nic nemohu vytknout! A hlavní téma? Síla lásky, láska a věrnost sesterská - to jsou obecné hodnoty stále platné!(17.11.2017)

Na to, jak pohádky nemám rád, mě tahle fakt zaujala. A to hned od začátku, jak se ten zmoklý poutník představil jako "Irvín Titulen", takové velmi neobyčejné jméno, že? (Než mi o vteřinu později došlo, že Čenský říká "moje jméno je i mým titulem - jsem král Ondřej!). V pohádce je spousta věcí, které by si děti měly vzít k srdci, ale také naopak, ledacčeho by se měly vyvarovat. Tak z toho prvního soudku, děti vidí, jak je důležité umět psát - stačilo by pak, aby ta ovce hodila svůj příběh na papír a Čenský by hned věděl na čem je a ušetřilo by se tak cca 60 min. děje. Taky se přesvědčíme o důležitosti doplňků stravy - kdyby král Ondřej pravidelně užíval gingko bělobu, nemohl by zapomenout, kde už tu sestru od ovce viděl, a došlo by mu všechno. Od královny podsvětí se děti zase naučí, že se to nemá se solárkem přehánět (i když, i přes svou pokožku byla z těch ženských postav jasně nejhezčí, a to myslím vč. Rybové v civilu, né coby ovci). No a teď si probereme ty záporné věci. Pohádka se opět snaží opěvovat nesmyslnou lásku na první pohled, kdy Čenský požádá Rybovou o ruku během prvních tří minut, co se viděli. Navíc tomu ještě nasadí korunu tvrzením, že "hezčí dívku bych těžko hledal"! No do prčic, kde to jsme? Copak je nejdůležitější taková povrchnost, jako je vzhled, aha!? Kdyby se takhle zamiloval do té královny podsvětí tak neřeknu ani popel, neboť majitelka zlatých růží a zlatých klasů je rozhodně lukrativnější a rozumnější partie. Krása brzy odkvete, ale zlato nikdy... Příběhu bych taky vytkl, že ta sestra hlavní hrdinky ji nemusela vydávat za svého bratra. Protože už tak byla malá pravděpodobnost, že král Ondřej je zoofil, a ona to zkomplikuje, že by musel být homosexuální zoofil, aby se zamiloval do ovce mužského pohlaví.(19.4.2019)

• - Natáčení probíhalo ve zřícenině Helfenburk (Hrádek) u Úštěka, na zámku Hrádek u Nechanic a hradech Kost, Sloup a Valdštejn. (hippyman)

• - V němčině se film jmenuje Die verzauberte Anicka, což lze přeložit jako "zakletá Anička". (Janek2002)