Anička s lískovými oříšky (TV film)

Pohádka

Česko, 1993, 86 min

Jo, i já bych měla zmínit ošklivou ovčí masku, protože mě jako malou děsila. Leč to mi nezabránilo v další projekci, že. Stejně si myslím, že jde jen o ten první dojem a pak si i dítě na ten pohled zvykne. (Narozdíl od Sedmera krkavců, tam jsem se přes tu atmosféru nepřenesla snad dodnes.) Líbilo se mi království víl a princův zakletý bratr.(2.5.2012)

• Rodin

Pěkné obsazení. Nepochopitelné nasazení premiéry v době Vánoc. Nudil jsem se, ale to je vcelku jedno, pro mě se to netočilo. Horší bylo, že moje děti se toho při premiéře nejen nebály, ale ani je to nebavilo. Snad je na vině i ta přehnaná stopáž. Tohle se dalo natočit mnohem zhuštěněji a možná by se pak na pohádku čekalo každým rokem s napětím. No na pohádku se vlastně čeká. Tohle pohádka nebyla.(11.5.2010)

• Mukl007

Pohádka, která mě v dětství děsila, pak jsem se na ní bál podívat a v pokročilejším věku se mi prostě už jenom nelíbila. Jeto poměrně škoda, podle mě, stačilo trochu poupravit a polidštit ovčí masku a výsledek mohl být úplně jiný. Ani se mi nezdá, že by to měl být umělecký záměr, jako u Panny a netvora. Prostě pohádka, která není pro děti, protože mají strach z hlavní hrdinky a pro dospělé taky ne, protože je příběhově moc pitomá si lepší hodnocení nezaslouží.(29.5.2012)

Jan Čenský mi v rolích princů nevadí, stále jeden z těch lepších, který se v české pohádkové tvorbě mihl. Co se týče Aničky, jak tak čtu zdejší komentáře, nejsem jediná, komu šílená, děsivá, ba přímo traumatizující ovčí hlava vadila. Taky mě ve snech děsila celé dětství, ale na druhou stranu jsem celou pohádku neodsoudila, je jedna z mých oblíbených. Jen když je v záběru Anička, musím si dát ruku přes oči no:)(24.12.2010)

• loki5

Příliš složité a přeplácané pro děti a příliš hloupé pro jejich rodiče. A k tomu ty typické toporné herecké výkony v čele s Čenským (který je mizerný a nepřirozený herec) a Rybovou ( která je i bez masky stejně špatná ). Mám s těmahle vážnýma pohádkama dlouhodobý problém jelikož děti budou nudit a dospělé štvát. 30%(29.10.2014)

• - Natáčení probíhalo ve zřícenině Helfenburk (Hrádek) u Úštěka, na zámku Hrádek u Nechanic a hradech Kost, Sloup a Valdštejn. (hippyman)

• - V němčině se film jmenuje Die verzauberte Anicka, což lze přeložit jako "zakletá Anička". (Janek2002)