Červený kamínek (TV film)

Pohádka

Česko, 1997, 49 min

Pěkná exteriérová pohádka, která skončila tak někde na půl cesty. Úvod je velmi dobrý, slušná hudba, krásně naivně záporný Vetchý, po jeho cestě do skály to však začíná být pěkná nuda, neustálé stmívačky zcela degradují tempo, neustálé naříkání člověka spíše štve, závěrečná pointa nečekaně uspěchaná a závěr zcela nezvládnutý. Jediná zajímavost je snad jen to, že Vetchý a Lukavský se v podobných rolích setkali o rok později v pohádce O pyšném panovníkovi. Tam však celý příběh výtečně gradoval, zde degradoval. Průměrných 50% jen díky slušné první polovině.(16.7.2012)

Kdo naivně čekal pohádku, kde by se buď něco dozvěděl o opracování či aspoň hledání kamenů, ten byl ve svých nadějích zklamán. Kdo čekal, že ten kámen bude aspoň hrát nějakou roli v ději, byl zklamán též. Kdyby Johanka nosila na krku sušeného mořského koníka, vyšlo by to nastejno. Její kamínek nebyl ani dar krále hor, ani jinak zajímavý a podstatný artefakt. Byl to jen po generace z matky na dceru předávaný šperk. Když ho Johanka jako znamení lásky dala svému milému, byla jsem za ni upřímně naštvaná, když ho posléze ten ignorant dal na krk tomu úplně mimo rodovou linii se vynořivšímu děcku, a to to ještě navíc byl jen kluk. Legenda o pokladu nedotažená, Johanka svého Matěje odložila jak špinavé prádlo, Matěj se s Majdalénou po tom, co mu bylo zlomeno srdce, oženil v tempu, že by si zasloužil zlomit ještě aspoň čelist, Majdaléna byla na pár facek od samého počátku a člověk jí toho evidentně přelétavého chlapce, co není ochoten za lásku aspoň hnout prstem a jen kníká, škodolibě přeje. S tím obsazením, odvahou jít do plenéru a motivem legendy to mohla být parádní celovečerní napínavá a dobrodružná pohádka. Takhle jsem omezena tím, že ohodnotit kladně jde právě jen ty exteriéry, obě matky, hlavního hrdinu, pána jeskyně a skutečnost, že jméno Ješek v pátém pádě zní jako by člověk mluvil s ježkem.(17.1.2016)

Láska všechna hoře překoná, pokud je opravdu upřimná. Ješek měl opravdu štěstí. Snad se poučil.(7.4.2013)

• Master19

Klasická zápletka v podobě jeskyně, která chytne mamonuchtivého šmejdila, aby ho pak zachránila láska. Patetický Radovan Lukavský se sem vůbec nehodí, na druhou stranu mě zaujala Tatiana Vilhelmová v jedné ze svých prvních rolí.(15.7.2012)

Při závěrečných titulcích jsem čekala, jestli se zvukař nechal do nich napsat, aby měl veřejnou ostudu. A oni to takhle diletantsky ozvučili dokonce dva, Nosek a Šimák, pánové, styďte se!(6.4.2013)