Špión CIA Jeff West pôsobí v Sovietskom zväze v období glasnosti, ale KGB ho odhalí. Uznajú ho vinným a odsúdia na dlhoročné nútené práce v sibírskom gulagu. Cestou do gulagu sa mu však podarí získať identitu mŕtveho zlodeja, ktorého posielali do oveľa ľahšieho pracovného tábora. West sa za neho zamaskuje a v tábore sa snaží získať čo najviac informácií, aby sa pripravil na útek. Podozrievavý veliteľ tábora Koľja niečo šípi, a tak pošle po zlodejovu manželku Lenu. Tá Američana neprezradí, lebo sa do neho zaľúbi na prvý pohľad. Keď však Koľja zistí, že má v tábore skutočného amerického špióna, chce ho popraviť, hoci ruská vláda práve v tom čase omilostila všetkých politických väzňov. Boj na život a na smrť sa začína... (oficiální text distributora)

Insomniac

Podľa názvu by človek čakal naozaj Sibír, nejaký zajatecký tábor s krutým väzniteľom a nakoniec samozrejme aspoň pol filmu úteku. Namiesto toho dostanete veľmi nudnú rozprávku s primitívnymi hereckými výkonmi a tupého Rusa v tielku... Nestojí to za tých 110 minút života. Preto som aj poslednú cca. pol hodinku skrátil na nejakých päť minút a vôbec mi to nechýbalo. ()

• Snímka Barryho Samsona síce – ako už sám názov napovedá – kladie dôraz najmä na útek väzňa z krutej Sibíri, pričom tvorcovia sa snažili ukázať, ako agent trénuje a pripravuje sa na svoj útek. Prenajali si aj ruský ľadoborec, ktorý využili vo finálnej scéne. V auguste 1991, uprostred nakrúcania, však došlo v Sovietskom zväze k pokusu o štátny prevrat. Nakrúcanie sa zastavilo a hercov so štábom okamžite evakuovali do USA. Po upokojení situácie sa pokračovalo s natáčaním a scenáristi Clifford Coleman, Joshua Stallings a Joyce Warrenová revidovali scenár, v ktorom vzali do úvahy zmeny v ruskej vnútornej politike. (ash99)