Reklama

Reklama

Tichý hlas

  • Velká Británie Little Voice
Komedie / Drama / Romantický / Hudební
Velká Británie, 1998, 96 min

Obsahy(1)

Film vypráví o mladé ženě, která je frustrována smrtí otce a životem své matky alkoholičky. Dívka, přezdívaná svou matkou L.V. Little Voice má velmi uzavřenou povahu. Téměř nemluví ani nevychází z domu, s nikým se nestýká a jedinou útěchu nachází při poslechu gramofonových desek, které zdědila po svém otci, s nahrávkami slavných zpěvaček 50. let. Aniž si to L.V. uvědomuje, umí tento zpěv dokonale napodobit. Toho hodlá využít přítel její matky, který pracuje v showbusinessu a chce L.V. přemluvit k veřejnému vystupování. K jednomu vystoupení sice dojde, ale pod vlivem neočekávaných událostí se věci vyvíjejí jinak a navíc se zdá, že L.V. konečně nachází i spřízněnou duši

Film byl natočen na základě divadelní hry Jima Cartwrighta, která se hrála s velkým úspěchem v Londýně. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (53)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Kdyby tenhle příběh Angláni nezjemňovali nejlíp, jak to jenom jde, mohlo by se jednat o vcelku brutální drama. Mladá holka žije v pokoji velkém asi jako kumbál Harryho Pottera, umře jí táta a tak se uzavře do sebe a do starejch hudebních šlágrů. Její matka chlastá jak duha a doufá, že chlastem klofne nějakýho zazobance. V tu ránu se přiřítí Michael Caine, kterej zjistí, co to má panička za hudební talent ve špíži a rozhodne se jí prodat do otroctví showbyznysu. Mladá holka, kterou hraje Jane Horrocks, je tak brutálně uzavřená, že se jen tak nedá, ale ke konci předvede tak překrásnej koncert, že stojí za to si na ten konec počkat. Jana má evidentně překrásný hlas a divím se, že jsem o ní nevěděl něco víc. Tady by z ní okamžitě udělali Superstar a rozjela by duety s Gottem a Bílou. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Hlavně se nelekejte toho slova "hudební". Je to opravdu výbornej film s Brendou Blethyn, kterou znám už z filmu Tajnosti a lži a tady se opravdu až neskutečně přesvědčivě ztotožnila se svou rolí matky alkoholičky. Tím ale rozhodně nechci upřít velmi kvalitní výkon pro mě zatím neznámé Jane Horrocks, která navíc ty pěvecké party sama nazpívala. Film, který vás v jednu chvíli pohladí, aby vás vzápětí totálně rozhodil, zkrátka plný emocí a já vám ho mohu jen doporučit. ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

Plachá dívka zvaná LV (Jane Horrocks) sedí celé dny zavřená ve svém pokoji, poslouchá staré desky po otci a mlčením udržuje svět v rovnováze. Protože soužití s tak uřvaným a vulgárním stvořením, jakým je její matka Brenda Blethyn, by udělalo hluchoněmého autistu i z největšího extroverta. LV ale není hluchá a jak se ukáže, ani němá. Matčin milenec, upocený agent barových takyumělců Michael Caine náhodou objeví, že LV má schopnost všechny své důkladně naposlouchané zpěvačky skvěle imitovat a rozhodne se toho obchodně využít... Kdybych si o tom nepřečetl, nenapadlo by mě, že film byl natočen podle divadelní hry, ušité na míru skutečným imitátorským schopnostem Horrocksové. Zaprvé ta subtilní osůbka budí dojem trefně obsazené neherečky, zadruhé jsou její imitace maximálně přesvědčivé. Naživo v divadle musely scény se zpěvem působit až magicky. Ve filmu člověk automaticky mylně předpokládá, že jde o playback nahrávek Shirley Bassey, Marilyn Monroe, Judy Garland a dalších a to možná ubírá jeho protagonistce podíl ze zasloužených ovací. Navenek Tichému hlasu dominuje dryáčnická Brenda Blethyn, ale je to hlavně tím, že její postava je silně extrovertní přestárlý diblík. Nepřehlédnete ji a hlavně nepřeslechnete. Horrocksová je stejně skvělá, jen méně viditelným způsobem. Ewan McGregor jako její spřízněná duše, plachý milovník poštovních holubů Billy, je podobný případ. Blethynová, Michael Caine a také Jim Broadbent jako pupkatý provinční kabaretiér mluví šťavnatým a pro mě libozvučným cockney přízvukem, film je napěchovaný hity z mé oblíbené éry bigbandů, plný neokázalého britského humoru a přestože je svým způsobem dojemný, neobsahuje ani stopové prvky citového vydírání. Takže přesně můj šálek čaje. Nenápadný malý skvost. 100% ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale velkou část tohoto snímku "dělá" (při vší úctě k výkonům ostatních) Brenda Blethyn. Ta ženská je asi nejlepší herečkou starého kontinentu a skoro každý film, v němž vystupuje, se automaticky řadí mezi kvalitní snímky. Tichý hlas sice neohromí běžného komerčního diváka, ale zbývající publikum si tento film oblíbí, byť možná z jiných příčin, než já. Kromě Brendy Belthyn jsou zde k vidění totiž i další velmi dobré herecké (a pěvecké) výkony a tudíž film doporučím každému, kdo má rád inteligentní psychologicky laděné příběhy s trochou romantiky, ale i s humornými prvky. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Co si počne žena, po které stáří sahá svou nemilosrdnou prackou, žena, jejíž make-up čím víc dá práce, tím míň efektivní je, žena, která už jen u slaboduchých kamarádek může být za hvězdu, žena, která je dost sobecká, líná a hloupá na to, aby se o svůj sen postarala sama? Použije jediný trumf, svou plachou dceru, která umí to, co nikdo jiný ne - úžasně napodobovat slavné zpěvačky zašlých let z gramodesek po zemřelém otci, a svěří ji do "péče" lokálního impresária, aby si ho získala. "Bílá vdova" Brenda Blethyn byla za svou odpornou matku nominovaná na Oscara, Jane Horrocks ne, přesto je její výkon v tomto kouzelném filmečku srovnatelný. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (2)

  • Představitelka hlavní role Jane Horrocks sama nazpívala všechny své pěvecké party. (skudiblik)
  • Predloha Jima Cartwrighta The Rise and fall of Little Voice bola niekoľkokrát uvedená i na divadelných doskách - v Čechách Studiem DVA so Zuzanou Bydžovskou v postave matky. Hre paradoxne nepomohlo paralelné uvedenie monodrámy Ľudský hlas od Jeana Cocteaua v pražskej Černé Labuti, opäť so Zuzanou Bydžovskou. Diváci (vrátane mňa) si obe hry zamieňali, i z tohto dovodu Tichý hlas už naďalej nie je v programe Studia DVA. (jhrasko)

Reklama

Reklama