Bohové a monstra

Gods and Monsters

Bohovia a monštrá

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1998, 101 min

Když jsem film před lety viděl poprvé, byl pro mne v mnoha směrech překvapením. McKellena jsem do té doby znal jen coby Gandalfa a zdejší jeho starý, se smrtí se již smiřující, homosexuál mne opravdu chytl za srdce. Dalším překvapením pro mne byl Brendan Fraser, kterého mám rád v jeho komediálních rolích (Rockeři vládnou), a proto jsem si ho tak nějak nebyl schopen představit v "normální" dramatické roli. Teď už dovedu. Dalším překvapením bylo to, že film, mimo jiné, produkoval Clive Barker. Mám k hororům hodně blízko, proto mě strašně bavili flashbacky o natáčení Frankensteina. No, on mě vlastně bavil film celý, jeho nádherná poetika, skrytý humor, krásný retro příběh. A k tomu tři skvělé herecké výkony - McKellen, Fraser a pro mě nepochopitelně zde v komentářích opomíjená Lynn Redgrave coby služka Hanna, ta byla naprosto úžasná. Jsem rád, že se jsem si film mohl nedávno pořídit i na DVD.(2.9.2009)

Já taky moc nevybočím od komentářů, které vyzdvihují výkon Iana McKellena. Prostě úžasně zvládnul tuto roli. Přišlo mi že tu nadudost a elitářství ani nemusel hrát:) Příběh je dokonalý a pěkně postupně vybudovaný. Postavu režiséra a jeho povahu vlastně poznáváte celý film. Když už si myslíte, že ji chápete tak udělá něco dost překvapivého (hl. postavě hrané Frazerem...) Prostě úžasné drama s místy až hororovými prvky (ten příběh o rozstříleném vojákovi vedle zákopů mě úplně dostal). A ještě jedno pro mě velice zajímavé zjištění - Brendan Frazer umí hrát. A moc dobře!(28.2.2005)

Ian McKellen podává opravdu úžasný herecký výkon a Brendan Fraser nikterak nezaostává. Ba naopak. Velmi mile překvapil. Dokazuje, že umí víc, než jen střílet mumie. Dále se mi velice líbily frankensteinovské sny a představy Jamese Whalea. K úplné dokonolasti mi chybělo pouze větší porozumění hlavním postavám a jejich činům. K těm 4 hvězdám patří alespoň další 2 cípy z páté ;-)(16.7.2003)

Celkem zajímavý nápad, nevšední ztvárnění a neokoukaný výběr herců, to ano, ale bohužel to filmu nepomohlo. To téma se mi prostě nelíbilo, objevovala se tu prázdná místa a nudné rozhovory, které byly o ničem, ale hrály si na něco víc, necítila jsem v tom žádnou pointu, ani nějaké emoce. I když se mi tady Brendan Fraser zalíbil, jak to zahrál, tak bohužel nezabránil tomu, že jsem se skoro polovinu filmu nudila a navíc jsem nevěděla, zda si tenhle film zaslouží nemilosrdný odpad nebo naopak 4 hvězdičky za zvláštní snímek. Ale nakonec jsem se rozhodla pro průměr, protože pro mě to bohužel nebyl větší zážitek...(30.7.2009)

Čím blíže jsou Bohové a Monstra svému konci, tím lépe se na ně dívá, a tím více mne jednotlivé scény dostávaly. Snímek je spíše konverzačním dramatem, než jakýmkoli jiným - vzpoměl jsem si třeba na Interview. Režisér tu sice neoperuje jen s jednou kulisou a vše se tváří více rozvinutě, jenže všechny důležité scény a dějová linka příběhu, ve které se "něco děje" jsou divákovi servírovány v malířském ateliéru pana Whalea. To znamená v jediné místnosti a mezi čtyřma očima. A když si spolu Fraser a McKellen povídají, to je panečku pokoukání! Jedna z nejcharismatičtějších anglických filmových legend spolu se spíše komediálním hercem - o to více Fraserův výkon překvapí. Musím podotknout, že ihned po dokoukání jsem si sehnal Frankensteinovu nevěstu, už se na ten film velice těším. A jsem nesmírně rád, že jsem měl možnost zahlédnout kus ze života Jamese Whaela. Ad. scéna v bazénu: tak zdařile mixují fakta a fikci už jen knihy.(15.3.2010)

• - Ve filmu uvidíme pět originálních skic Jamese Whala. (HellFire)

• - Název filmu pochází z věty, kterou řekne ve filmu Frankensteinova nevěsta (1935) Dr. Pretorius Dr. Frankensteinovi: "To a new world of gods and monsters." (Kulmon)

• - Scénář filmu je založen na knize "Frankensteinův otec" od spisovatele Christophera Brama, který se věnuje gay literatuře. (Dementra)