Bohové a monstra

Gods and Monsters

Bohovia a monštrá

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1998, 101 min

"To a new world of gods and monsters." Tohle je prostě krásný film o jednom ze zakladatelů hororového žánru, kterého dnes prakticky zná už jen hrstka zasvěcených. Žánr životopisných snímků mě nikdy moc nebavil, ale toto je jedna z jeho největších pecek. Ian McKellen je bezesporu pán herec, a jestliže za tuhle roli nedostal oscara, tak se někde stala chyba. Ale určitě se nestala tady, v tomhle filmu. Aspoň, že Bohové a monstra získali cenu za nejlepší adaptovaný scénář Billa Condona podle novely Christophera Brama. Ale zpět do filmu. Tak krásná atmosféra a silný příběh podle skutečných událostí, které se staly na sklonku života "Frankensteinova Otce" Jamese Whalea, dělá zázraky. Originální a nevšední film, který si zaslouží uznání a né nepochopení jako jeho hlavní postava. Přiznám se, bylo jen málo filmů u kterých jsem uronil slzu, ale tenhle se dá počítat mezi ně. A hlavně se dá počítat i mezi mé nejoblíbenější a je dost možné, že někdy se dostane do mé top 10. Kvůli takovýmto dílům lituji, že zde není jakási top 20. PS. Dodnes mě udivuje, že tenhle výborný životopisný snímek viděl z mé dvacítky oblíbených uživatelů jen jeden. Chtělo by to dohnat. Jsem si jist, že nikdo nebude litovat zhlédnutí tohoto skvostu.(20.7.2011)

Ne, že by mě dvakrát zajímali kostlivci ve skříni starého Whalea, tím méně tlumené buranství jeho zvídavého zahradníka,nebo dokonce stárnoucí hvězdy celuloidu za svým zenitem, sám příběh není nijak zvlášť zajímavý, až na pointu, to je jiný kafe. Nejvíce jsem však byla fascinována pouhou přítomností skvělého McKellena (jež je nejhezčím homosexuálem, co znám), který, i kdyby nepronesl jediného slova, zaujal by pouze svými aristokratickými způsoby a nevídanou přirozeností, to vše umocněno kontrastem mladého, až nestoudně živočišného Frasera, proti jehož komediálním rolím jsem neměla námitek, zde však nenechává prostor k pochybám o jeho talentu i v dalších hereckých polohách.(23.7.2009)

Takovej ten typ filmu, kde se vlastne nic moc nedeje, ale presto pusobi hodne silne, navic tady tvurci to dojemny vypraveni o umirajicim reziserovy a mladym zahradnikovi a jejich zvlastnim pratelstvi obcas ozivujou nejakou naprosto fantastickou scenou z valky. Celej film samozrejme stoji na hlavni dvojici, McKellen hraje fantasticky, ale zase to mel ulehceny tim, ze toho teplouse nemusel hrat a Fraser je tady docela namakanej. No a co se tyce toho Frasera, pravdepodobne jeho nejvetsi herecka prilezitost a i kdyz z neho asi nikdy nebude zadnej velkej herec a hodi se spis jako hlaskujici frajer, zvladnul tu roli vcelku s prehledem a McKellenovi dobre nahrava. Jak moc je film podle skutecnejch udalosti tezko rict, nicmene spousta veci ve filmu se skutecne stala, ale i kdyby ne, stejne by to bylo hodne silny drama.(27.9.2009)

Bravúrna dráma z filmárskeho prostredia, ktorá mi spočiatku pripomínala Burtonovho Eda Wooda, ale Bohovia a monštrá sú úplne z iného súdka. Tu niet stopy po vtipe a viac ako na filmové umenie ako také sa film Billa Condona sústreďuje na konkrétnu osobu a to Jimmyho Whalea. A Whale je jednoducho geniálna postava - perfektne napísaná a pôsobivo psychologicky mnohovrstevnatá a to hlavne vďaka úžasnému hereckému prevteleniu božského Iana McKellena. Fraser a Redgrave sú len tieňmi, ktoré McKellenov charakter prehlbujú. Gods and Monsters je skrátka excelentne napísaný, zahraný a zrežírovaný film s dychberúcim finále. Jeho jedinou, síce maličkou vadou sú pomerne lacno pôsobiace flashbacky z režisérovho detstva a vojny. (90%)(12.9.2011)

Príbeh posledných dní slávneho režiséra Jamesa Whala, autora legendárnych hororov z 30. rokov (Frankenstein, Frankensteinova nevesta a Neviditeľný muž). Herecký koncert Iana McKellena (nominácia na oscara) v malej, komornej a kritikmi veľmi oceňovanej dráme Billa Condona (Kinsey, Dreamgirls), ktorá sa dostane pod kožu, aj keď vás postava slávneho tvorcu nezaujíma. Oscar za adaptovaný scenár a jedna ďalšia nominácia pre herečku vo vedľajšej úlohe (Lynn Redgrave).(16.3.2016)

• - Ian McKellen prohlásil, že mu bylo velmi příjemné hrát Jamese Whalea. McKellen je stejně jako Whale homosexuál. (Kulmon)

• - Natáčení filmu trvalo 24 dní. (Kulmon)

• - Ve filmu uvidíme pět originálních skic Jamese Whala. (HellFire)