poster

Bohové a monstra

 • Velká Británie

  Gods and Monsters

 • Slovensko

  Bohovia a monštrá

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1998, 101 min

 • lamps
  *****

  Vynikající životopisné drama, které uhrane božími hereckými výkony (u McKellena jsme na to zvyklí, ale Fraser zaslouží hlubokou poklonu), potěší námětem orientovaným nejen na poslední dny režiserského velikána, ale i vzpomínky na jeho nejslavnější dílo, a doslova nadchne vymazlenou formou, konkrétně především nádherným soundtrackem a působivými flashbacky do Whaleovy minulosti, které sílu příběhu značně zvýrazňují. Vše je dokonale promyšleno, vývoj vztahu mezi stárnoucím homosexuálním umělcem a jeho novým "monstrem" je načrtnut naprosto věrohodně a bezchybně a finále, byť nevyhnutelné, je výtečně gradované a dojemné, a to včetně nostalgické a nádherné závěrečné scény.... Opravdu netuším, co si od filmu podobného ražení přát více. 90%(18.8.2015)

 • bouncer
  *****

  Velice působivý snímek, který (jak jinak) zdobí především výkon Iana McKellena v jedné z nezapomenutelných rolích. Výtečný scénář, který přestože udává celému filmu pomalé temto, dokáže udržet pozornost a vnímat všechny ty báječné pocity, které z tohoto filmu o přátelství, homosexualitě, slávě a zášti jistě budete mít.(15.3.2004)

 • Davies182
  ****

  Čím blíže jsou Bohové a Monstra svému konci, tím lépe se na ně dívá, a tím více mne jednotlivé scény dostávaly. Snímek je spíše konverzačním dramatem, než jakýmkoli jiným - vzpoměl jsem si třeba na Interview. Režisér tu sice neoperuje jen s jednou kulisou a vše se tváří více rozvinutě, jenže všechny důležité scény a dějová linka příběhu, ve které se "něco děje" jsou divákovi servírovány v malířském ateliéru pana Whalea. To znamená v jediné místnosti a mezi čtyřma očima. A když si spolu Fraser a McKellen povídají, to je panečku pokoukání! Jedna z nejcharismatičtějších anglických filmových legend spolu se spíše komediálním hercem - o to více Fraserův výkon překvapí. Musím podotknout, že ihned po dokoukání jsem si sehnal Frankensteinovu nevěstu, už se na ten film velice těším. A jsem nesmírně rád, že jsem měl možnost zahlédnout kus ze života Jamese Whaela. Ad. scéna v bazénu: tak zdařile mixují fakta a fikci už jen knihy.(15.3.2010)

 • T2
  ***

  Rozpočet $10miliónovTržby USA $6,451,628Tržby Celosvetovo $6,510,680║ Priemerná dráma so zaujímavým odsadeným(McKellen/Fraser), kde dosť chýba lepší cit pre réžiu, lebo v konečnom výsledku nemá príbeh žiadne skutočne silné momentky, čo by dokázali dojať či akokoľvek upútať a povýšiť film do vyšších sfér, aj keď snaha o umeleckú stránku tam je ale vyznie mi to dosť do prázdna. /55%/(27.3.2009)

 • Ducharme
  *****

  Skvěle natočené drama o lidské bezradnosti, stáří, samotě, ale hlavně o přátelství Alone - bad. Friend - good. Já byla naprosto u vytržení - genialita McKellenova výkonu nezastavitelně graduje a Fraser (ano, to ucho z Mumie) mu překvapivě zdatně sekunduje. Režisér z tématu homosexuality (jak tomu bohužel často stále bývá) nijak lacině netěží - spíš právě naopak; nabízí obrázek z druhé - od předsudků nebo soucitu oproštěné - strany. Střípky minulosti výborně zachycují a vystihují Whaleův psychický stav na konci života... 5/5 bez mrknutí oka!(18.7.2009)

 • - Scénář filmu je založen na knize "Frankensteinův otec" od spisovatele Christophera Brama, který se věnuje gay literatuře. (Dementra)

 • - Natáčení filmu trvalo 24 dní. (Kulmon)

 • - Název filmu pochází z věty, kterou řekne ve filmu Frankensteinova nevěsta (1935) Dr. Pretorius Dr. Frankensteinovi: "To a new world of gods and monsters." (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace