Bohové a monstra

Gods and Monsters

Bohovia a monštrá

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1998, 101 min

"To a new world of gods and monsters." Tohle je prostě krásný film o jednom ze zakladatelů hororového žánru, kterého dnes prakticky zná už jen hrstka zasvěcených. Žánr životopisných snímků mě nikdy moc nebavil, ale toto je jedna z jeho největších pecek. Ian McKellen je bezesporu pán herec, a jestliže za tuhle roli nedostal oscara, tak se někde stala chyba. Ale určitě se nestala tady, v tomhle filmu. Aspoň, že Bohové a monstra získali cenu za nejlepší adaptovaný scénář Billa Condona podle novely Christophera Brama. Ale zpět do filmu. Tak krásná atmosféra a silný příběh podle skutečných událostí, které se staly na sklonku života "Frankensteinova Otce" Jamese Whalea, dělá zázraky. Originální a nevšední film, který si zaslouží uznání a né nepochopení jako jeho hlavní postava. Přiznám se, bylo jen málo filmů u kterých jsem uronil slzu, ale tenhle se dá počítat mezi ně. A hlavně se dá počítat i mezi mé nejoblíbenější a je dost možné, že někdy se dostane do mé top 10. Kvůli takovýmto dílům lituji, že zde není jakási top 20. PS. Dodnes mě udivuje, že tenhle výborný životopisný snímek viděl z mé dvacítky oblíbených uživatelů jen jeden. Chtělo by to dohnat. Jsem si jist, že nikdo nebude litovat zhlédnutí tohoto skvostu.(20.7.2011)

Príbeh posledných dní slávneho režiséra Jamesa Whala, autora legendárnych hororov z 30. rokov (Frankenstein, Frankensteinova nevesta a Neviditeľný muž). Herecký koncert Iana McKellena (nominácia na oscara) v malej, komornej a kritikmi veľmi oceňovanej dráme Billa Condona (Kinsey, Dreamgirls), ktorá sa dostane pod kožu, aj keď vás postava slávneho tvorcu nezaujíma. Oscar za adaptovaný scenár a jedna ďalšia nominácia pre herečku vo vedľajšej úlohe (Lynn Redgrave).(16.3.2016)

Mezi tou záplavou pěti hvězdiček možná budu působit jako exot, ale tenhle film mě nijak zvlášť nenadchnul. Neříkám, že se mi nelíbil, to ne, tři hvězdičky přece znamenají nadprůměr. McKellen hraje skvěle, scénář je docela zajímavý a potěší pár filmových fíglů (hra se stínem, kdy se zdá, že obrys Frasera vypadá jako Frankenstein atd.). Ale výjimečné dílo? Promiňte, zase takovej filmovej "intouš" nejsem.(15.7.2003)

Ne, že by mě dvakrát zajímali kostlivci ve skříni starého Whalea, tím méně tlumené buranství jeho zvídavého zahradníka,nebo dokonce stárnoucí hvězdy celuloidu za svým zenitem, sám příběh není nijak zvlášť zajímavý, až na pointu, to je jiný kafe. Nejvíce jsem však byla fascinována pouhou přítomností skvělého McKellena (jež je nejhezčím homosexuálem, co znám), který, i kdyby nepronesl jediného slova, zaujal by pouze svými aristokratickými způsoby a nevídanou přirozeností, to vše umocněno kontrastem mladého, až nestoudně živočišného Frasera, proti jehož komediálním rolím jsem neměla námitek, zde však nenechává prostor k pochybám o jeho talentu i v dalších hereckých polohách.(23.7.2009)

Ocenění: Oscar 1998 - adaptovaný scénář; nominace: hlavní herec (I. McKellen), vedlejší herečka (L. Redgrave) Zlaté glóby - vedlejší herečka (L. Redgrave); nominace: film (drama), herec v dramatu (I. McKellen) BAFTA - nominace: vedlejší herečka (L. Redgrave) Bram Stoker Awards - scénář (společně s filmem Smrtihlav) British Independent Film Awards - herec (I. McKellen) Broadcast Film Critics Association Awards - herec (I. McKellen také za film Nadaný žák) Chicago Film Critics Association Awards - herec (I. McKellen) Florida Film Critics Circle Awards - herec (I. McKellen také za film Nadaný žák) Independent Spirit Awards - film, hlavní herec (I. McKellen), vedlejší herečka (L. Redgrave) Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (I. McKellen) London Critics Circle Film Awards - vedlejší herečka (L. Redgrave) Los Angeles Film Critics Association Awards - herec (I. McKellen), hudba (společně s filmem Malý řezník) National Board of Review - herec (I. McKellen), film San Diego Film Critics Society Awards - herec (I. McKellen), film MFF San Sebastián - herec (I. McKellen), Zvláštní cena poroty (s filmem A la place du coeur) Satellite Awards - adaptovaný scénář Seattle International Film Festival - režie Toronto Film Critics Association Awards - herec (I. McKellen).... ....Scénář : Bill Condon podle románu Christophera Brama. Kamera : Stephen M. Katz. Hudba : Carter Burwell - Ocenění 1998 - Los Angeles Film Critics Association Awards - vítěz ( Nejlepší hudba )(18.5.2011)

• - Ian McKellen prohlásil, že mu bylo velmi příjemné hrát Jamese Whalea. McKellen je stejně jako Whale homosexuál. (Kulmon)

• - Scénář filmu je založen na knize "Frankensteinův otec" od spisovatele Christophera Brama, který se věnuje gay literatuře. (Dementra)

• - Závěrečnou scénu, kdy Clay kráčí ulicí jako Frankenstein, navrhl Brendan Fraser. (HellFire)