Poslední týdny Frankensteinova otce, režiséra Jamese Whalea. Nemocný Whale žije osaměle se svojí hospodyní Hannou a při pokusech malovat bezmocně sleduje, jak ho se zdravím opouští i jeho umělecká tvořivost. Potřebný vzruch do posledních týdnů jeho života přináší mladý zahradník Clayton Boone, který zprvu netuší nic o starcově filmové minulosti ani o jeho sexuální orientaci. (oficiální text distributora)

Rex Mundi

Zaujímavý a príjemný film s komornou atmosférou, ktorá sa dá krásne užívať. Avšak viem si ho predstaviť sfilmovaný aj trochu lepšie, opakovane som narážala na scény, kde by som niečo pridala, niečo urobila inak (sú ukážky detstva také strohé a predstavy o vojne také čisté a upratané zámerne, lebo ide o veľmi staré spomienky bez špiny, blata a krvi, alebo to spôsobil nízky rozpočet?). Aj tak sú to však plne zaslúžené 4 hviezdy. Obrovsky pozitívne ma prekvapil výborný dramatický výkon Brendana Frasera. Ten mladík ma väčší potenciál, než kam siahajú akčné blokbastre. ()

Davies182

Čím blíže jsou Bohové a Monstra svému konci, tím lépe se na ně dívá, a tím více mne jednotlivé scény dostávaly. Snímek je spíše konverzačním dramatem, než jakýmkoli jiným - vzpoměl jsem si třeba na Interview. Režisér tu sice neoperuje jen s jednou kulisou a vše se tváří více rozvinutě, jenže všechny důležité scény a dějová linka příběhu, ve které se "něco děje" jsou divákovi servírovány v malířském ateliéru pana Whalea. To znamená v jediné místnosti a mezi čtyřma očima. A když si spolu Fraser a McKellen povídají, to je panečku pokoukání! Jedna z nejcharismatičtějších anglických filmových legend spolu se spíše komediálním hercem - o to více Fraserův výkon překvapí. Musím podotknout, že ihned po dokoukání jsem si sehnal Frankensteinovu nevěstu, už se na ten film velice těším. A jsem nesmírně rád, že jsem měl možnost zahlédnout kus ze života Jamese Whaela. Ad. scéna v bazénu: tak zdařile mixují fakta a fikci už jen knihy. ()

pepo

Príbeh posledných dní slávneho režiséra Jamesa Whala, autora legendárnych hororov z 30. rokov (Frankenstein, Frankensteinova nevesta a Neviditeľný muž). Herecký koncert Iana McKellena (nominácia na oscara) v malej, komornej a kritikmi veľmi oceňovanej dráme Billa Condona (Kinsey, Dreamgirls), ktorá sa dostane pod kožu, aj keď vás postava slávneho tvorcu nezaujíma. Oscar za adaptovaný scenár a jedna ďalšia nominácia pre herečku vo vedľajšej úlohe (Lynn Redgrave). ()

LiVentura

Výborně zpracovaný a zahraný "životopisný" snímek o m¨velkém muži filmu, který měl svá monstra příliš zakotvená v mysli... Moc hezky se dívalo na pana McKellena, velmi přesvědčivý, upřímný výraz a projev. ()

kinej

Komu se líbí film Ed Wood, asi docení i tentno snímek. Oba jsou o excentrických režisérech převážně fantastických filmů s problematickým osobním životem, přičemž James Whale má na rozdíl od Wooda na kontě i nějaké ty kvalitní záležitosti. Film je vlastně dosti strohý, scénář mohl být klidně i podkladem pro kvalitní divadelní hru, protože se spoléhá především na výkony dvou hlavních představitelů. Ti jsou zde herecky mírně nevyrovnaní, protože Fraser na McKellena prostě nemá, ale není to takový rozdíl, který by rušil. Naopak potěší vidět tohoto herce i v něčem jiném, než v připitomělých komediích. Kromě scénáře, a harců potěší i povedený soundtrack. ()

lamps

Vynikající životopisné drama, které uhrane božími hereckými výkony (u McKellena jsme na to zvyklí, ale Fraser zaslouží hlubokou poklonu), potěší námětem orientovaným nejen na poslední dny režiserského velikána, ale i vzpomínky na jeho nejslavnější dílo, a doslova nadchne vymazlenou formou, konkrétně především nádherným soundtrackem a působivými flashbacky do Whaleovy minulosti, které sílu příběhu značně zvýrazňují. Vše je dokonale promyšleno, vývoj vztahu mezi stárnoucím homosexuálním umělcem a jeho novým "monstrem" je načrtnut naprosto věrohodně a bezchybně a finále, byť nevyhnutelné, je výtečně gradované a dojemné, a to včetně nostalgické a nádherné závěrečné scény.... Opravdu netuším, co si od filmu podobného ražení přát více. 90% ()

Ducharme

Skvěle natočené drama o lidské bezradnosti, stáří, samotě, ale hlavně o přátelství Alone - bad. Friend - good. Já byla naprosto u vytržení - genialita McKellenova výkonu nezastavitelně graduje a Fraser (ano, to ucho z Mumie) mu překvapivě zdatně sekunduje. Režisér z tématu homosexuality (jak tomu bohužel často stále bývá) nijak lacině netěží - spíš právě naopak; nabízí obrázek z druhé - od předsudků nebo soucitu oproštěné - strany. Střípky minulosti výborně zachycují a vystihují Whaleův psychický stav na konci života... 5/5 bez mrknutí oka! ()

Disk

Pro mě velikánské překvapení. Herecky naprosto vytříbený film. Životní role Sira Iana McKellena a Brendan Fraser dokázal, že umí doopravdy hrát. ()

Aky

Pomalé, nostalgické ubírání se ven ze života. Nádherné rozjímání nad pomíjivostí slávy, smyslu života, když síly odcházejí, to všechno v harmonických kulisách luxusního domu, pěkných lidí a zdánlivé pohody. ()

Ruut

Jednak zajímavá pocta jednomu z nejlepších režiserů (nejen!!!) hororových filmů všech dob, rovněž sympaticky zvládnutý pohled na gay "problematiku". ()

Javert

Pro mě osobně jeden z nejsilnějších filmových zážitků poslední doby. Fraser solidní, McKellen nepřekonatelný. Zkouknutí Whaleovy filmografie bude následovat. ()

Goldbeater

"To a new world of gods and monsters." Tohle je prostě krásný film o jednom ze zakladatelů hororového žánru, kterého dnes prakticky zná už jen hrstka zasvěcených. Žánr životopisných snímků mě nikdy moc nebavil, ale toto je jedna z jeho největších pecek. Ian McKellen je bezesporu pán herec, a jestliže za tuhle roli nedostal oscara, tak se někde stala chyba. Ale určitě se nestala tady, v tomhle filmu. Aspoň, že Bohové a monstra získali cenu za nejlepší adaptovaný scénář Billa Condona podle novely Christophera Brama. Ale zpět do filmu. Tak krásná atmosféra a silný příběh podle skutečných událostí, které se staly na sklonku života "Frankensteinova Otce" Jamese Whalea, dělá zázraky. Originální a nevšední film, který si zaslouží uznání a né nepochopení jako jeho hlavní postava. Přiznám se, bylo jen málo filmů u kterých jsem uronil slzu, ale tenhle se dá počítat mezi ně. A hlavně se dá počítat i mezi mé nejoblíbenější a je dost možné, že někdy se dostane do mé top 10. Kvůli takovýmto dílům lituji, že zde není jakási top 20. PS. Dodnes mě udivuje, že tenhle výborný životopisný snímek viděl z mé dvacítky oblíbených uživatelů jen jeden. Chtělo by to dohnat. Jsem si jist, že nikdo nebude litovat zhlédnutí tohoto skvostu. ()

Aknah

Celkem zajímavý nápad, nevšední ztvárnění a neokoukaný výběr herců, to ano, ale bohužel to filmu nepomohlo. To téma se mi prostě nelíbilo, objevovala se tu prázdná místa a nudné rozhovory, které byly o ničem, ale hrály si na něco víc, necítila jsem v tom žádnou pointu, ani nějaké emoce. I když se mi tady Brendan Fraser zalíbil, jak to zahrál, tak bohužel nezabránil tomu, že jsem se skoro polovinu filmu nudila a navíc jsem nevěděla, zda si tenhle film zaslouží nemilosrdný odpad nebo naopak 4 hvězdičky za zvláštní snímek. Ale nakonec jsem se rozhodla pro průměr, protože pro mě to bohužel nebyl větší zážitek... ()

Legas

Ian McKellen podává opravdu úžasný herecký výkon a Brendan Fraser nikterak nezaostává. Ba naopak. Velmi mile překvapil. Dokazuje, že umí víc, než jen střílet mumie. Dále se mi velice líbily frankensteinovské sny a představy Jamese Whalea. K úplné dokonolasti mi chybělo pouze větší porozumění hlavním postavám a jejich činům. K těm 4 hvězdám patří alespoň další 2 cípy z páté ;-) ()

HoneyBunny

Mezi tou záplavou pěti hvězdiček možná budu působit jako exot, ale tenhle film mě nijak zvlášť nenadchnul. Neříkám, že se mi nelíbil, to ne, tři hvězdičky přece znamenají nadprůměr. McKellen hraje skvěle, scénář je docela zajímavý a potěší pár filmových fíglů (hra se stínem, kdy se zdá, že obrys Frasera vypadá jako Frankenstein atd.). Ale výjimečné dílo? Promiňte, zase takovej filmovej "intouš" nejsem. ()

Anderton

Asi prvý film, ktorý som videl v rámci amerického nezávislého leta na čt 2. Hneď ma tento cyklus zaujal a odvtedy sa snažím takmer nič nevynechať. Bolo to už veľmi dávno, ale na film mám pekné spomienky a hneď som uznal, McKellenov casting sadol ako riť na šerbel. A to som ho vtedy vôbec nepoznal. Fraser sa mal touto úlohou odpichnúť k filmovému umeniu. Vieme, ako to s ním väčšinou dopadá. ()

Campbell

Takže tedy musím říct že snad největší překvapení roku. Nejdříve jsem na film nechtěl dostat protože homosexuály teda moc rád nemám. Ale nakonec se dostal do mých ohavých pracek, no tak jsem ho ale jako správnej lovečák nechal uležet, a hle když na něj došla řada nestačil jsem zírat. Něco tak geniálního se nevydí. Naprosto bravůrní McKellen a nakonec i Fraser(mám ho sice rád jako herce, ale nedokázal jsem si ho moc představit v takovýhle roli). Od první minuty mě film upoutal a bylo jen málo scén který mě iritovaly. Život z jednoho z nějvětších velikánů hororu 40 let(od Whalea mám nakoukáno asi 8 filmů)byl vážně jeden velký skandál. Já mohu prohlásit že film je vážně skvělej a můžu jen doporučit. Fraser a McKellen jsou naprosto famozní. ()

nascendi

Tento film je bežným omylom, ku ktorému dochádza, keď si vyberám filmy z tých, ktoré majú viac, ako 80 %. Problematika ani spracovanie ma nenaštvali, iba nezaujali, a to do takej miery, že som sledovanie po hodine ukončil. Výber hercov, ich stvárnenie postáv a vlastne všetko ostatné je mi v takom prípade úplne ľahostajné. ()

Slarque

Naprosto dokonalý Ian McKellen plus téměř stejně skvělá Lynn Redgrave nejspíš donutili k hereckému výkonu i Brendana Frasera. Není sice ještě tak dobrý jako v Tichém Američanovi, ale rozhodně je to vykročení tím správným směrem. Mimořádně povedená pocta mimořádnému režisérovi. ()

Tomco

mckellen je skutocne vyborny herec a potvrdzuje to s prehladom aj v tomto pripade. zaujimavy vykon podava aj inak pre mna uplne nevyrazny a priemerny brendan fraser. nic to vsak nemeni na tom, ze pribeh prestarnuteho gaya siel uplne mimo mna. ani sekundu som sa sice vyraznejsie nenudil, ale v konecnom dosledku mi v tejto skladacke chyba akysi vyslednejsi tvar. 70% ()

Ian McKellen jako Sherlock Holmes v důchodu

Ian McKellen jako Sherlock Holmes v důchodu

07.09.2013

Putování Středozemí má definitivně za sebou a zatímco čekáme na X-Men: Days of Future Past a další sezónu výtečného sitcomu Vicious, ve kterém „Gandalf" hraje s Derekem Jacobim obstarožné… (více)

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Kdo natočí finále Twilight ságy?

Kdo natočí finále Twilight ságy?

17.03.2010

Už angažováním Davida Sladea pro Zatmění studio Summit Entertainment překvapilo. Pro zastánce masakrování upírů sekerami a sněžnými frézami bude zřejmě bolestivé dívat se na selanky v malebných… (více)

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)