Performance of Macbeth, A (TV film)

Velká Británie, 1979, 145 min

William Shakespeare (divadelní hra)

Komentáře uživatelů k TV filmu (4)

Můj favorit mezi filmovými Macbethy. Jediná adaptace, která mě opravdu dokázala ponořit do temnoty Macbethova světa a udržet mě v ní až do konce. Spíše než o svébytný film jde o studiové zpracování slavné divadelní produkce, kde se vše odehrává v černočerné tmě, bez kulis, v přízračně osvětleném kruhu lemovaném dřevěnými stoličkami. Žádné dekorace, žádné zvláštní efekty, minimum rekvizit, jen prvotřídní britští herci a příšeří Shakespearovy morbidní hry. Hypnotický efekt permanentně černého pozadí a absence jakýchkoliv kulis navozuje pocit silné klaustrofobie a destiluje z téhle tragedie intenzivní psychologický horor. Zdejší tři čarodějnice, jejichž scény se vždy odehrávají za mdlého zeleného šerosvitu, jsou jediné, které ve mně dokážou budit opravdovou hrůzu. Z jejich zaklínání běhá mráz po zádech, obzvlášť v kotlíkové scéně, pro kterou Trevor Nunn udělal z „Double, double toil and trouble; fire burn, and cauldron bouble“ démonický chorál, podkreslující celý rituál. McKellenův Macbeth je výborný. Se svojí vysokou postavou, výrazným, tvrdým obličejem, uhrančivým pohledem, silným bílým líčidlem a staženými černými vlasy mi připomíná viktoriánského upíra, který jak se jednou napije lidské krve, už se bez ní nemůže obejít: „Blood will have blood...“ Krev se mu stává drogou, která umrtvuje jeho nervy a smysly, zatímco on se propadá stále hlouběji do tmy a zatracení. Judi Dench jako Lady Macbeth nemá konkurenci. Zpočátku rozhodná, chladná a podmanivá manipulátorka, Lady M. rychle zjistí, že svého muže přivedla na cestu, ze které ho už nedokáže svést. Její náměsíčná scéna se poprávu stala jedou z nejslavnějších a nejcitovanějších v britské divadelní historii. Na její zmučený výkřik (jeden divák jej velmi výstižně přirovnal ke skučícím duším v nejnižším kruhu pekla) se nedá zapomenout. Ostatní herci skvěle sekundují, někteří ve vícero rolích, obzvlášť Ian McDiarmid jako Ross a vyšinutý vrátný a Roger Rees jako Malcolm. Po režijní stránce je tenhle Macbeth ukázkou obdivuhodné vynalézavosti; Trevor Nunn dokazuje, že si vystačí s málem, a pomocí jednoduchých efektů – cinkání zkrvavených nožů, svíčky a páska přes oči, rozhoupané stropní světlo v závěru – dosahuje neuvěřitelných výsledků. Jeho produkce, ač evidentně velice levná a jednoduchá, má sílu, kterou jsem ještě nikde jinde nezažil. Tleskám, stále ještě omráčený. // LEPŠÍ VERZE: O žádné děsivější, podmanivější, ani komplexnější verzi Macbetha nevím.(27.6.2009)

bezhranične temná a ťaživá atmosféra macbetha je v nunnovej interpretácii umocnená na druhú. kongeniálna judi dench ako lady macbeth a skvelý Ian McKellen, treba vidieť.(26.1.2013)

Pravděpodobně nejlépe zpracovaný Shakespeare vůbec. Ono se pořád říká "Kellen, Kellen, ten je dobrej", ale teprve v těchto rolích je vidět PROČ a ČÍM je tak dobrý. Vynikající herecké výkony všech, mezi nimiž je pro mne osobně hvězdou Judi Dench. Skvělá soustředěnost, zbytečně zde nevyčuhují nesmyslné avantýry (viz Othella Lawrence Oliviera), čistý řez. Scénické pojetí NEpřekvapí svou úsporností, naopak. Pokud jsem si Macbetha nějak vizuálně představoval, pak to vypadalo velmi podobně, jako Nunnova vize. Kromě zjevných atributů je toto zpracování také neuvěřitelně temnou podívanou, řekl bych dokonce (jakkoliv to může znít nadneseně), že se díky svému vyznění blíží jakési divadelní paralele "černé mše". Lady Macbeth není jen sexy paničkou (jak jí většina adaptací vykládá), která pronáší "hodně cool" repliky - v jedné chvíli jsem byl Denchové opravdu ochoten uvěřit, že na pomoc svému mocichtivému záměru povolává všechny rohaté, a několikrát jsem se fyzicky otřásl. Je naprosto vedlejší, že se jedná o filmovou úpravu divadelní inscenace - tahle podívaná se zahryzne až do morku kostí. Ani drobet samoúčelnosti - toto je brilantní a odstrašující studie zla.(21.1.2012)

Nabroušená čepel Nunnovy verze s excelentním ústředním párem!(3.1.2013)