poster

Zrozeni z moře

 • Česko

  Amy Fosterová - Dar přílivu

 • Kanada

  Swept from the Sea

 • Kanada

  Amy Foster: Swept from the Sea

 • Velká Británie

  Amy Foster: Swept from the Sea

 • Velká Británie

  Amy Foster

Drama / Romantický

Kanada / Velká Británie / USA, 1997, 115 min

 • lacerta
  ***

  Asi nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo. Ale v mnoha ohledech to bylo vyloženě pitomé. Už sama cesta hlavního hrdiny z Ruska mi přišla poněkud ujetá. Ale dejme tomu, že si pastýř z ruské vesnice našetří na cestu do Ameriky. Příběh dívky, která je trhlá mě fakt neoslovil. Byla trochu jednodušší a štvala mě už od začátku. To, že by pár dní po ztroskotání lodi s ruskou posádkou nikoho nenapadlo, že Janko není blázen, ale Rus, to už se mi věřilo opravdu těžko. Pak dohraje šachy - opět, měl to být pastýř, netušila jsem, že už jen ruská národnost člověka předurčí k výkonům na šachovém poli. To, že mu zapomněli všichni říct, že všichni kromě něj, jsou mrtví, to už mi přišlo hodně divný. Jeho naivita, co se okolí týkalo, byla taky fascinující, chvílema to vypadalo, jako kdyby v Rusku pásl jednorožce a duhový poníky. Mít v dospělým věku domeček v jeskyni, chovat se, jak se Amy chovala, tak se asi nelze divit tomu, že si o ní všichni mysleli, že je cvok. Není mi úplně jasný, proč chtěl film vyznívat, jakože zlé a kruté okolí chudince ubližovalo. Možná se mohla začít chovat trošku normálněji. Do téhle fáze bych to označila jako trochu hloupý, ale pohodový film. Zvrat ovšem přišel v okamžiku, kdy Janko onemocněl. To se ukázalo, že hlavní hrdinka nebyla jen šílená, ale hlavně úplně vypatlaná. Kupodivu měl žízeň - ona jako napotvoru neuměla ani základní slova v jeho řeči a zato měla dedukční schopnosti uschlý škeble. Ok. Pak ho tam nechala, místo toho, aby ho jen dostala do postele (ono by nestačilo odsunout postýlku někam stranou). Rozlila mu lék a vůbec, udělala vše pro to, aby to nerozdýchal. Vyloženě chytrý bylo běžet kamsi pryč a prosit každýho o pomoc, člověka se zápalem plic nechat samotnýho. Ne, ani to, že zazmatkovala jsem jí nevěřila a dost jsem litovala, že předtím neuhořela. (A jo, ta milostná scéna - tu jsem taky nepobrala - ono tak normálně probíhá svatební noc v jeskyni ve vodě a pak se člověk probudí doma v posteli, ale dejme tomu, že tam chtěli vnést trochu romantiky...) Sečteno podtrženo, nic, co bych musela vidět znovu. Líbila se mi hudba, doktor a chvílema Vincent Perez (ale fakt jen chvílema).(31.7.2013)

 • Aluska88
  ***

  *** a půl. Zrozeni z moře je snímek, který disponuje osobitou atmosféru, krásnou přírodu a výborným hereckým ansáblem v čele s nádhernou Rachel Weisz a legendou britské herecké extra třídy, Sirem Ianem McKellenem. Nechápala jsem, proč většina obyvatel zaujímá vůči Amy tolik nenávisti a opovržení. Je to krásná a sympatická dívka, ač možná uzavřená a zvláštní. Pro ostatní se však jedná o podivínku, pro kterou nemají pochopení. Ženu, jako je Amy Fosterová by měli nosit na rukou a ne se k ní chovat jako k odpadu. Příběh tak ukazuje, jak lidé nedokáží tolerovat ostatní, kteří se svým chováním i povahou liší. Nezáleží, že jsou hodní a nikomu neubližují, zkrátka někteří budou stát na okraji jen kvůli tomu, že nejsou jako ti ostatní. Nedokáží tolerovat, ani respektovat. Vincent Perez je sympatický a s Rachel vytvořili sehranou hereckou dvojku. Sice jsem myslela, že jejich milostný vztah bude ztvárněn o poznání hlouběji, ale i tak je celý snímek příjemným zážitkem.(4.11.2012)

 • lennyd
  **

  Janek (Vincent Perez) chtěl vždycky víc, než prožít život v rodné vesnici, tak jak všichni generace před ním (i po něm). A tak se se svými přáteli rozloučil s rodnou Rusí, a vydal se do bájné Ameriky. Jenže u anglických břehů se loď dostala do bouře, a byla zničena - Janek byl jediným, kdo neštěstí přežil. V zemi, jejíž řeči nerozumí - a kde jej považují za blázna, přece jen nachází to, co hledal - dobrodružství, ale hlavně lásku ... Tak nějak mi přišlo, že se tvůrci na začátku zapomněli domluvit, jaký typ filmu vlastně chtějí natočit. Na romantický film to bylo málo romantické, na drama zase málo dramatické, a celkově to bylo takové nemastné neslané. Ani po herecké stránce nic extra (s McKellenem jsem měl trochu problém, protože si jej stále vybavuji jako nacistického vůdce z nedávno viděného Nadaného žáka, a jeho usedlému lékaři jsem nějak nemohl přijít na chuť), a ani Vincent Perez s Rachel Weiszovou mne nijak neoslovili...(23.6.2011)

 • KarKulA
  *

  Tento sladkobolně romantický kýč oblečený do hávu "děsného" dramatu, jehož "trade markem" byl nepochybně pohled plaché laně, který tam celou dobu kolem sebe rozhazoval Vincek Pérézů, bohužel nezachránila ani skutečnost, že se tam ve vedlejší roli mihl herec velkého formátu v osobě McKellena. Měla jsem dost problém udržet svoji pozornost a dokoukat tudle tklivou zbastleninu až do konce.(10.11.2012)

 • Agora
  **

  Nemastný neslaný film. Některé scény byly na hranici směšnosti a trapnosti - jako např. scéna loučení se Yanka s rodinou před emigrací (tančí kozáčka a zběsile se objímají), nebo když Yanko statkáři a lékaři dohraje jejich šachy a lékař podle toho pozná, že je Rus, vždyť přece Rusové hrají skvěle šachy... Také scéna, kdy se Yanko zmítá v horečce a rusky prosí o vodu a Amy po něm stále tupě žádá, ať mluví anglicky, že mu nerozumí - no co by tak asi polomrtvý chlap v horečce chtěl? Když jí lékař předtím řekl, že má zápal plic a ať mu dává pít a lék a drží ho v teple, tak to je pro ní pokyn, aby ho nechala celou noc na pospas osudu a v prudké bouři s dítětem běžela mnoho kilometrů pro pomoc. A to jí ten lékař řekl, že se ještě přijde podívat. Perez jako Rus byl legrační a i moje oblíbená Rachel Weisz byla nějaká unylá. A ta další zápletka - její otec byl vlastně její nevlastní bratr ... A všichni koukali skz prsty na ubohou Amy, místo aby odsoudili její matku, že si začala s otcem a těhotná si vzala jeho syna!(3.11.2012)

 • Kathy Bates