Zrozeni z moře

Amy Foster: Swept from the Sea

Amy Foster

Drama / Romantický

Kanada / Velká Británie / USA, 1997, 115 min

Zrozeni z moře je nádherný film a vážně nechápu zdejší nízké hodnocení. Je to překrásný příběh o veliké lásce, ale také o lidské hlouposti a nenávisti. Příběh nás zavádí do hrabství Cornwall na větry ošlehané pobřeží do jedné z malých vesniček, kde se zná každý s každým. Jak to tak v té době bylo, komunita byla velmi uzavřená a sousedé se navštěvovali převážně jen při obchodech v blízkém městečku, při nedělní bohoslužbě a chlapi u nějakého toho chlastu. Nevelká komunita lidí vedla i k různým milostným pletkám a z jedné takové se narodila nemanželská Amy. Matka - snad si vědoma svého selhání ji mnoho lásky nedala a stejně tak odmítavě se k ní jako k parchantovi chovali i ostatní ,,ctihodní'' sousedé. Malá Amy si tak chybějící lásku rodičů nahradila láskou k moři, kde trávila většinu času. Pro komunitu byla podivínem, samotářkou, která sbírá na pobřeží předměty mořem vyvržené a která se s nikým nebaví. O 100 let dříve by tak mohla být klidně obviněna z čarodějnictví. V době kdy se z ní stala mladá a krásná žena se skupinka emigrantů vydává vlakem z Ruska přes celou Evropu do Hamburku, odkud následně odplouvají plachetnicí vstříc nové vysněné budoucnosti v daleké Americe.... Jednoho dne ale začne ráno moře na pobřeží Cornwallu vyplavovat mrtvá těla mnoha lidí, kteří jsou dle oblečení identifikováni jako emigranti z nějaké potopené lodi. Jsou jich desítky, jsou mezi nimi i děti a přítomný lékař může u všech bohužel konstatovat jen smrt. Souběžně s tím se o pár mil dále na farmě, kde Amy pracuje jako děvečka objeví potlučený pohublý muž s dlouhými vlasy, mluvící podivným jazykem. Ačkoliv se majitel farmy domnívá, že jde o uprchlého chovance z nějakého blázince a zavře jej do chléva než si pro něj přijdou, Amy muž zaujme a rozhodne se mu v noci potají dojít omýt rány a přinést kousek chleba. A tady začíná příběh podívínské Amy a tajemného Janka....... ----- Musím říci, že jsem se u filmu nenudil ani minutu. Herecké obsazení bylo doslova a do písmene hvězdné. Přeskočím-li opravdu překrásnou Rachel Weisz v roli Amy, máme tu Iana McKellena v krásné roli lékaře, Kathy Batesovou i ,,rytíře Arna'' - Vincenta Peréze v roli ruského uprchlíka Janka (dlouho mi trvalo, než jsem si vzpomněl v čem jsem jej viděl! :-). K tomu všemu překrásná hudba a přenádherné exteriéry a poetika... Nevím proč, ale film mi hodně připomněl Waterland s J. Ironsem - snad kvůli té odstřižené lokalitě a prostředí u vody... Dal bych 4 hvězdy, ale jelikož je tu film těžce podhodnocen místními ,,experty'', dávám i tu pátou. * * * * *(5.4.2017)

Nebylo to špatné..Příběh byl zajímavý, ale rozhodně mu chybělo jeho rozvinutí.. Hlavní postavy byly nedokončené, spousta věcí zůstala jen tak a mě by zajímalo děsně proč (proč jednu chvíli četla a psala a proč pak přestala a proč když málo mluvíte znamená to, že jste blázen a spoustu dalšího)... Celkově mi vadí filmy s málo dialogy a s lehce očekávatelným koncem. Ovšem co toho bylo důvodem mě osobně překvapilo, člověk se dost zamyslí nad tím jak jiná je láska dvou lidí z jiných kultur. Weisz i Perez nejsou mými oblíbenci ale spolu si sedli a nebyli mi nijak protivní, milostná scéna ve vodě byla velice povedená..A nesmím opomenout ani skvělou Kathy Bates, škoda jen její malé role v tomto snímku.(1.11.2012)

• KarKulA

Tento sladkobolně romantický kýč oblečený do hávu "děsného" dramatu, jehož "trade markem" byl nepochybně pohled plaché laně, který tam celou dobu kolem sebe rozhazoval Vincek Pérézů, bohužel nezachránila ani skutečnost, že se tam ve vedlejší roli mihl herec velkého formátu v osobě McKellena. Měla jsem dost problém udržet svoji pozornost a dokoukat tudle tklivou zbastleninu až do konce.(10.11.2012)

Perez hraje toho nebohého Rusa jako Tarzana, jako by borec v životě nepoznal civilizaci nebo trpěl mírnou demencí a ne ztroskotal, takže jednou pořádné mínus hned z kraje, ale jinak už to celkem jde. Tváři se to jako průměrný přepis nějakého oblíbeného viktoriánského románu, osudové a tragické momenty mají tu svou nezastupitelnou úlohu, což kromě zmíněného profilu funguje téměř až do konce, který je potom zase trochu odfláknutý. Přirozeného půvabu Rachel Weiszové se ale nelze přejíst... 60%(16.2.2014)

• Agora

Nemastný neslaný film. Některé scény byly na hranici směšnosti a trapnosti - jako např. scéna loučení se Yanka s rodinou před emigrací (tančí kozáčka a zběsile se objímají), nebo když Yanko statkáři a lékaři dohraje jejich šachy a lékař podle toho pozná, že je Rus, vždyť přece Rusové hrají skvěle šachy... Také scéna, kdy se Yanko zmítá v horečce a rusky prosí o vodu a Amy po něm stále tupě žádá, ať mluví anglicky, že mu nerozumí - no co by tak asi polomrtvý chlap v horečce chtěl? Když jí lékař předtím řekl, že má zápal plic a ať mu dává pít a lék a drží ho v teple, tak to je pro ní pokyn, aby ho nechala celou noc na pospas osudu a v prudké bouři s dítětem běžela mnoho kilometrů pro pomoc. A to jí ten lékař řekl, že se ještě přijde podívat. Perez jako Rus byl legrační a i moje oblíbená Rachel Weisz byla nějaká unylá. A ta další zápletka - její otec byl vlastně její nevlastní bratr ... A všichni koukali skz prsty na ubohou Amy, místo aby odsoudili její matku, že si začala s otcem a těhotná si vzala jeho syna!(3.11.2012)