Formula 51

Vzorec 51

The 51st State

Akční / Komedie / Krimi / Thriller

USA / Kanada / Velká Británie, 2001, 89 min

Namachrované béčko nejspíš inspirované Tarantinem. Měla jsem z toho spíš pocit dobře naplněného klišé, než že by se tvůrci pokoušeli o nějaký vlastní vklad do žánru. Divákovi tak nabízejí rázovité figurky (překrásná nájemná vražedkyně, mlčenlivý mstitel z daleka, samolibý drogový dýler, brutální šéf kartelu ….), všichni kolem sebe sypou hlášky jako vzteklí, několikrát tu někdo někoho zradí a konec nepřekvapí. Samotná Formula 51 ale byla krásně názorný příklad MaCGuffinu. /27. 6. 16./(27.6.2016)

Tenhle film bych dával sežrat divákům jako povinnou četbu na středních školách, dneska už považuji pomalu za kultovní snímek o nejlepším skotském výrobci drog. Černá komedie ze skvělým Samuelem v hlavní roli a hlavně Robert Carlyle, který se zde u mě zapsal mezi top dvacet nejlepších herců současnosti. Emily Mortimer byla sakra roztomilá. Varování: Shlédnout pouze v originále. Přece ta "britština" tomu dodává ten správný říz mezi pravým a levým varletem.(14.8.2012)

Warning, rated "R" for strong language. - Samuel L. Jackson furt fuckuje a myslí si že je díky tomu cool, Robert Carlyle furt "fokuje" a překvapivě je cool. Drogoví bossové taky všichni fuckujou, vlastně úplně všichni v tomhle filmu fuckujou, ale není to cool. Spíš je to taková snaha být cool za každou cenu, ale to že vaši hrdinové řeknou dvěstěkrát fuck prostě automaticky neudělá dobrej film. Je to solidní oddechovka, ale kvůli přefuckovanosti tomu chybí styl...(26.5.2009)

• Fiftis

V skutku nepodarené béčko zrejme inšpirované Tarantinovskými snímkami. Mal som z toho skôr pocit dobre naplneného klišé, než že by sa tvorcovia pokúšali o nejaký vlastný vklad do žánru. Bohužiaľ čo najviac film podráža nohy je scenár, ktorý proste v závere nestíha a začína sa potácať na pomedzí nudy a trápnosti. Po druhé, už by som si to asi nepustil hlavne kvôli zlej druhej polovici filmu. Čo sa týka akcie, tak ten akčný paškvil nestál vôbec za nič. Lenže, keď režisér uvedie, že ide aj o akčný snímok, dokonca thriller a iba na konci sa objaví scéna, ktorá tomu ľahko odpovedá, je to skutočne málo. Herecky zahrané výborne, podarených vtipov minimum a akcie je tiež nedostatok, takže nemôžem ani odporučiť.(11.10.2019)

• POMO

Ronny Yu nevie pracovať s nadsázkou a cynizmom, ktorú tu je potreba. Scéna, kedy Jackson hádže tancujúcim návštevníkom diskotéky tabletky, mi prišla úplným zabijakom filmu. Postavy sú flákačskí zmrdi a nie sú vôbec cool. A Yu chce, aby sme s nimi sympatizovali. Vtípkov je tu hromada, ale väčšina z nich je slabúčko vypointovaná. Len ich preniesť z úst herca holt nestačí. Dynamiku to má, ale bez onoho humoru a sympatií k postavám sa stáva iba urýchlovačom toku nudy. Guy Ritchie sa môže pri tejto hovadine konfrontačne vytešovať zo svojej režijnej duchaplnosti.(12.10.2003)

• - Během scény zběsilé jízdě autem z hotelu je v jednou ze záběrů možné vidět na podvozku auta pyrotechniku sršící jiskry. (x_silver)

• - V roce 2001, ve kterém se děj filmu odehrává, vyhrál Liverpool domácí duel s Manchesterem United. V té době v Liverpoolu hráli i dva čeští hráči (Vladimír Šmicer a Patrik Berger), avšak ani teoreticky bychom je nemohli vidět hrát, protože do duelu s MU nenastoupil ani jeden z nich. (Baltazzar)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 22.