Dragonlance: Draci podzimního soumraku

Dragonlance: Dragons of Autumn Twilight

Akční / Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2008, 91 min

Pekna fantasy skupinovka. Slusny pribeh i namet by se dal ale zpracovat mnohem lip. Kreslena animace byla hezka a nekdy fakt napadita a promakana, ale vizualni stranku naprosto zabila ta srackoidni pocitacova animace draku. Ta byla extremne hnusna a kdyby si tvurci dali vic zalezet a vsechno peclive nakreslili, mohli dostat o mnoho procent vic. 55%(17.2.2009)

Dračí kroniky bylo mé první celkem náhodné setkání s Dragonalnce Sagou a po dlouhé době jsem ve dvaadvaceti letech u knihy plakal...sága je plná ne klišé, ale doslova archetypů a doteků mýtu, všech těch situací a hrdinů, které se v mnoha variacích dokola opakují, ale lidský rod nikdy vlastně neomrzí. Na filmovou podobu jsem byl zvědav a jsem nadmíru spokojen. Animace sice ne vždy sedla, ale kombinace počítačové animace a ruščního kreslení se kupodivu docela hodila, protože připomněla všechny klaické ilustrace v pravidlech Dungeons and Dragons. A stjně jako Draci podzimního soumraku, Draci zimní noci a Draci jarního úsvitu i Sutherlandův Raistlin Majere ve mě zůstanou navěky otisknuti(25.7.2009)

Tak tenhle film mne zklamal, a to hodně. Ta knižní předloha je totiž pětihvězda jak vyšitá a takhle to podělat. Vůbec by mi nevadila ta stará animace, ta je fajn, ale kterej mozek si řekl že tam dáme ty 3D efekty? Vždyť je to děsně hnusný a nehodí se to tam. A pak ten scénář, vážně te nešlo převést líp??? Tahle trilogie si zaslouží dobré zfilmování. I přes moji kritiku se ovšem nejedná o odpad, ta předloha je totiž opravdu dobrá, ale potenciál byl zabit dokonale :( 50%(12.9.2010)

• Eddard

Ze světa Dragonlance jsem přečetl všehovšudy tři knihy, ale ty stačily, abych si udělal představu o zbytku. Stejně jako ony, nenabízí tenhle animák nic nového či podnětného. Jde o klasický low fantasy příběh, plný šablonovitých, černobílých charakterů (s potenciální výjimkou v případě Raistlina Majere), který žánru čest rozhodně nedělá. Aby toho nebylo málo, ošidili tvůrci to druhé nejdůležitější - animaci. Ta je stručně řečeno tragická. Nejde o ztvárnění samotných hrdinů, které je ještě snesitelné, ale o animace akčních a bojových sekvencí, které strčí s přehledem do kapsy každý mizerný manga seriál a především pak nepochopitelné rozhodnutí animovat některé bytosti (především draky) digitálně - a to ještě na úrovni ranných devadesátých let. Příšerné. No, ke kladům se dá přičíst snad jen poměrně podařený dabing, zejména Kiefer Sutherland evidentně dělal co mohl, aby se za účinkování v téhle slátanině nemusel tolik stydět. 20% Následující skupiny, nechť si k hodnocení přidají 20%: věrní fanoušci série, mládež do 12, vysokoškoláci na zkouškovém.(20.1.2008)

Moje první setkání s tímto fantazy světem nedopadlo zase tak špatně. Díky poměrně dobrému příběhu se dala strávit i výtvarná stránka filmu. Animace se mi nelíbila a snižuje pro mě výrazně kvality filmu, kdyby na ní tvůrci zkusili zapracovat a taky trochu vylepšili ztvárnění postav a bojové scény, mohl to být opravdu velmi dobrý film. Kombinovat kreslenou animaci s animovanou nepovažuji také za šťastné. Do dalšího dílu by to chtělo větší rozpočet.(10.9.2008)

• - Série Dragonlance, čili Dračí kopí, vznikla v polovině osmdesátých let jako první podpůrná fantasy sága pro další z her na hrdiny, jako jsou dračí doupě apod. Během let se k původním autorům Margaret Weiss a Tracy Hickmanovi přidávali další a další, až vzniklo bezmála 200 románů a novel, z nichž u nás vyšlo 20 v azurově modrém přebalu. Během dvaceti let vznikl mohutný propletenec příběhů z historie i budoucnosti Krynnu, ať už dobrodružství hlavních hrdinů, či jen nezávislá extempore různých excentrických postaviček. (monolog)