Wayneův svět

• slovenský

Waynov svet

Komedie / Hudební

USA, 1992, 91 min

Tenhle film by si na ČSFD zasloužil spíš červené hodnocení, 61% mi příjde málo, protože u toho se opravdu hodně zasměju, a považuji to za jeden z nejvtipnějších filmů co jsem viděl, bezesporu nejlepší film Myerse a tak trochu mi to připomíná skvělý Blbý a Blbější. V Americe vilm letěl teda líp a tam bych to hodnocení bral víc. // Poprvé viděno 10. Května. 2012, celkem 9X(16.8.2013)

Penelope Spheeris, rockerka a režisérka ceněných dokumentů z prostředí americké punkové a metalové scény (např. kultovní The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years) se na počátku 90.let rozhodla natočit bláznivou komedii, pojatou jako poctu všem rockovým nadšencům a fanouškům. Do hlavních rolí obsadila dvojici komiků z populární TV show Saturday Night Live, Mike Myerse a Danu Carveye. Ti pro potřeby scénáře znovuoživili své staré televizní skeče, a Penelope přemluvila k účasti na projektu několik rockových stars z okruhu svých známých. To, co z této spolupráce vzešlo, bývá publikem přijímáno poněkud kontroverzně. Humor Myerse a Carveyho je sice místy primitivní až pitvořivý, což není zrovna moje sklenice piva, ale tohle duo magorů dokáže propagovat rokenrolovou kvalitu tak vehementně, že mi nezbývá než jim fandit a ještě se u toho potěšeně usmívat. Dana Carvey nosí ve filmu triko Aerosmith, a to v době, kdy u nás tuhle bandu uznávalo jen pár skalních příznivců US rock'n'rollu, a její název zdaleka ještě nebyl synonymem pro továrnu na přeslazené balady. Scéna šíleného headbangingu v autě při Bohemian Rhapsody zas připomene, že i Queen byli kdysi považováni za heavy metal. Vrcholem je pak návštěva ústředního dua v zákulisí koncertu Alice Coopera. Pokřik "nejsme toho hodni!" a titulování legendárního rockového monstra "pane Alice" musí sejmout každého fandu této ikony divadelního horror-rocku. Provedení Cooperovy písně Feed My Frankenstein v podání Steva Vaie, Joa Satrianiho (na této nahrávce si oba kytaroví mágové zahráli společně úplně poprvé) a basáka Nikkiho Sixxe z výtržnických Mötley Crüe, je hudebním vrcholem Waynova světa. Tahle komedie je určena především fanouškům americké rockové muziky 70. a 80.let, kteří si ji většinou užijí. Ostatním pak nezbývá než položit záludnou Waynovu otázku: "Co na to váš svěrač?"(3.8.2007)

• Vodny

Nejsem suchar, mám rád šílené, bláznivé a hodně ujeté komedie, což stvrzuji tím, že např. Klub sráčů považuji za geniální kousek, ale Waynův svět mě zkrátka nebavil. Ujeté je to dost, jenže tomu chybí alespoň trošku povedené hlášky a ne ujeté skřeky, nesmyslné dialogy a nicneříkající rádoby vtipy. Navíc, český dabing je natolik otřesný, že děti z pomocné školy by to zvládly lépe. K odpadu tomu chybělo málo.(14.4.2008)

• Radyo

Fakt nevím, co na tomhle filmu má být skoro kultovního, mně se nelíbil takřka vůbec. Oba hlavní hrdinové mají asi působit směšně, ale nějak jsem jejich styl humoru nepochopil. Rocková hudba, která ve filmu zní, není zrovna špatná, ale taky se nedá říct, že by soundtrack z tohohle snímku vešel do dějin. Jinými slovy, jde o podprůměrnou hudební komedii, která se mi zdála být hodně zaměřená hlavně pro americké publikum.(6.6.2003)

Kultovné? Určite nie! Zábavné? Mierne... Trápne a detinské? Áno a nadmieru. Čo viac som mohol očakávať od americkej komédie z 90. rokov. Na klasiky sa to nechytá, vtipy sú naivné a infantilné, celková zábava sa odvíja najviac od samotných postáv, ktoré boli síce vykreslené so sťipkou geniality ale tento film predstavuje prípad kedy je realizácia zlým vtipom dobrého nápadu. Na jedno pozretie vám to stačí, nemá to hlbší zmyseľ, pointu či posolstvo. Zlyháva to ako komédia i ako film. No napriek všetkému to nepôsobí ako celok až tak zle a preto s nechuťou.50%(10.5.2013)